Со вонреден лов ќе се намалува популацијата на диви свињи во земјава


Почнува вонреден отсрел на дива свиња. Ловците се мобилизираат. Државата бара од нив да ја намалат популацијата на овие животни, кои лесно можат да ја пренесат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вирусот африканска чума не се пренесува кај човекот, туку само кај свињите, објаснуваат надлежните. Сепак, препорачуваат граѓаните да не внесуваат производи од ...
| | веќе видена | слични

Господине Атанасов, по многуте информации во медиумите за појавата на оваа болест во соседството, впечаток е дека јавноста е се уште збунета. Што всушност е ...
| | веќе видена | слични

Како се пренесува и шири африканска чума кај свињите? Вирусот се излачува преку крв, ткива, секрети и екскрети од болни или угинати животни. Болеста се ...
| | веќе видена | слични

Тајланд го забрани увозот на свињи од Мјанмар во наредните 90 дена, соопшти одделот за добиток во земјата во четвртокот, откако соседната земја го потврди ...
| | веќе видена | слични

Откако во неколку фарми во Србија била откриена свинска африканска чума, Македонија забрани увоз на свинско месо од нашиот северен сосед. Што да правите ако се ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Селските домаќинства што одгледуваат свињи за сопствена употреба, да ги заколат или да ги понудат за откуп на месната индустрија ако немаат воведено или ако ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу барањето на претседателот Стево Пендаровски за политичка одговорност, вицепремиерката смета дека Владата не е единствена што има политичка одговорност ...
сите 416 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, на својот Фејсбук профил сподели статус за актуелната состојба во Македонија.– Ни правда, ни мир, само ...
сите 267 | | | веќе видена

Се работи за класична стапица со која македонските власти се обидуваат полесно да дојдат до имињата на нејзините противници, на луѓето од опозицијата. Се ...
сите 137 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со вонреден лов ќе се намалува популацијата на диви свињи во земјава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: