Десет лета „Македокс“: фестивалот ќе започне со документарец за Пи Џеј Харви, а ќе заврши со „Медена земја“


Десет македонски документарни филмови ќе бидат прикажани како дел од програмата на јубилејното 10. издание на Фестивалот на креативен документарен филм ...
| | веќе видена | слични

Оскаровецот Алехандро Гонзалес Ињариту и полскиот наградуван режисер Павел Павликовски синоќа беа специјални гости на отворањето на 25. Сараевски филмски ...
| | веќе видена | слични

Босанскиот црвен тепих кој на 25. издание од Сараево Филм Фестивал го замени вообичаениот црвен тепих, беше вистинска атракција на првиот фестивалски ден, како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Агенцијата за филм на Република Северна Македонија ги сублимираше успесите и континуитетот на продукција во домашната кинематографија.Врз основа на тој ...
| | веќе видена | слични
5 копии
7 копии

Во периодот од 2 до 7 септември во Музејот на Град Скопје и Кинотека на Северна Македонија ќе се биде одржано 5. издание на Филмскиот фестивал за музички ...
| | веќе видена | слични

Сараево филм фестивал почнува во петок, 17 август и ќе трае до 23 август. На овој фестивал, кој е под покровителство на УНЕСКО, се очекува да присуствуваат ...
| | веќе видена | слични

Петото издание на фестивалот ќе се состои од филмови со теми поврзани со гитарата како инструмент. За време на 5 дена, ќе се прикажат 10 филмови кои на ...
| | веќе видена | слични

Во Сараево денеска ќе биде отворен јубилејниот 25. Сараево Филм Фестивал на кој во седум дена ќе бидат прикажани 270 филмови во 18 селекции од 56 земји. Од 270 ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Нити ќе ме исплашите, уште помалку ќе ме спречите да ја говорам вистината, кога сум чист и целосно одговорен пред целата јавност. Затоа сум секој ден пред ...
сите 264 | | | веќе видена

Kриминалната афера „Рекет“ која ги тресе темелите на важни државни институции и ја доведува под прашање, уште повеќе од досега, довербата на граѓаните во ...
сите 290 | | | веќе видена

Вчера во во 20,00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во населбата Гоце Делчев, бил нарушен јавниот ред и мир со меѓусебна пресметка помеѓу скопјаните ...
сите 325 | | | веќе видена

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 144 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена

Вчерашното дерби во Премиер лигата меѓу Манчестер сити и Тотенхем, кое заврши со 2-2 , не ги задоволи навивачите ниту на двете екипи. Целта беше да се освојат ...
сите 32 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Десет лета „Македокс“: фестивалот ќе започне со документарец за Пи Џеј Харви, а ќе заврши со „Медена земја“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: