СТАРИ СВАДБЕНИ ОБИЧАИ ВО ПРИЛЕПСКО: Невестата ја воделе на сува чешма без вода

Фаќање превезот на невестата Во Гостиражни и околните села, превезот на невестата и го фаќал нункото. Во едната рака држел чаша со вино, а во другата сукало. ...
| | веќе видена | слични

Кон свадбата во Скребатно отсекогаш се гледало како на најсвечен и најрадосен чин во животот, зашто на секој млад човек, тоа еднаш му се случувало во животот. ...
| | веќе видена | слични

Еден од вообичаените ритуали е оној кога неветата го фрла бидермаерот преку рамото при склучувањето на бракот. Се верува дека девојката која ќе го фати ...
| | веќе видена | слични

Останато

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 123 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Студија објавена од весникот „Сан“ открива кои тренери потрошиле најмногу пари за трансфери во историјата на фудбалот. Едвај има навивач да се изненади дека ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СТАРИ СВАДБЕНИ ОБИЧАИ ВО ПРИЛЕПСКО: Невестата ја воделе на сува чешма без вода

Од:
До кого (е-маил):
Порака: