Богородица се полни со автомобили

ШтраJк на грЧките цариници Најмногубројни на граничниот премин се странските туристи кои се враќаат од одмор од Грција Два часа празен, дваесетина минути полн. Таква беше сликата вчера, на првиот ден од штрајкот на грчките цариници, на граничниот премин Богородица на македонско-грчката граница. Штрајкот на грчките цариници, кој почна вчера во 7 часот и ќе трае до среда наутро, го испразни преминот Богородица. На македонската страна од преминот нема камиони, за кои Грците го забранија влезот и излезот, додека автомобилите и автобусите на влез и излез чекаат по два часа. Дел од патниците беа информирани за штрајкот на грчките цариници, дел пак со пристигнувањето на границата дознаваа за него. Македонските граѓани за влез ги немаше многу, а тие што заминуваа за Грција тоа го правеа поради работа. - Информирани сме за штрајкот, но мора да одиме, имаме работа. Ќе почекаме. Не е проблем. На секои два часа рекоа дека ќе пуштат. Се надевам дека ќе успееме да влеземе - вели еден гевгеличанец кој секојдневно патува ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Сообраќајот на граничните премини кон Грција од вчераутро се одвива нормално и без застој откако беа отстранети блокадите на грчките цариници. Поради штрајкот на грчките цариници во понеделникот и вторникот целосно беше блокиран патниот сообраќај за сите товарни возила, додека патничките се пропуштаа повремено.
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчките царински службеници го завршија дводневниот штрајк, поради што беа блокирани граничните премини со јужниот сосед. Од АМСМ информираат дека сообраќајот на граничните премини кон Грција веќе е нормализиран и со незначителни задржувања. Во текот на изминатите 48 часа сообраќајот беше блокиран за сите товарни возила, а патничките беа пропуштани во интервали од половина час до час и половина.
| | веќе видена | слични

За помалку од три месеци македонските превозници претрпеле загуба од најмалку 1,75 милион евра поради континуираните блокади на грчката граница Бранко Азески За два дена грчките цариници ни стопиле над 140.000 евра. Толку изнесува загубата на македонските транспортери поради штрајкот и блокадата на грчката царинска служба на граничните премини Богородица, Дојран и Меџитлија, која трае веќе втор ден. Од здружението „Макамтранс“ велат дека голем дел од превозниците се враќаат назад и бараат алтернативни патишта. Според вицепремиерот Владимир Пешевски блокадата на граничните премини е нарушување на меѓународната трговија за што Македонија преку Министерството за надворешни работи ќе упати официјален протест до грчките власти. - Ја чекаме иницијативата од Владата и можеби уште денес ќе испратиме реакција- велат од МНР. Во меѓувреме на граничниот премин Богородица продолжува целосниот застој за товарниот сообраќај, додека патничкиот е намален за 70 отсто во споредба со вообичаената дневна фреквенција. - За 80 ...
| | веќе видена | слични

Речиси сите засегнати од грчките блокади во земјава велат дека Грција ги крши меѓународните обврски, како и обврските со членството во ЕУ, зашто не го премостува транспортот во случај на штрајкови. Извозниците и транспортерите пак, веќе навикнати на постојаните протести на грчките цариници, предвреме си ги калкулираат ризиците Македонската Влада и Здруженијата на транспортери тврдат дека немаат механизам да реагираат до грчките институции за да се реши проблемот со постојаните блокади на грчките работници, кои во текот на целата година штрајкуваат на грчките премини и го попречуваат нормалниот проток на патници и товарни возила. Во Министерството за надворешни работи велат дека имаат заврзани раце по ова прашање, бидејќи штрајкот на грчките цариници не е државна блокада, туку протест на работници. Здруженијата на транспортери во земјава пак, веќе реагирале до меѓународните здруженија, но засега не добиле ветување дека проблемот ќе се реши. Во меѓувреме, извозниците и шпедитерите губат многу пари, што пак, ...
| | веќе видена | слични

Нормализиран сообраќајот кон Грција Сообраќајот на граничните премини кон Грција денеска се одвива нормално и без застој. Грчките цариници утринава ги отстранија бокадите и возилата редовно се пропуштаат.. Поради штрајкот на грчките цариници изминатите два денацелосно беше блокиран патниот сообраќај за сите товарни возила, додека патничките се пропуштаа повремено.
| | веќе видена | слични

Поради штрајкот на грчките цариници изминатите два дена целосно беше блокиран патниот сообраќај за сите товарни возила, додека патничките се пропуштаа повремено.
| | веќе видена | слични

Дводневниот штрајк на грчките цариници завршува денеска. На трите гранични премини со соседна Грција денеска во седум часот се отстранети блокадите и сообраќајот се врати во нормала. На останатите гранични премини нема подолги чекања за влез и за излез од државата. Овие два дена патничкиот сообраќај се одвиваше периодично поради дводневниот штрајк, а блокадата беше целосна за сите товарни возила. Патничките возила се пропуштаа во периоди од половина час до час иполовина. Од блокадата најмногу штети претрпеа македонските компании кои вршат увоз односно извоз преку солунското пристаниште. ИМ/ВЃ
| | веќе видена | слични
4 копии

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива тековно, по суви и чисти коловози. На возачите им препорачуваме внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Почеста е појавата на поситни одрони низ клисурите и планинските превои, каде препорачуваме крајно внимателно возење, и одржување на потребното растојание помеѓу возилата. Од 12.08.2011 година започна реконструкција на автопатот Е - 75 од Катланово до Велес. На повеќе места се изведуваат работи на пат, асфалтирање и други поправки на коловозот, за што има поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Препорака за возачите кои ќе го користат овој патен правец да бидат крајно внимателни, да ја намалат брзината на возење, бидејќи на повеќе места ги очекува движење на работници и градежни машини. Интензитетот на сообраќај е умерен надвор од градските средини. На граничните премини со соседна Грција денес во 07.00. часот треба да бидат отстранети блокадите на грчките ...
| | веќе видена | слични

На граничните премини со соседна Грција денес во седум часот треба да бидат отстранети блокадите на грчките цариници. Засега сеуште нема подетални информации околу состојбата на граничните премини од страна на Грција. На останатите гранични премини нема подолги чекања за влез и за излез од државата. Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива тековно, по суви и чисти коловози. На возачите им се препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Почеста е појавата на поситни одрони низ клисурите и планинските превои, каде се препорачува крајно внимателно возење и одржување на потребното растојание меѓу возилата. Од 12 август започна реконструкција на автопатот Е – 75 од Катланово до Велес. На повеќе места се изведуваат работи на пат, асфалтирање и други поправки на коловозот, за што има поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Возачите кои ќе го користат овој патен правец да бидат крајно внимателни, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Богородица се полни со автомобили

Од:
До кого (е-маил):
Порака: