Лозарите од Тиквешијата најавуваат бојкот на откупот поради незадоволство од односот на винариите

Ако не добијат повисоки цени, лозарите ќе го бојкотираат откупот на грозјето. На синоќешниот протест во Кавадарци лозарите одлучија на винариите да им остават ...
| | веќе видена | слични

Владата ќе чека да види како ќе се одвива откупот на грозјето. Засега нема одговор на барањето на лозарите за државна поддршка од два денари за килограм ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Никогаш не е доцна да се интервенира, но, сепак, ќе почекаме да видиме како ќе се одвива откупот, како ќе одат цените, каков ќе биде квалитетот, како ќе заврши ...
| | веќе видена | слични

Кога ќе излеземе со предлог од наша страна, би оставил на време и на дијалогот што го имаме со производителите, рече денеска министерот за земјоделство Трајан ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Производителите на грозје ќе собираат потписи и со петиција ќе бараат лозарска правда. Ова го истакнаа денеска од Здружението „Напредни лозари” од Кавадарци. – ...
| | веќе видена | слични

– Винариите веднаш да ги истакнат цените на винско грозје кои ќе бидат барем минимум два денари повисоки од ланските. Владата да донесе одлука дополнително да ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Сушата го намалува родот на лозјата во Тиквешко, особено на насадите кои не се наводнуваат, реагираат лозарите. Бараат да се прогласи елеменатрна непогода ...
| | веќе видена | слични

 Бараат да се прогласи елеменатрна непогода зашто на некои места, како што велат, има штети и преку 90 отсто. За МИА изјавија дека со ваков проблем се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дали само инсистирањето на ДУИ за Албанец премиер ги кочи преговорите меѓу СДСМ и ДУИ за формирање влада, или има посреди и други недораззбирања. Фактор го ...
сите 733 | | | веќе видена

Конститутивната седница на новиот парламентарен состав ќе се одржи утре напладне под посебни протоколи поради коронавирусот во салата под Големата купола ...
сите 261 | | | веќе видена

Педалините се едни од најнебезбедните пловни објекти по езерата во земјава зашто многу често не се почитуваат законските одредби за заштита, велат експерти од ...
сите 141 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието во заминување, Талат Џафери се уште не испратил до претседателот на државата Стево Пендаровски известување дека Собранието е ...
сите 61 | | | веќе видена

Објаснувањето што беше кажано од Регулаторна мене ми е прилично несмасно. Практично не можам да поверувам дека може да се покачи цена на струја како ...
сите 179 | | | веќе видена

На 10 август 2001 година, воено товарно возило на Армијата на Република Македонија, на патот кај месноста Љуботенски бачила во Скопско, нагази на две ...
сите 72 | | | веќе видена

Социјалните мрежи ги седнаа пред компјутер и загрижените родители, но и наставниците .За кратко време се формираше и фејсбук група ПОДДРШКА ЗА ОНЛАЈН НАСТАВА ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лозарите од Тиквешијата најавуваат бојкот на откупот поради незадоволство од односот на винариите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: