[Став] Младинско претприемништво – стартап за македонската економија

Пишува: Ангел Мојсовски Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Индустријата за сајбер безбедност се развива со неверојатна брзина и паралелно со тоа се соочува со криза на работни места, па потребна е нова работна сила.. ...
| | веќе видена | слични

Според извештајот на Светска банка, економскиот раст на Македонија во 2018 година беше понизок во споредба со соседните држави, околу 25 отсто од населението и ...
| | веќе видена | слични

Во втората половина на 20-от век, Тајван беше една од најуспешните светски економии. Иако конкуренцијата и стабилното претприемништво предводено од ...
| | веќе видена | слични

Магдалена Димитровска е менаџер за човечки ресурси во една од најбрзорастечките индустрии – финтек-индустријата. Како искусен професионалец за човечки ресурси ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Стапката на невработеност во Франција го достигна најниското ниво од 2009 година, откако во вториот квартал од годината се н амали за 0,2 индексни поени, ...
| | веќе видена | слични

Стапката на невработеност во Франција падна на 8,5 проценти во вториот квартал од 2019 година од ниво од 8,7 проценти во првиот квартал. Тоа го покажаа денес ...
| | веќе видена | слични

Стапка на невработеност од 17.8% и над шест илјади слободни работни места. Македонските компании не можат да најдат соодветен кадар. Во објавените огласи се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За десетина дена владиниот предлог Закон за јавно обвинителство со кое треба да се реши статусот на СЈО ќе се најде пред пратениците на собраниска седница. По ...
сите 292 | | | веќе видена

– Нити ќе ме исплашите, уште помалку ќе ме спречите да ја говорам вистината, кога сум чист и целосно одговорен пред целата јавност. Затоа сум секој ден пред ...
сите 273 | | | веќе видена

Kриминалната афера „Рекет“ која ги тресе темелите на важни државни институции и ја доведува под прашање, уште повеќе од досега, довербата на граѓаните во ...
сите 290 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шеќеринска денеска преку Фејсбук ја промовира полковник Билјана Блажеска, како прв аѓутант-жена на претседателот Стево ...
сите 217 | | | веќе видена

Вчера во во 20,00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во населбата Гоце Делчев, бил нарушен јавниот ред и мир со меѓусебна пресметка помеѓу скопјаните ...
сите 325 | | | веќе видена

Ларис Гаисер, новинарот од Словенија кој на италијанскиот медиум „Ла верита“ објави снимки за аферата „Рекет“ за Пресинг ТВ најавил „завршен удар“, но не кажал ...
сите 144 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

[Став] Младинско претприемништво – стартап за македонската економија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: