Охи одење во Грција до среда!

Сообраќајот за сите товарни моторни возила на трите македонско-грчки гранични премини, од грчката страна на границата од утре ќе биде целосно блокиран заради најавениот 48-часовен штрајк на грчките цариниски службеници. Од утре од 07 часот, па се до среда наутро (14.09) поради 48 часовен штрајк на грчките цариниски службеници ќе биде целосно блокиран патниот сообраќај за сите товарни моторни возила на трите македонско-грчки гранични премини, од грчката страна на границата, информира Министерството за внатрешни работи. Исто така, информира МВР, врз основа на добиеното известување, односно најава од грчка страна, на граничниот премин Богородица, односно Евзони ќе има и одреден застој во одвивањето на сообраќајот и за патничките моторни возила, поточно тие ќе се пропуштаат во одредени временски интервали. Кратко URL : http://www.zdravo.com.mk/?p=9322
| | веќе видена | слични
5 копии

На граничниот премин „Богородица“ на македонско-грчката граница и денеска продолжува целосниот застој за товарниот сообраќај, додека патничкиот е намален за 70 отсто во споредба со вообичаената дневна фреквенција. За 80 отсто е опаднат бројот на македонските патници кон Грција, а за 60 проценти во однос на вообичаените денови е опаднат и прометот меѓу двете земји што го остваруваат странски државјани. Ова се должи на штрајкот на грчките царински работници кој почна од вчера во 6 часот и 30 минути и според најавите на синдикалните претставници ќе трае 48 часа, односно до утре изутрина. - Во текот на изминатите 24 часа додека е во сила штрајкот на грчките царински служби на преминот Богородица повремено во интервали од 1,5 до два часа, се пропуштаат само патници и патнички возила. Во тој временски период, во интервали со времетраење од половина час, границата ја преминале 10.292 патници во двата правци, изјави Васил Тунев, командир на полициската станица на преминот. Македонските гранични служби се во редовна ...
| | веќе видена | слични

Од Министерството за надворешни работи апелираат да се избегнува патување кон јужниот сосед до среда додека трае штрајкот на грчките цариници Целосен прекин на товарниот и застој во патничкиот сообраќај е вчерашната слика од граничните премини Богородица, Дојран и Меџитлија, по штрајкот на грчките цариници, кој ќе трае до среда. Од Министерството за надворешни работи велат дека добиле соопштение за штрајкот од грчка страна во кое не се наведени тајминзите кога ќе биде дозволен проток на патници. - На одредени интервали пуштаа автомобили да ја поминат границата, а оние патници што не сакаа да го чекаат кревањето на рампата, можеа границата да ја поминат пешки - велат од МНР. Оттаму апелираат до сите граѓани да избегнуваат патување кон нашиот јужен сосед до среда, додека трае штрајкот. Од граничниот премин Богородица потврдуваат дека македонските граѓани пешки ја минувале границата во периодот додека трае блокадата. Возилата се пропуштале по половина час на секои 2 часа. Оттаму уште додаваат дека нема голема ...
| | веќе видена | слични

Сите извозници и увозници од Македонија, кои ги користат услугите на пристаништата во Грција, ќе претрпат огромни загуби поради дводневниот штрајк на грчките цариници. Бизнис-заедницата допрва ќе бара решение за проблемот Нов, дводневен штрајк започнаа грчките цариници вчера, како реакција на строгите мерки за штедење и пазарните реформи што се обидува да ги спроведе владата во Атина. Според најавите, до среда наутро ќе бидат блокирани трите јужни гранични премини во земјава, со тоа што блокадата ќе биде целосна за сите товарни возила. На главниот премин Богородица-Евзони ќе биде дозволено пуштање само на патничките возила и тоа во одредени временски интервали. Овој штрајк го попречува меѓународниот сообраќај на европскиот Коридор 10, а штетите ги трпат сите кои го користат, вклучувајки ја и Македонија. Сите извозници и увозници од земјава кои тргуваат со и преку Грција веќе ги пресметуваат финансиските импликации од затворените гранични премини. Најпогодени се големите извозници, како Макстил, Фени, Усје. ...
| | веќе видена | слични

И покрај постојаните транспортни и други блокади Вчера изутрина почна нова дводневна блокада на граничните премини помеѓу Македонија и Грција, поради штрајкот на грчките цариници. А, според нивните најави, деновиве сообраќајот ќе биде целосно во прекин само за товарните возила, додека патничките ќе се пропуштаат по половина час на секои два часа. Евидентно, имаме нова транспортна блокада и на македонската економија, која циклично се повторува веќе повеќе од две години, а со која, практично, е блокирана и главната и најголема порта за македонските стоки - Солунското пристаниште. Со тоа, и овој пат дел од македонските стопанственици, а и нивната продолжена рака - транспортерите, во зависност од договорите што ги имаат и стоките што треба да ги превезат - се во своевидна паника во врска со барањето алтерантива за да си ја завршат работата. Но, како што покажа и нашата посета на Солунското пристаниште, што ја остваривме со посредство на Скопскиот саем, се чини, Солун е и уште долго ќе биде наш - најголем ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Скопје, 13 септември 2011 (МИА) - На граничните премини со Грција и денеска се очекува застој и прекини во пропуштањето на возилата поради 48 часовниот штрајк на грчките царински службеници, што почна вчера изутрина. Од Авто Мото сојузот на Македонија, врз основа на информации од македонската полиција на преминот Богородица, известуваат дека сообраќајот ќе биде целосно во прекин за товарните возила, а патничките возила ќе се пропуштаат по половина час на секои еден или два часа. Поради штрајкот вчера целосно беше блокиран патниот сообраќај за сите товарни возила, а патничките се пропуштаа повремено.
| | веќе видена | слични

Според најновите информации од Авто- мото сојузот на Македонија, на граничните премини со соседна Грција, поради штрајкот на грчките царински службеници кој започна вчера, сообраќајот за товарните возила е во целосен прекин, а патнички возила се пропуштаат по половина час, на секои 2 часа. Како што претходно информира министерството за внатрешни работи, 48 часовниот штрајк и блокадата на патниот сообраќај на македонско- грчките гранични премини ќе траат до среда наутро (14.09). OhridNews
| | веќе видена | слични
2 копии

Според најавите на грчките цариници и денеска целосно ќе биде во прекин сообраќајот само за товарните возила, додека патничките ќе се пропуштаат на секои два часа, по половина час. Оваа одлука на грчката царина подеднакво важи за сите три гранични премини - Дојран, Богородица и Меџитлија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Штрајкот на грчките царински службеници продолжува и денеска. На трите гранични премини со Грција и денеска патничкиот сообраќај се одвива периодично поради дводневниот штрајк, а до утре изутрина блокадата ќе биде целосна за сите товарни возила. Според информациите и денеска патничките возила се пропуштаат во периоди од половина час до час и половина. Од блокадата најмногу штети трпат македонските компании кои вршат увоз односно извоз преку солунското пристаниште. Бизнис заедницата најави дека директно ќе разговара со грчките стопанственици и претставници на солунското пристаниште за да се најде решение за проблемите предизвикани од застојот. ИМ/ВЃ
| | веќе видена | слични

Најавената дводневна блокада на граничните премини помеѓу Македонија и Грција, поради штрајкот на грчките цариници, кои започна од вчера ќе продолжи и денеска. Грчките цариници и за денеска најавуваат дека само за товарните возила целосно ќе биде во прекин сообраќајот, а патничките ќе се пропуштаат по половина час на секои два часа. Одлуката на грчката царина подеднакво важи за трите гранични премини Дојран, Богородица и Меџитлија. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секој предлог е вреден за внимание, целта ни е да постигнеме договор, изјави денеска премиерот Зоран Заев, прашан за коментар на предлог законот за Јавно ...
сите 638 | | | веќе видена

Сите обвинители од Специјалното јавно обвинителство се враќаат во матичните освен притворената Катица Јанева која од денeска и практично е без работа. Нејзе ...
сите 402 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава против 31-годишниот С.М. од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад врз службено лице при ...
сите 176 | | | веќе видена

ОВЕН Вложувате многу енергија во работата. Овој период ќе дознаете многу нешта кои не сте ги ни претпоставувале. Не трошете време на туѓите грижи и чувајте се ...
сите 136 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 197 | | | веќе видена

Честите замерки на голманот на Вардар Филип Гачевски кон селекторот на македонската репрезентација Игор Ангеловски се главна тема во словенечките медиуми. Ова ...
сите 126 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Охи одење во Грција до среда!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: