И Струга донесе мораториум за градба

Со Деталниот урбанистички план кој се спроведува во општина Карпош, се кршат правата на жителите, велат од Независниот градежен синдикат. Уверуваат дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Влезот и излезот во населбите Трнодол и Жданец остануваат исти и со новиот ДУП вети градоначалникот на Карпош. Граѓаните да не потпаѓаат на лажни информации ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жителите на населбите Трнодол и Жданец реагира со претставка во општината за новиот ДУП. Очекуваат да бидат поканети на јавна расправа со градоначалникот каде ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Граѓани на скопските населби Трнодол и Жданец во општина Карпош поднесоа претставка против донесувањето на новиот Детален урбанистички план, според кој велат ...
| | веќе видена | слични

На чекор до целосно отфрлање на стратегијата за изградба на регионална депонија во Дебрца, се понеизвесно е каде до 2020 година според Акцискиот план ќе се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Општина Карпош денеска соопшти дека не се точни тврдењата дека ќе се менува влезот на Трнодол, дека ќе се гради нова зграда и ќе се затвора каналот. – Токму ...
| | веќе видена | слични

По неколку одржани состаноци и средби со жителите на населба „Трнодол“ и „Жданец“ новоформираната работна група која се спротивставува на донесувањето на ...
| | веќе видена | слични

Не се точни тврдењата дека се менува влезот на Трнодол, како што не беа точни ниту тврдењата дека на т.н. „чатал“ ќе се гради нова зграда или пак дека каналот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Сите мерки се преземени и сите институции вклучени во случајот со ОХИС, вели министерот за животна средина Нуредини. Анализите од Штипскиот универзитет ...
сите 169 | | | веќе видена

Одлуката на Самитот на ЕУ за замрзнување на разговорите за проширувањето на Унијата, со што се одложи стартот на преговорите за членство со Северна Македонија ...
сите 134 | | | веќе видена

Со Националната стратегија за развој на концептот за едно општество и интеркултурализам ќе се создаваат можности различните заедници во земјава, меѓусебно да ...
сите 89 | | | веќе видена

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска се сретнаа со делегација на Сојузот на здруженијата на ...
сите 186 | | | веќе видена

За две години вработените во основното, средното и во високото образование се изборија за трето покачување на платите со кое на нивните сметки за два месеца ќе ...
сите 160 | | | веќе видена

Во соседно Косово има реакции за идејата за „мини Шенген“. Косовскиот социолог и универзитетски професор Дадил Малоку побара од косовските власти албанскиот ...
сите 427 | | | веќе видена

Времето утре ќе биде облачно со врнежи од дожд и со повремено засилен југоисточен ветер. Пообилни врнежи на повеќе места ќе има во вечерните и ноќните ...
сите 241 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И Струга донесе мораториум за градба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: