СТАРИ СВАДБЕНИ ОБИЧАИ ВО ПРИЛЕПСКО: Невестата ја воделе на сува чешма без вода

Фаќање превезот на невестата Во Гостиражни и околните села, превезот на невестата и го фаќал нункото. Во едната рака држел чаша со вино, а во другата сукало. ...
| | веќе видена | слични

Кон свадбата во Скребатно отсекогаш се гледало како на најсвечен и најрадосен чин во животот, зашто на секој млад човек, тоа еднаш му се случувало во животот. ...
| | веќе видена | слични

Еден од вообичаените ритуали е оној кога неветата го фрла бидермаерот преку рамото при склучувањето на бракот. Се верува дека девојката која ќе го фати ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за образование, Арбер Адеми за емисијата „10 минути“ на ТВ 21 изјави дека во училиштата каде има мал број на ученици, таму наставата може да се ...
сите 511 | | | веќе видена

Од Министерството за труд и социјална политика соопштија дека клиентите на „Еуростандард банка“, кои имаат парични права од социјална и детска заштита и ...
сите 229 | | | веќе видена

На 12.08.2020 во 20.45 часот било пријавено дека на патот Градско – Прилеп, кај с.Раец, се случила сообраќајна незгода помеѓу товарно возило „мерцедес“, со ...
сите 201 | | | веќе видена

Согласно Уставот, во следните 20 дена, а лично верувам и порано ќе успееме да формираме Влада и стабилно парламентарно мнозинство кое ќе биде гаранција за ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СТАРИ СВАДБЕНИ ОБИЧАИ ВО ПРИЛЕПСКО: Невестата ја воделе на сува чешма без вода

Од:
До кого (е-маил):
Порака: