Стосур блесна во Њујорк

ТЕНИС - СЕНЗАЦИОНАЛНА ПОБЕДНИЧКА НА САД ОПЕН Австралиската тенисерка направи подвиг на деценијата со победа од 6-2, 6-3 во финалето против фаворитката Серина Вилијамс Австралијката Саманта Стосур е сензационалната победничка на САД опен, последниот тениски гренд слем во сезоната што синоќа заврши во Њујорк. Со машкото финале меѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал беше спуштена завесата на 128. издание на престижниот турнир. Популарната Сем, како што ја нарекуваат Стосур, го направи подвигот на деценијата на САД опен со победа од 6-2, 6-3 во финалето против домашниот адут Серина Вилијамс, која беше апсолутната фаворитка за својот 14. гренд слем-трофеј. За 27-годишната Австралијка тоа е прва титула во сингл на еден од четирите најценети тениски турнири на планетата. Лани не успеа во завршниот меч на Ролан Гарос во Париз кога загуби од Франческа Скјавоне, но си ја дочека шансата. Таа е една од ретките што има гренд слем-трофеи во повеќе конкуренции откако претходно славеше во двојки по еднаш на сите 4 најважни ...
| | веќе видена | слични

Австралиската тенисерка Саманта Стосур го освои отвореното првенство на САД Во финалето таа убедливо ја победи Американката Серена Вилијамс со 6-2, 6-3. Ова е прва гранслем-титула во кариерата на 27-годишната тенисерка. Стосур за 73 минути ја надигра нервозната Вилиамс, која во почетокот на вториот сет имаше голем вербален дуел со главната судијка Ева Асдераки по доделувањето поен за Австралијката, кој значеше и губење гем на свој сервис. Американската тенисерка во моментот на удирање на топчето, кое Стосур едвај и допре, гласно викна „ајде“, по што судијката и го додели поенот на противничката.
| | веќе видена | слични

Стосур лесно со исфрустрираната Серена Австралијците 38 години го чекаа овој трофеј. - Саманта Стосур (фото: АП) Саманта Стосур стана првата Австралијка која го освоила Отвореното првенство на САД во последните 38 години, кога ја совлада Серена Вилијамс со лесни 6:2, 6:3 во финалето. Како и при последниот настап во Њујорк пред две години, кога упати закани кон линиска судијка, Американката не успеа да го скроти својот темперамент ниту на најемотивниот ден за сите нејзини сонародници, 11 септември, па повторно предизвика минискандал. - Ако некогаш се случи да треба да поминете покрај мене, свртете се на друга страна, не ме ни погледнувајте. Вие ме мразите, тотално ја изгубивте контролата - и се развика Серена на главната судијка во вториот сет. Официјалните лица на турнирот соопштија дека постапките на Серена ќе бидат испитани, а бидејќи таа се уште се наоѓа под условна казна за претходниот инцидент, сега се соочува и со суспензија. Исфрустрираната Серена, која бурно реагираше откако и беше одземен поен ...
| | веќе видена | слични

Саманта Стосур ја победи Серена Вилијамс во финалето на УС Опен и стана првата австралиска тенисерка со Гренд Слем наслов по 31-на година. Денот беше посебен за Њујорк. Претпоследниот меч на турнирот, Вилијамс и Стосур го играа на десетгодишнината од трагедијата која се случи на 11-ти септември 2001-ва. Саманта Стосур за 71 минута со 6-2 и 6-3 ја совлада Серена Вилијамс и го освои првиот Гренд Слем наслов во кариерата. Американката сигурно имаше мотив повеќе да го освои својот 14-ти Гренд Слем трофеј, но нејзината игра не беше на посакуваното ниво. Две недели Стосур играше тенис од соништата и на крајот го заокружи со најголемиот резултат во кариерата. Финалниот меч од самиот почеток беше еднонасочна улица во која Стосур повеќе или помалку го контролираше секој гем, посебно на свој сервис. Вилијамс од пет брејк топки искористи една, од шест понудени, Стосур реализираше четири. Со триумфот стана првата австралиска тенисерка со Гренд Слем трофеј по 31 година, по триумфот на Ивон ...
| | веќе видена | слични

Американската тениска ѕвезда Серена Вилијамс доби само парична казна од 2000 долари за вербалниот напад на главната судијка за време на финалната пресметка на УС-опен против Австралијката Саманта Стосур. Откако го загуби првиот сет со 6-2 за 31 минута, Вилијамс го загуби трпението во првиот гем од вториот сет откако и беше одземен поен заради прераното прославување на директниот удар уште пред нејзината противничка да се обиде да го врати топчето. На Вилијамс, која се уште беше под условна казна поради инцидентот во 2009 година, и се закануваше посериозна санкција, но официјалните лица на Флешинг Медоус во Њујорк одлучија дека поранешната најдобра тенисерка во светот не направија сериозен прекршок, прогледувајќи и низ прсти. Таа покрај повторување на паричната казна од 82,500 долари, која ја заработи пред две години за инцидентот за време на полуфиналната пресметка против Ким Клајстерс, беше соочена и со суспензија од гренслем-турнирите.
| | веќе видена | слични

Саманта Стосур стана првата Австралијка по 38 години што го освоила Отвореното првенство на САД во тенис, и тоа со сензационална победа над Американката Серена Вилијамс од 6-2, 6-3 во финалето. Стосур го одигра мечот на својот живот, совладувајќи го најголемиот играч на нејзината генерација и освојувајќи ја својата прва гренд-слем титула, истовремено уништувајќи ја надежта на Американците за домашен шампион на десетгодишнината од нападите на 11 септември. „Имав еден од своите најдобри денови и многу сум среќна што го имав токму во оваа фаза во Њујорк“, изјави Стосур на интервјуто од самиот терен веднаш по мечот. „Уште кога почнав да играм тенис сонував да бидам тука еден ден. Навистина не знам што да кажам. Серена, ти си фантастичен играч, голем шампион и имаш направено чуда за нашиот спорт“. Вилијамс, обидувајќи се да стигне до својата четврта круна на Ју-Ес опен, не успеа да го даде најдоброто од себе откако се прошета до финалето без да изгуби ни сет, по што им дозволи на своите фрустрации да ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стосур блесна во Њујорк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: