Трагедијата да не се повтори

Сеќавајќи се на жртвите, на ожалостените и на секое семејство што живее во тага, сакам да Ве уверам, господине Претседателе, дека Република Македонија и нејзиниот народ ќе продолжи да ги поддржува американските напори за одбрана на слободата, демократијата и човековите права во светот со истата одлучност како и досега, се вели во писмото на претседателот Ѓорѓе Иванов до американскиот претседател Барак Обама "Се уште чуствувам тага за загинатите, сила за преживеаните и надеж дека никогаш и никаде нема да се повтори она што се случи на 11 септември во САД, вели Елизабет Шафер. Нејзиниот сопруг работи во Американската амбасада. Веќе една година со семејството живеат во Скопје. Во Македонија се чувствуваат безбедно. "Јас сум човек што сака да размислува колку што е можно попозитивно. Не треба да ја заборавиме трагедијата што ни се случи, но треба да се надеваме дека никогаш нема да се повтори. Тоа за нас беше животна лекција. Сепак нема гаранции дека тоа нема повторно да се случи некаде. Во Скопје никогаш не ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, вчера по повод десетгодишнината од трагичните терористички напади во Њујорк во 2001 година испрати писмо до претседателот на САД, Барак Обама. Во писмото премиерот Груевски во името на Владата на Република Македонија и во свое лично име изразува најдлабоко сочувство до целиот американски народ и до семејствата чии најблиски ги загубија своите животи во овој терористички акт. “Сеќавањето на овој трагичен настан, од којшто измина една деценија, остава неизбришлива тага и болка на семејствата, роднините и пријателите на илјадниците невини жртви кои го загубија својот живот или беа повредени во овие напади“, се вели во писмото. Писмо до Обама испрати и претседателот Ѓорге Иванов. “Токму на десетгодишнината од терористичките напади кои не ја потресоа само Вашата голема нација, туку и срцата и мислите на сите слободољубиви демократии во светот, би можел единствено да се придружам кон единственото чувство дека ужасните настани од тој кобен ден не ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов упати писмо до претседателот на САД, Барак Обама, по повод 10-годишнината од нападите на 11 септември 2001 година. „Токму на десетгодишнината од терористичките напади што не ја потресоа само Вашата голема нација, туку и срцата и мислите на сите слободољубиви демократии во светот, би можел единствено да се придружам кон единственото чувство дека ужасните настани од тој кобен ден не смеат никогаш да бидат заборавени. Чувството на ужас, страв и тага, никогаш нема да избледи во заборав. Мора да остане запаметено како лекција, но и како поттик за солидарност и единство меѓу слободните држави во нивната борба против злото“, се наведува во писмото. Иванов му пишува на Обама дека пред 10 години, тероризмот им нанесе сериозен удар на САД, фрлајќи длабока сенка врз слободниот свет и дека до ден-денес таа сенка постојано се растерува, како од страна на американските патриоти, така и од страна на меѓународната заедница. „Сеќавајќи се на жртвите, на ожалостените и на секое семејство ...
| | веќе видена | слични

Мислите на Македонците се со семејствата на жртвите од нападите врз САД. Ужасот од 9/11 никогаш не смее да се заборави.
| | веќе видена | слични

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 638 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

ОВЕН Вложувате многу енергија во работата. Овој период ќе дознаете многу нешта кои не сте ги ни претпоставувале. Не трошете време на туѓите грижи и чувајте се ...
сите 136 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трагедијата да не се повтори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: