Србија или Литванија - нема да биде лесно

КОШАРКА - МАТЕМАТИКИ ЗА МАКЕДОНИЈА ПРЕД ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕТО Северниот сосед би ни бил релативно полесна пречка од домаќинот во следната фаза, но како и да е, пред „црвено-жолтите“ се уште три тешки искушенија до крајот на ЕП Македонската кошаркарска репрезентација ќе одигра уште три натпревари на Европското првенство во Литванија. Најпрвин утре или задутре е историското четврт-финале против Литванија или Србија во зависност од мечот со Русија. Победа ни носеше релативно полесен противник, а тоа е Србија, додека со пораз од Русите налетуваме на домашната Литванија. Тоа ќе биде најважен натпревар во постоењето на репрезентацијата и воопшто во македонскиот машки екипен спорт. Најпосакувана варијанта е нашите херои да одиграат четврт-финале, полуфинале и финале. Така би биле први или втори во Европа и сигурно ќе играме на Олимписките игри во Лондон. Најцрната варијанта е пораз во четврт-финалето, пораз меч за разигрување од 5. до 8. место и пораз во дуелот за седмо место. Така Македонија би го освоила осмото ...
| | веќе видена | слични

КОШАРКА КОЈ, ШТО, КОЛКУ НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО Според аналитичарите, ако за нашиот тим може да се каже дека најпријатно изненади на Евробаскетот во Литванија, тогаш Турција и Хрватска се прогласени за најголеми разочарувања Македонија е една од трите нови репрезентации во четврт-финалето на Европското првенство во однос на претходното ЕП. Од осумте селекции што во Литванија стигнаа до четврт-финалето, дури пет играа во четврт-финалето и пред две години на Евробаскетот во Полска и повторно се во игра за освојување на медалите. Тоа се Шпанија, Србија, Словенија, Грција и Франција. Македонија првпат е во четврт-финале, а синоќа кошаркарите имаа можност првпат во нашата историја еден тим од екипен олимписки спорт да се најде во полуфинале на ЕП. Новаци меѓу осумте најдобри во споредба со шампионатот од 2009 се уште европскиот првак од 2003, Русија, и Литванија, која со евротитулата се закити пред осум години. Македонија и Грција се најнеефикасни од четвртфиналистите, но наше посилно оружје на првенството е ...
| | веќе видена | слични

КОШАРКА ШТО МОЖЕ МАКЕДОНИЈА ДА ДОБИЕ, А ШТО ДА ЗАГУБИ ДО КРАЈОТ НА ЕП Привлечно за „црвено-жолтите“ е учеството на квалификациите за Олимписките игри 2012, а до тој квалификациски турнир, кој ќе се игра во јули в година, ќе стигнеме ако бидеме пласирани меѓу првите шест тима Евентуален пораз на македонската репрезентација во синоќешниот дуел со Литванија значеше дека денеска во 14:30 часот нашиот национален тим ќе треба да одигра уште еден исклучително важен натпревар и тоа најверојатно против Словенија. Во таков случај шансата за освојување медал и прво полуфинале на големо натпреварување во кој било спорт за една македонска репрезентација ќе останеше само пуста желба, но не беа загубени шансите за место кое води во квалификациите за олимпискиот турнир. Ако денеска ја победиме Словенија (под претпоставка дека тие ќе ни бидат ривал бидејќи тешко е за верување оти синоќа ја елиминирале Шпанија), Македонија ќе има шанса во јули следната година преку квалификации да се најде на ОИ во Лондон. Досега ниту една ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Каунас, 14 септември 2011 (МИА) - Со победата над Литванија во четврт финалето на европското првенство, коршаркарската репрезентација на Македонија обезбеди пласман во полуфиналето и со тоа го постигна најголемиот успех во нејзината историја. Во „Жалгирис арена“ во Каунас вечерва избраниците на селекторот Марин Докузовски беа подобри од домашната селекција на Литванија и победија со резултат 67:65. Голема борбеност и пожртвуваност во дуелите со физички посилните Литванци покажаа сите македонски кошаркари кои добија можност да играат против фаворизираниот противник. - Радувај се Македонијо! Шоуто не застанува овде!, беа првичните изрази на емоции на дел од македонските репрезентативци по големиот триумф. Шпанија в петок ќе биде противник на Македонија во првата полуфинална пресметка на Еврошампионатот. Шпанците денеска во првото четвртфинале ја совладаа Словенија со 86:64. Со влезот во големата четворка Македонија си обезбеди дополнителни натпревари на квалификациски турнир за Олимпијадата во Лондон идната ...
| | веќе видена | слични

И пораз од домаќинот ни носи борба за ОИ Во сенка на дербито Литванија-Македонија, денеска ќе се одигра и вториот четвртфинален меч помеѓу европскиот првак Шпанија и Словенија (17 ч.). Шпанците се апсолутен фаворит во дуелот со Словенија, која повеќе се подготвува за следното ЕП, на кое е домаќин, отколку што сега бара успех. Утре играат Франција-Грција (17) и Русија-Србија (20) и победниците ќе се сретнат во полуфиналето в сабота, а Македонија би одела на подобриот од дуелот Шпанија-Словенија. Ако ние загубиме од домаќинот во Каунас, тогаш в четврток ќе разигруваме за пласман од 5. до 8. место, а прв противник, најверојатно, ќе ни биде Словенија. При евентуален втор триумф над Словенија, в недела би играле меч за петтото место, што, исто така, ни носи можност за пласман на ОИ 2012 во Лондон.
| | веќе видена | слични

КОШАРКА МАКЕДОНИЈА ПРЕД НАЈВАЖНИОТ МЕЧ „Црвено-жолтите“ против Литванија вечерва ќе го играат најзначајниот меч во нашата кошаркарска историја Моќниот литвански напад и домашниот терен или цврстата одбрана и големото македонско срце ќе пресудат во вечерашното (почеток 20 часот) четврт-финале на кошаркарското Европско првенство чија завршница се одржува во Каунас (Литванија). За Македонија ова е најважен меч во нејзината кошаркарска историја бидејќи првпат игра четврт-финале на вакво големо натпреварување. Литванците се најефикасен тим на ЕП, а ќе имаат и огромна поддршка од трибините. Салата на славниот Жалгирис има 15.000 седишта и сигурно ќе биде исполнета до последно место. Од друга страна, Македонија нема што да загуби, ќе игра многу послободно и без притисок. Нашиот национален тим е лидер на шампионатот по бројот на загубени топки на противниците. Против нас, никој досега не се изнаигра, а кога бевме комплетни, ги совладавме сите. Нашите ќе притиснат до крај - Литванија има силен тим со искусни ...
| | веќе видена | слични

Со победа денеска над Русија би завршиле на првото место во нашата група и би играле четврт финале против Србија, во спротивно ќе бидеме втори и ќе вкрстиме со домаќинот Литванија. Вака стојат работите откако во групата Е се комплетираше последното коло. Во него Литванија ја победи Германија со 84-75 и се позиционираше на третото место, Србија пак со триумфот над Труција си обезбеди четврт финале преку четвртата позиција во оваа конкуренција. Значи Литванија и Србија се нашите потенцијални противници во зависност од исходот на дуелот против Русија. Битката за првото место во групата Е, која и припадна на Шпанија која ја прегази Франција за нас не беше многу интересна го оглед дека не можеме да играме против ниту една од овие две селекции во следната рунда./К.П.Н.
| | веќе видена | слични

Изјавата на селекторот Докузовски пред заминување на Евробаскетот „Македонија нема да биде топовско месо“ сега може слободно да гласи „Македонија е страв за сите“ Македонската кошаркарска репрезентација веќе го обезбеди четврт-финалето на Евробаскетот, па синоќешниот натпревар против Русија само одлучуваше која репрезентација ќе го заземе престижното прво место во групата Ф. Македонија во нокаут-фазата ќе треба да одигра уште три натпревари, кои ќе ја однесат на подиумот или до пласман во квалификациите за Летните олимписки игри или, во најлош случај, на гарантираното осмо место. Тоа не е за потценување ако се знае дека на овој Евробаскет учествуваа 24 репрезентации од Стариот Континент. Најдоброто сценарио за селекцијата на селекторот Марин Докузовски е следното: со победа синоќа Македонија да го освои првото место во групата Ф, да добие еден ден плус за одмор и во четврт-финалето да игра против Србија, која го фати последниот воз. Победа носи полуфинална пресметка со победникот од дуелот Франција - Грција, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 242 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Србија или Литванија - нема да биде лесно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: