Шумахер уживал во дуелот со Хамилтон

2 копии

Она што ја одбележа денешната трка на Монца можеби беше долгиот и тесен дуел помеѓу Шумахер и Хамилтон од кој на крај како победник излезе Британецот. Седумкратниот светски шампион по трката истакна дека уживал во битката со неговиот помлад колега, додавајќи дека е задоволен од перформансот на болидот викендов во Италија. По одличниот старт, Шумахер се најде зад Хамилтон, а по заминувањето на безбедносното возило од патеката, Германецот успеа да го претекне Хамилтон. Во продолжение, тие неколку пати ги сменија позициите, но на крајот Хамилтон успеа да стигне до четвртата позиција, додека Шумахер се задоволи со петтото место. „Ова беше многу возбудлива трка и се надевам дека и фановите уживаа како мене,“ - беа првите зборови на Шуми по трката. „Она што ме направи уште посреќен беше дуелот со Хамилтон. И двајцата сме возачи кои притискаат до крајот и тоа го правевме постојано. Притискав колку што можев повеќе, но како што и очекував, тој беше побрзиот на крајот.“ „Стартот? Тој беше идеален бидејќи левата ...
| | веќе видена | слични

 Во изјавите по трката во Монца, речиси сите возачи се сложни дека Фетел е недостижен, но тимските шефови тврдат дека нивните екипи нема да се предадат. Иако единствено Фетел беше скромен во пост-анализата на трката, конкуренцијата и од Ферари, но и тимскиот колега Вебер, потврдија дека веќе немаат на што да се надеваат. Фетел за својот успех ја посочи тимската работа на Ред Бул, обрнувајќи внимание колку пораснале заедно овие две години, а уште повеќе последнава кога направиле огромен чекор напред. - Уживаме во трките заедно, од распакувањето на болидот, страста може да се види. Може да се почувствува предизвикот. Сакаме да се обезбедиме дека ќе го исцедиме максимумот и дека ќе имаме добар викенд. Секако дека е мошне убаво да се победува, но добра недела е и онаа кога ќе финишираме трети или петти, но сме оптимисти во поглед на резултатот. Мислам дека и во Сингапур нашиот пристап ќе биде како да е тоа само уште една трка, ќе одиме таму и ќе правиме се чекор по чекор,- рече 24-годишниот Фетел. Екипата Ред ...
| | веќе видена | слични

Победникот на трката за Големата награда на Италија призна дека триумфот го доживеал мошне емотивно, но додаде дека сето тоа е неспоредливо кога би бил во комбинезонот на Ферари. На официјалната прес конференција по трката во Монца актуелниот шампион делуваше замелушено од емоциите, па на акредитираните новинари во прес центарот не знаеше да им одговори ни дали очекува одбраната на титулата да ја потврди веќе на следната трка во Сингапур. На провокација од англиските новинари, дека му е потребен само уште еден пласман на подиумот за да биде и математички недостижен за конкурентите, па можеби е време да си земе одмор од неколку трки за да гледаме возбудливо финале, Фетел одговори сувопарно дека има договор да ги вози сите трки. - Договорен сум да ги возам сите трки, па можеби треба да зборувате со Кристијан (тимскиот шеф – н.з.). Не, јас сакам да доаѓам тука и да се тркам, ќе видиме што ќе се случи на следните натпревари, мора да одиме чекор по чекор. Не знам, немам планови. Мислам дека би било погрешно да се ...
| | веќе видена | слични

Доминантната победа во Монца, Себастијан Фетел ја нарече „неверојатна“, приближувајќи се притоа на само чекор до неговата втора светска титула. Фетел призна дека победата во Монца била... исто толку емотивна колку и првата негова победа во Ф1 остварена токму на оваа легендарна патека во 2008-та година во болид на Toro Rosso. „Да, многу емотивна. Патеката многу ми значи и е посебна, очигледно затоа што тука ја остварив мојата прва победа. Подиумот е неверојатен, стоејќи таму се чувствуваш благословен со сите луѓе кои доаѓаат дури од Курва Гранде да бидат пред тебе.“ „Да се вратиме тука годинава со извонредниот болид во квалификациите и трката на патека која за нас изминатите три години беше многу тешка, е просто неверојатно.“ - продолжи Германецот. „Не мислам дека се коцкавме денес, мислам дека тоа го сторивме на квалификациите. Очигледно нашата крајна брзина не беше многу висока како што сите видоа, затоа што брзините ни беа покуси од другите, па затоа и не бевме толку оптимисти за квалификациите. Но, за ...
| | веќе видена | слични

Ред Бул ветија дека ќе продолжат со нападот до крајот на сезоната иако Себастијан Фетел сега е на чекор до освојувањето на втората светска титула. Со победата во Монца Германецот направи предност од 112 поени пред Сингапур ГП трката, каде што со добар резултат ја освојува титулата. И покрај тоа, шефот на Ред Бул Рејсинг, Кристијан Хорнер вели дека нема да има менување на ставот на тимот. "Нашиот приод во Сингапур ќе биде ист како на секоја ГП трка оваа година, ќе одиме таму за да победиме. Лани бевме блиску до победа, и навистина би било прекрасно да се победи на таа прекрасна патека. Титулата ќе дојде на крајот. Мислам дека тој однос кон спортот е вистински. Продолжуваме да учиме значајни лекции за следната година, така што ништо нема да се менува", вели Хорнер. Англичанецот исто така верува дека со тоа што техничките регулативи остануваат релативно исти и во 2012 година, важно е тимот да продолжи со својата програма за развој. Само чудо може да му ја одземе титулата на Фетел "Нашата филозофија е дека ...
| | веќе видена | слични

Шампионот во Формула 1, Германецот Себастијан Фетел, по победата на трката за Големата награда на Италија изјави дека триумфот на патеката во Монца е најважен во кариерата на секој возач. - Ова е фантастична сезона за сите нас во Ред Бул. Многу напредувавме и сега се наоѓаме во одлична позиција, изјави Фетел, кој додаде дека цел живот ќе се сеќава на секој момент од победата на трката на Монца. Во 2008 година на само 21 година тој стана најмладиот победник во историјата на Формула кој триумфирал на славната Монца, но беше многу разочаран минатата година кога заврши на четвртото место. - Се чувствував гордо кога видов колку навивачи дошле на Монца. Многу ми значи што победив и ќе го паметам секој момент од оваа трка. Последните две години Ред Бул има одличен болид, но никако не можеше да направи добар резултат на Монца. Ова е најдобрата трка на светот, додаде Фетел.
| | веќе видена | слични

Фернандо Алонсо смета дека шампионската титула за 2011 сега е недостижна, и покрај фактот што тој се искачи на втората позиција во генералниот пласман откако заврши на подиумот за ГН на Италија. Шпанецот моментално има 112 поени негатива во однос на лидерот Себастијан Фетел. Фетел може да ја обезбеди неговата втора шампионска титула уште на наредната трка во Сингапур доколку тој триумфира а Алонсо заврши на четвртата позиција или подолу, а Џенсон Батон и Марк Вебер бидат изоставени од подиумот. „На шест трки до крајот, мислам дека освојувањето на титулата сега е невозможно. Математички сеуште не сме отпишани, но јасно е дека веќе не сме кандидати за освојување на титулата. Но, тоа нема да не спречи да го извадиме нашиот максимум на преостанатите трки.“ - изјави Алонсо. Двократниот светски шампион додаде дека неговата цел е да заврши како вицешампион, како што го стори тоа во 2010, кога Фетел ја освои титулата на последната трка во Абу Даби. „Ние се обидуваме да оствариме победи, но истотака престои борба за ...
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел ја оствари неговата осма победа сезонава, денес на трката за Големата Награда на Италија, приближувајќи се на тој начин се повеќе кон неговата втора светска титула. Со Марк Вебер надвор од трката, ниту двојките на McLaren и Ferrari не успеаа да најдат одговор на брзината на Германецот. Секако голема улога во првата половина од трката одигра Михаел Шумахер кој по маестрален старт и извонредна одбрана успеа да ги држи зад него Луис Хамилтон и Џенсон Батон, уништувајќи им ја трката и шансите за подоцнежен поход кон лидерот Фетел. Круг 1: Спектакуларен старт за Алонсо и Шумахер. Шпанецот од четвртата позиција избива на првата, додека Германецот од осмата на четвртата. Лиуци во позадината излетува од патеката и без контрола врз болидот се враќа елиминирајќи се самиот како и Розберг, Петров и Д'Амброзио. Круг 2: Безбедносното возило излегува на патеката. Круг 3: Кобајаши, Баричело и Сена во бокс по промена на гуми и предни крила. Круг 4: Безбедносното возило се повлекува со Алонсо сеуште во ...
| | веќе видена | слични

Џенсон Батон остана да жали по лошиот старт на денешната трка, каде што од старт ги изгуби шансите за подобрување на својата позиција. Британецот по лошиот старт падна од стартната… трета позиција на седмата позиција. Батон успеа да се врати на врвот од колоната откако успеа да гo престигне неговиот тимски колега Луис Хамилтон, како и Фернандо Алонсо и Михаел Шумахер. Иако Батон признава дека уживал во трката, тој сепак жали за слабиот старт. „Ова беше интересна трка. Имав борби со Хамилтон, Алонсо и Шумахер. Овие битки не се водеа за лидерската позиција, што е и малку срамно, но не можете да мислите на лидерската позиција кога се наоѓате на седмата позиција.“ - изјави Батон. „Незнам дали денеска имавме можности да го предизвикаме Фетел. Штета е што имавме лош старт. Тоа можеби е ситен проблем, но може да ве чини драгоцено време.“ - додаде Батон. Превземено од: pitstop.com.mk!
| | веќе видена | слични

Возачот на Ред бул и лидер во генералниот поредок на Ф1, Германецот Себастијан Фетел, со уште една извонредна трка стигна до 1-то место (осма годинава), за големата награда на Италија, која се возеше на патеката во Монца, пред Британецот Џенсон Батон од Мекларен-Мерцедес и Шпанецот Фернандо Алонсо од Ферари и со тоа ја зголеми предноста што ја имаше во генералниот пласман. Во поредокот на Ф1 води Фетел со 284 бода, пред Фернандо Алонсо со 172, додека третото и четвртото место го делат Џенсон Батон и Марк Вебер со 167 бода Во екипна конкуренција води тимот на Ред бул со 451 бод, пред екипата на Мекларен-Мерцедес со 325 и екипата на Ферари со 254 бода. Следната трка се вози за големата награда на Сингапур, од 23 до 25 месецов.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 638 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

ОВЕН Вложувате многу енергија во работата. Овој период ќе дознаете многу нешта кои не сте ги ни претпоставувале. Не трошете време на туѓите грижи и чувајте се ...
сите 136 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шумахер уживал во дуелот со Хамилтон

Од:
До кого (е-маил):
Порака: