Др. Кедев ја помина една од најтешките алпинистички патеки во Европа

9 копии

Македонскиот планинар Александар Кирковски вчера успешно и во соло стил се искачи на еден од најтешките алпски врвови, Вајсхорн 4506 мнв во Швајцарија. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Томе Лозановски, пензиониран професорот по физичко воспитување е најстариот битолчанец што се искачил на Мон Блан, највисокиот врв на Алпите. Тој овој подвиг ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот планинар и планински тркач, Александар Кирковски, вчера (9. август) реализира успешно брзинско искачување на највисокиот врв во Швајцарија – ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Непалските власти планираат да ги заострат правилата за лицата кои се качуваат на врвот Монт Еверест поради високата смртност меѓу алпинистите во последната ...
| | веќе видена | слични

Планинарите кои сакаат да се искачат на Монт Еверест пвро би требало да докажат дека се искусни планинари, препораките се направени од работните групи кои ја ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Непалската Влада објави нови правила за планинарите на Монт Еверест, а сè тоа уследи по низа несреќи коишто се случиле оваа сезона. Планинарите отсега, пред да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Непалската влада објави нови правила за планинарите кои се искачуваат на Монт Еверест, кои уследуваат по низа несреќи што на „покривот на светот“ се случија во ...
| | веќе видена | слични

2019 година е една од најсмртоносните години на Хималаите. Поради ова, непалската влада објави нови правила за планинарите што ќе сакаат да го искачуваат Монт ...
| | веќе видена | слични

Останато

Адвокатот Тони Менкиноски вели дека е противзаконско ако нов специјален јавен обвинител, на местото на уапсената Јанева, се бира како што денес најавија од ...
сите 739 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски на прес-конференција соопшти дека денеска и официјално завршува обвинителската и политичката кариера на првиот ...
сите 483 | | | веќе видена

Oбвинитeлcтвoто во предиcтpaга ги поседувало снимките кои излегоа во јавноста за случајот „Рекет“, а дали тие ќе се користат како дoказ ќе одлучува Сyдcкиот ...
сите 131 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 189 | | | веќе видена

Кога пред неколку дена американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе и понуди на Данска да им го продаде Гренланд на САД, во јавноста се мислеше дека ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Др. Кедев ја помина една од најтешките алпинистички патеки во Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: