Денес и утре топлотен бран во Македонија

Денес и утре се предвидува топлотен бран од жолта, односно алертна фаза кој ќе ја зафати територијата на целата земја, најавува метео-алармот на Управата за хидрометеоролошки работи. Според прогнозата на Хидрометеоролошкиот завод, денес (12.09) утринските температури ќе се движат од 10 до 19 степени, додека дневните ќе достигнат до 35 степени Целзиусови, додека во вторник (13.09) утринските температури ќе се движат меѓу 11 и 19, а пладневните од 26 до 33 степени. Прогнозата на УХМР предвидува дека во попладневните часови се очекува нестабилно време со локален дожд и грмежи, а благо намалување на температурите се прогнозира за во среда (13.09) за кога се предвидуваат максимални температури од 32 степени Целзиусови и сончево време со мала облачност. Според овие најави, Министерството за здравство информира дека согласно Акциониот план, здравствените институции во државата се кадровски екипирани и опремени со потребната терапија за да се справат со евентуалниот зголемен број пациенти поради високите ...
| | веќе видена | слични

Од Итната медицинска помош велат дека за период од 24 часа интервенирано е кај 99 лица во реонот на Скопје, а во просек имало околу 3-4 мозочни удари Топлото време, односно жолтата алертна фаза, им создаде многу проблеми на граѓаните. Како што информираат од скопската Итната медицинска помош, во текот на вчерашниот ден до 13 часот мобилните екипи на брзата помош интервенирале во 34 случаи. Во четвори случаи се работело за колапс. - За период од 24 часа интервенирано е кај 99 лица во реонот на Скопје, а во просек има околу 3-4 мозочни удари. Годишните одмори завршија, Итната медицинска помош работи со полн капацитет, односно на располагање на граѓаните се 8 дежурни екипи - вели д-р Маја Поповска, раководител на Итната медицинска помош. Меѓу другото, таа нагласува дека е многу важно граѓаните редовно да ја земаат терапијата препишана од матичните лекари, но и да ги следат препораките на лекарите. Според неа треба да се внимава на здравјето, односно да се почитуваат препораките на Министерството за здравство во ...
| | веќе видена | слични

На предлог на Комисијата при Министерството за здравство за превенирање на последиците од топлотни бранови, а со цел заштита на населението, посебно на ризичните групи, Владата на Република Македонија им препорачува на образовните установи, во следните два дена да преземат активности за овозможување скратена настава за учениците до 12:00 часот. Комисијата при Министерството за здравство за превенирање на последиците од топлотни бранови овие препораки ги донесе на денешната седница по повод најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи за топлотен бран од втора, односно портокалова фаза, кој ќе ја зафати територијата на цела држава утре и задутре, со температури многу повисоки од вообичаените за овој период, кои во поедини региони ќе достигнат и до 37 степени Целзиусови. Во соопштението од Министерството за здравство се препорачува на воспитно образовните установи (градинки) да не практикуваат физичка активност и да не ги изнесуваат децата на отворено во периодот од 11 до 16 часот. На ...
| | веќе видена | слични

Поради топлотниот бран, во училиштата, денес, утре и задутре ќе има настава до 12 часот, согласно препораките на Комисијата за превенирање на последиците од топлотни бранови при Министерството за здравство - Денеска има тенденција за зголемување на температурите, а пикот ќе биде утре и в четврток, за кога се прогнозираат 37 степени во Скопје - рече министерот за здравство Никола Тодоров. Согласно препораките, рече министерот за образование и наука Панче Кралев, добиле насоки да се преземат мерки со кои ќе се заштити движењето на учениците и студентите до 12 часот. - Тоа се исти мерки кои ги воведовме минатиот пат. Ќе продолжиме да ја следиме ситуацијата и доколку се утврди дека температурите не се намалуваат, ќе бидат преземени дополнителни мерки или ќе се продолжат истите - посочи Кралев. Директорите во соработка со родителите, истакна Кралев, треба да преземат соодветни мерки учениците да не се наоѓаат во училишната установа по 12 часот.
| | веќе видена | слични

Од денес до четврток наставата во основните и средните училишта ќе се одвива до 12 часот. Ваквата одлука ја донесоа Министерството за здравство и Министерството за образование и наука, поради топлотниот бран кој деновиве ја зафаќа Македонија. Наставата мора да заврши до 12 часот за сите ученици. Училиштата во соработка со родителите мора да изнајдат начин наставата до пладне да заврши за учениците од двете смени, но и за оние кои се во целодневна настава. -Часовите ќе бидат скратени за да се заштитат учениците од движење во најтоплиот дел од денот. Сите средни и основни училишта мора да ја завршат наставата заклучно со 12 часот напладне, изјави вчера министерот за образование и наука, Панче Кралев. Препораката за оваа мерка беше дадена од министерот за здравство Никола Тодоров, откако вчера тој одржа средба со стручни лица. -Овие три дена има опасност за топлотен бран од жолта фаза. Доколку температурите не се намалат, мерката ќе биде продолжена и во следните денови, изјави Тодоров. Мерка слична на оваа ...
| | веќе видена | слични

Временската прогноза во Македонија за денешниот тринаесетти ден од септември воопшто не е пријатна. Метеоролозите предупредуваат дека денеска ќе биде многу топло, со висок УВ индекс на зрачење, па затоа препорачуваат внимателност и придржување до препораките за сите граѓани, посебно за постарите лица и хронично болните. Според синоптичарите од Управата за хидрометеоролошки работи, денеска во државава ќе биде сончево со мала локална облачност, ќе дува слаб ветер од променлив правец. Дневната температура се очекува да се движи во интервал помеѓу 31 и 37 Целзиусови степени, што е невообичаено за овој период од годината. Во Скопје и во околината, денеска ќе биде сончево и многу топло со дневна температура која ќе достигне до 36 Целзиусови степени.
| | веќе видена | слични
2 копии
3 копии

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала локална облачност, како и со слаб ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се движи од 10 до 18, а дневната од 31 до 37 Целзиусови степени. Во Скопје и околината ќе биде сончево. Утринската температура ќе се спушти до 15, а дневната ќе достигне до 36 Целзиусови степени. Спорад најавата на Управата за хидрометеоролошки работи работи денеска и утре, Македонија ќе ја зафати тополотен бран од жолта, односно алертна фаза. И утре температурите ќе се движат до 37-от степен.
| | веќе видена | слични

Времето во Македонија и денеска ќе биде многу топло, затоа внимавајте. Според синоптичарите од Управата за хидрометеоролошки работи ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Дневната температура ќе се движи од 31 до над 37 степени што е невообичаено за овој период од годината. Во Скопје и околината ќе биде сончево. Дневната температура се очекува да достигне до над 36 степени./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Сончево и многу топло време ќе се задржи и во наредните два дена, кога температурата на места ќе се искачи и до 37 Целзиусови степени, во Скопје до 36-тиот степен. Поради невообичаено топлото време за овој период од годината и неподготвеноста на училиштата со клими, Министерството за образование донесе одлука во наредните три дена наставата да се одвива со скратени часови. За повеќе содржини од денеска > ТУКА
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 638 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

ОВЕН Вложувате многу енергија во работата. Овој период ќе дознаете многу нешта кои не сте ги ни претпоставувале. Не трошете време на туѓите грижи и чувајте се ...
сите 136 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес и утре топлотен бран во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: