Зоран Заев: Од претстојната грејна сезона, ќе овозможиме бесплатна замена на печките кои користат огревно дрво со високоефикасни инвертери во домаќинствата.


Трошоците за користење на инвертерите за домаќинствата се пониски од огревното дрво, а топлинскиот комфор е далеку поголем. Клучно е дека на овој начин ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жителите на Скопје, Битола и Тетово ќе можат бесплатно да ги заменат печките на огревно дрво и други фосилни горива со инвертори. Ова го најави премиерот ...
| | веќе видена | слични

Државата преку ЕСМ (Електрани на Северна Македонија) влегува во трка за малцински удел во Нуклеарната централа Белене. Откако покажа интерес за учество во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Прилеп има четири екобуси за кои плати околу еден милион евра, но нема станица за метан, па тие ќе одат по гориво во Битола. Прилепскиот градоначалникот Илија ...
| | веќе видена | слични

Дали „Белене“ е инвестиција што ќе ја гарантира македонската енергетска стабилност? Каде е оправданоста и кои се придобивките за Македонија со учеството во ...
| | веќе видена | слични

Новите автобуси на метан кои во саботата беа пуштени во сообраќај во Прилеп, ќе полнат гориво на секој 5 дена во Битола. Во Прилеп нема станица за метан, па ...
| | веќе видена | слични

Крешник Бектеши, министерот за економија, најави 100-процентно субвенционирање на еколошки системи за затоплување но само за домаќинствата од општина Кичево. ...
| | веќе видена | слични

Од Новаци викендов премиерот Зоран Заев ги повика грдоначалниците од Пелагонискиот регион да ја забрзаат изградбата на општинските мрежи за гасот. „Од 92 ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На свечена церемонија со кревање на знамето на Северна Македонија, вчера во седиштето на НАТО во Брисел се означи официјалното пристапувањето на земјава во ...
сите 257 | | | веќе видена

Цела недела измина, а нема ниту збор од министрите и функционерите на Зоран Заев за предлогот тие целосно да се откажат од платите во овие тешки месеци и да ...
сите 311 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство Штип до Основниот суд поднесе Предлог за издавање казнен налог против едно лице за кривично дело – Непостапување според ...
сите 270 | | | веќе видена

Министерот за здравство Венко Филипче, вечерва одговори дека поранешната директорка на Кожната клиника е пуштена на домашно лекување од Клиниката за инфективни ...
сите 40 | | | веќе видена

Во август 2016 година, скопските села Стајковци, Смилковци, Арачиново и други помали населени места беа поплавени од обилни врнежи од дожд. Поплавите однесоа ...
сите 142 | | | веќе видена

Интервју со Џевдет Хајредини, поранешен министер за финансии, за најавените економски мерки од страна на лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Хајредини нуди прецизни ...
сите 194 | | | веќе видена

Лотар Вилер, претседател на германскиот институтот „Роберт Кох“, верува дека стапката на смртност од коронавирусот во Германија, која моментно изнесува 0,8 ...
сите 601 | | | веќе видена

Како дополнување на системот на центрите за јавно здравје кои земаат примероци за тестирање за коронавирус од утре почнуваат со работа мобилните екипи. ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зоран Заев: Од претстојната грејна сезона, ќе овозможиме бесплатна замена на печките кои користат огревно дрво со високоефикасни инвертери во домаќинствата.

Од:
До кого (е-маил):
Порака: