НБРМ: Расположливите податоци упатуваат на натамошен раст на економијата

3 копии

На 13 август 2019 година Народната банка ја одржа редовната седница на Комитетот за оперативна монетарна политика, на која беа разгледани клучните показатели ...
| | веќе видена | слични

Американскиот хипотекарен долг го собори рекордот во 2008 година кога започна финансиската криза, соопштува Банката на федералните резерви во Њујорк. Според ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Откупот и продажбата на земјоделски производи во вториот квартал годинава се зголемени за 5,7 проценти во однос на истиот период од претходната година, објави ...
| | веќе видена | слични

Кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 4,7 проценти, а кај продажбата на земјоделски производи од ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Натамошен раст на економијата, но веројатно поумерен во споредба со првото тримесечје, се прогнозите на Народната банка за вториот квартал од 2019 година. ...
| | веќе видена | слични

Остварената просечна годишна стапка на инфлација за првите седум месеци од годинава изнесува 1,2 отсто, при очекувања за стапка на инфлацијата од 1,5 проценти ...
| | веќе видена | слични

Народната банка ги објави резултатите од анкетата за кредитната активност на претпријатијата и домаќинствата за вториот квартал од 2019 година. Кредити на ...
| | веќе видена | слични

Од Народната банка појаснуваат дека најголемо олеснување во поглед на условите за кредитирање на корпоративниот сектор се забележува кај каматната стапка ...
| | веќе видена | слични

Останато

Шефицата на СЈО во оставка Катица Јанева , чиј глас се слуша во објавените разговори во случајот „Рекет“ е повикана на сослушување во скопското обвинителство. ...
сите 240 | | | веќе видена

Се работи за класична стапица со која македонските власти се обидуваат полесно да дојдат до имињата на нејзините противници, на луѓето од опозицијата. Се ...
сите 137 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, на својот Фејсбук профил сподели статус за актуелната состојба во Македонија.– Ни правда, ни мир, само ...
сите 335 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена

Признанието на премиерот Заев дека има докази поврзани со Катица Јанева која за него се однесува идиотски го запали црвеното светло кај дел од странските ...
сите 164 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБРМ: Расположливите податоци упатуваат на натамошен раст на економијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: