Новиот амбасадор на САД пристигна во Скопје

2 копии

Пол Волерс, шести, амбасадор на САД во Република Македонија, заедно со својата сопруга вчера пристигна во Скопје Амбасадорот Волерс е дипломат од кариера кого американскиот Сенат на 2 август годинава едногласно го потврди за амбасадор на САД во Република Македонија ред номинацијата, Волерс беше заменик-извршен секретар во Стејт департментот. Тој претходно служеше како директор на Канцеларијата за Кавказ и регионални конфликти во Бирото за европски и евроазиски прашања, беше заменик-шеф на мисија и вршител на должноста амбасадор во амбасадата на САД во Скопје, заменик-директор на Штабот на Извршниот секретаријат и виш надзорник во Центарот за операции.
| | веќе видена | слични

Американскиот амбасадор во земјава, Пол Волерс вчера демантираше дека САД вршат притисок врз двете страни во врска со спорот за името. „Не сакам да кажам дека вршиме притисок. Се обидуваме да советуваме, да помогнеме и ќе продолжиме да го правиме тоа“, изјави Волерс, кој вчера присуствуваше на тркалезната маса за состојбите со медиумите. Тој рече дека САД можат да помогнат во надминување на спорот, но оти Македонија и Грција треба да го донесат решението. „На ова прашање треба да работат Грција и Македонија. Како што реков претходно, ние го поддржуваме процесот во ОН и ќе поддржиме секое име за кое ќе се договорат страните “, рече Волерс. Тој се надева на некаков прогрес во спорот со името, но предупреди дека процесот трае многу долго и дека би било премногу оптимистички да се каже оти ќе се постигне напредок во следните денови или неколку недели. Волерс додаде и дека пред неговото доаѓање во Македонија се сретнал со медијаторот во спорот, Метју Нимиц. „Зборував со амбасадорот Нимиц пред да дојдам тука. ...
| | веќе видена | слични

НОВИОТ АМЕРИКАНСКИ АМБАСАДОР СЕ СРЕТНАЛ И СО НИМИЦ Новиот американски амбасадор во Македонија, Пол Волерс, вчера изјави дека се надева на некаков прогрес во спорот со името, но предупреди дека процесот трае многу долго и оти би било премногу оптимистички да се каже оти напредок ќе се постигне во следните денови или неколку недели. Волерс рече дека пред неговото доаѓање во Македонија се сретнал со медијаторот во спорот, Метју Нимиц . - Зборував со амбасадорот Нимиц пред да дојдам тука. Тој останува посветен на процесот и продолжува да биде оптимист дека ќе има придвижувања, иако долг период работи на него. Не сакам да предвидувам што ќе се случи и не сум директно вклучен во процесот - изјави Волерс, одговарајќи на новинарски прашања дали се очекува некаков напредок во решавање на спорот со името да биде постигнат на претстојните средби во Њујорк. Иако с` уште нема официјално соопштение за учеството на премиерот Груевски на Генералното собрание во Њујорк, извесно е дека ќе има средба со неговиот грчки колега ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Новиот американски амбасадор во Македонија Пол Волерс се надева на некаков прогрес во спорот со името, но предупреди дека процесот трае многу долго и оти би било премногу оптимистички да се каже оти напредок ќе се постигне во следните денови или неколку недели. Волерс, вчера изјави дека пред да дојде во Македонија се сретнал со медијаторот во спорот Метју Нимиц. - Зборував со амбасадорот Нимиц пред да дојдам тука. Тој останува посветен на процесот и продолжува да биде оптимист дека ќе има придвижувања, иако долго време работи на него. Не сакам да предвидувам што ќе се случи и не сум директно вклучен во процесот, изјави Волерс, одговарајќи на новинарски прашања дали се очекува некаков напредок во решавање на спорот за името да биде постигнат на претстојните средби во Њујорк. Американскиот амбасадор ги негираше тврдењата дека САД вршат одреден притисок врз страните во спорот за решавање на прашањето. - Не сакам да кажам дека вршиме притисок. Се обидуваме да советуваме, да помогнеме и ќе продолжиме да го ...
| | веќе видена | слични

Нема многу оптимизам кај американската администрација дека нешто посериозно ќе се случи наредната седмица во Њујорк, каде на маргините на Генералното собрание на ОН, се најавува можна средба меѓу премиерите Груевски и Папандреу. ,,Проблемот трае многу време и би било преоптимистички да се очекува напредок,, - вели новиот амбасадор на САД Пол Волерс. ,,Па, се надевам дека ќе има напредок, но станува збор за процес што долго трае и би било преоптимистички да се очекува дека нешто ќе се случи во наредните неколку дена или недели, но сепак мислам дека каков било состанок е добредојден и дека може да помогне. Пред да допатувам зборував со амбасадорот Нимиц и тој останува силно посветен на процесот на кој ќе продолжи напорно да работи и тој и по многуте години и понатаму е оптимист дека ќе има некакво придвижување. Не би сакал да прогнозирам што ќе се случи во Њујорк бидејќи не сум целосно вкјлучен во процесот, но треба да видиме што ќе се случи,, - изјави амбасадорот Волерс. -Дали САД ќе притиснат за името? ,,Не ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Улогата на САД во спорот со името меѓу Македонија и Грција е да советуваат и помагаат, а не да вршат притисок, вели американскиот амбасадор во Скопје, Пол Волерс. Посочува дека САД не е страната која треба да донесува било каква одлука во однос на спорот, туку дека тоа е работа на властите во Скопје и Атина. „Прашањето за името е важно. Тоа е прашање за кое сме тука да асистираме. Тоа не е прашање за кое треба да донесеме одлуки. Тоа е прашање за Македонија и Грција на кое треба да работат, и како што реков порано, го поддржуваме процесот воден во рамки на Обединетите Нации и било кое име за кое двете страни ќе се согласат ќе го поддржиме“, изјави Волерс. Во однос на очекувањата за напредок во спорот во контекст на престојното Генерално Собрание на Обединетите Нации, Волерс со став – преоптимистички е да се очекува решение на краток рок, со оглед на фактот што спорот трае долго време. „Се надевам дека ќе има некаков прогрес. Тоа веќе е долг процес и би било прерано или премногу оптимистично да се рече ...
| | веќе видена | слични

Новиот американски амбасадор, Пол Волерс, ги негираше тврдењата дека САД вршат одреден притисок врз Македонија и Грција во спорот за решавање на прашањето со името. “Не сакам да кажам дека вршиме притисок. Се обидуваме да советуваме, да помогнеме и ќе продолжиме да го правиме тоа“, рече Волерс кој денеска учествуваше на тркалезната маса организирана од Секретаријатот за европски прашања и Здружението на новинарите на Македонија посветена на предизвиците и перспективите на македонскиот медиумски сектор. Волерс го повтори вчера изнесениот став за прашањето за името дека САД можат да помогнат во негово надминување, но оти Македонија и Грција треба да го донесат решението. “На ова прашање треба да работат Грција и Македонија. Како што реков претходно, ние го поддржуваме процесот во ОН и ќе поддржиме секое име за кое страните ќе се договорат“, рече Волерс. Новиот амбасадор на САД рече дека пред доаѓањето во земјава имал средба со Метју Нимиц. “Зборував со амбасадорот Нимиц пред да дојдам тука. Тој ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пол Волерс, новиот амбасадор на САД во Македонија, денеска изјави дека пред неговото доаѓање во земјава се сретнал во медијаторот во спорот за името на државава со Грција, Метју Нимиц. Амбасадорот рече дека денеска ќе се состане и со премиерот Никола Груевски, како и со претставници од други институции. „Зборував со амбасадорот Нимиц пред да дојдам тука. Тој останува посветен на процесот и продолжува да биде оптимист дека ќе има придвижувања иако долго време работи на него. Не сакам да предвидувам што ќе се случи и не сум директно вклучен во процесот“, истакна Волерс, кој денеска учествуваше на конференцијата „Предизвици и перспективи на македонскиот медиумски простор“. Амбасадорот Волерс оцени дека процесот на преговори за името трае многу долго и дека како што рече, „би било премногу оптимистички да се каже дека напредок ќе се постигне во следните денови или неколку недели“. Американскиот амбасадор ги негираше тврдењата дека САД вршат одреден притисок врз страните во спорот за ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје, 14 септември - Претседателот на Собранието на Република Македонија, Трајко Вељаноски денеска се сретна со новоименуваниот амбасадор на САД во Република Македонија, Пол Волерс. На средбата спикерот на Собранието искажал задоволство од постигнатото ниво на пријателски односи меѓу двете држави и од поддршката која Соединетите Американски Држави и ја даваат на Република Македонија, соопштуваат од Кабинетот на Вељаноски. Тој е уверен дека досегашната успешна комуникација и соработка ќе бидат дополнително унапредени, во периодот што следува, како во однос на продлабочување на парламентарната соработка меѓу двете земји, така и во однос на други прашања значајни за двете страни. Амбасадорот Волерс на средбата ја потенцирал подготвеноста на САД да продолжи во заложбата за поддршка на Република Македонија.
| | веќе видена | слични

“Не сакам да кажам дека вршиме притисок. Се обидуваме да советуваме, да помогнеме и ќе продолжиме да го правиме тоа“, рече Волерс кој денеска учествуваше на тркалезната маса организирана од Секретаријатот за европски прашања и Здружението на новинарите на Македонија посветена на предизвиците и перспективите на македонскиот медиумски сектор. Волерс го повтори вчера изнесениот став за прашањето за името дека САД можат да помогнат во негово надминување, но оти Македонија и Грција треба да го донесат решението. “На ова прашање треба да работат Грција и Македонија. Како што реков претходно, ние го поддржуваме процесот во ОН и ќе поддржиме секое име за кое страните ќе се договорат“, рече Волерс. Новиот амбасадор на САД рече дека пред доаѓањето во земјава имал средба со Метју Нимиц. “Зборував со амбасадорот Нимиц пред да дојдам тука. Тој останува посветен на процесот и продолжува да биде оптимист дека ќе има придвижувања иако долго време работи на него“, изјави Волерс. Амбасадорот Волерс, по вчерашните средби со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 136 | | | веќе видена

Општина Струга е држава во мало. Има долга традиција на различни вери и етнички заедници, но соживотот секогаш бил по мерка. Вака ја замислувам и нашата земја, ...
сите 301 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Блерим Река на ТВ дебатата на ТВ 21 рече дека поднел претставка до ДИК за говорот на омраза и валканата кампања со лажни вести ...
сите 187 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата на мали сипаници во Скопје на 2 јануари, по повеќе од четири месеци прогласена е и епидемија на територијата на целата држава. ...
сите 326 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 172 | | | веќе видена

Претседателскиот кандидат Стево Пендаровски не се согласува со предлог измени на законите за безбедносните служби со кои би се одзеле надлежности од шефот на ...
сите 26 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Новиот амбасадор на САД пристигна во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: