Убиен Тодор Александров, роден е римскиот цар: Важни настани кои се случиле на 31-ви август

На денешен ден, 31 август: 12.- Роден е римскиот цар Гај Јулиј Цезар Германик Калигула. Владеел свирепо, непресметливо, самоволно и со невидено расипништво од ...
| | веќе видена | слични

Со Преспанскиот договор, македонската влада потпиша дека Александар Македонски и древната македонска држава, биле дел од хеленската античка историја, што е во ...
| | веќе видена | слични

На 3 септември 1901 година на патот од Банско за Симитли, кај месноста Потпрена Скала, македонски револуционери на чело со Јане Сандански, ги грабнаа ...
| | веќе видена | слични

Александар Протогеров бил велик мајстор на масонската ложа, а масони биле и Даме Груев, Павел Шатев, Тодор Александров и уште многу други македонски ...
| | веќе видена | слични

На 2 септември 1905 година кај месноста Ѓуров Дол, во близина на селото Ѓавато, Гевгелиско, во борба против триилјадна турска војска, откако го уби турскиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Франција, Германија, и Холандија се обидувале да напишат предлог компромис според кој донесувањето на одлуката за пристапни преговори за Македонија и Алабанија ...
сите 1325 | | | веќе видена

НИНА НИНЕСКА-ФИДАНОСКА Француското „не“ е непријатно, но не и катастрофично. Бројот на земји кои сакаат да не видат во ЕУ е поголем од оние што мислат дека не ...
сите 286 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена

Секако, не треба сега тука и да застанеме, напротив треба да продолжиме со уште позасилено темпо на работа, што ќе придонесе сегашниот квалитет да биде ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Убиен Тодор Александров, роден е римскиот цар: Важни настани кои се случиле на 31-ви август

Од:
До кого (е-маил):
Порака: