Здруженија за заштита на животните бараат Владата да го спречи најавениот отсрел на диви свињи


Седумнаесет здруженија за заштита на животните бараат од Владата да го отповика и спречи најавениот отстрел на диви свињи, како дел од мерките за превенција од ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Мерките на Зоран Заев и Зоран Атанасов за превенција на Африканската свинска чума во земјата не даваат резултат. Нестручноста и непрофесионалноста го ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Заклучно со денеска отстрелани се 85 диви свињи и, според лабораториските анализи на примероците земени од нив, сите се негативни на болеста африканска чума, ...
| | веќе видена | слични

Нестручноста и непрофесионалноста го доведуваат под знак прашалник опстанокот на добиточниот свински фонд во Република Македонија.           ВМРО-ДПМНЕ како ...
| | веќе видена | слични

Атанасов претходно рече дека заловување досега имало во струмичко-гевгелискиот регион, тетовскиот, кумановско-паланечкиот дел,...Отстрелот, додаде, обично се ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Претставници на месната индустрија денеска во Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) ќе ги потпишат договорите за откуп на превентивно закланите прасиња од ...
| | веќе видена | слични

Кланичарите денеска во Агенцијата за храна и ветеринарство ќе ги потпишат договорите според кои ќе треба да ги откупат сите 20.000 прасиња во селските ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Ќе јадеме ли увозно свинско месо и во наредните години кои што следуваат? Република Македонија се соочува со опасност од Африканска свинска чума, која што и се ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Докторите по ветеринарна медицина преку Ветеринарната комора, во содејство со Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), до Владата ќе поднесат дополнителни ...
| | веќе видена | слични

Целта е да се сведе на минимум опасноста од болеста африканска чума кај свињите. Како што информира Ветеринарната комора, денеска во Скопје во коорганизација ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Ивнинг пост", дневен весник од Нов Зеланд, на 27 мај 1903 година од својот дописник од Цариград јави дека е убиен креаторот на Македонската револуционерна ...
сите 5 | | | веќе видена

Со краток марш и протестен собир пред седиштето на ХЕЦ Маврово, група гостиварци искажа незадоволство против одлуката за поскапување на струјата. ...
сите 244 | | | веќе видена

Купија службени автомобили за 8 милиони евра, а ја судат Јанкулоска за набавка на само едно возило кое сега го вози Заев. Опозицискиот лидер Христијан Мицкоски ...
сите 99 | | | веќе видена

Македонскиот бизнис е веќе на колена, а народот со 40.000 нови невработени, може да се каже дека, веќе живее на вересија. Владата најави нов, четврт пакет ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Здруженија за заштита на животните бараат Владата да го спречи најавениот отсрел на диви свињи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: