КУД Свети Сава по 13 пат ќе ја преставува Македонија на фестивалот во Гуча

Културно уметничкото друштво Свети Сава од Тетово по 13 пат ќе ја преставува Македонија на Меѓународниот фестивал на собир на трубачи кој ќе се одржи во Гуча, ...
| | веќе видена | слични

Благодарејќи на 30. члена на фолклорното студио „Етнос“ од Македонија, учесниците од Израел, Перу, Португалија и од домаќинот на неодамнешниот 41. фолклорен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Академското културно-уметничко друштво Мирче Ацев оваа година е организатор на 40. јубилејно издание на Меѓународниот студентски фолклорен фестивал. Оваа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во периодот од 24 јули до 4 август, Ансамблот за народни ора и песни при АКУД „Мирче Ацев“ учествуваше на 20-тиот Меѓународен фолклорен фестивал во ...
| | веќе видена | слични

Со Меѓународната манифестација „Голачки фолклорни средби“ вечерва во Делчево започнува богатата културна програма во рамки на „Делчевско лето 2019“. ...
| | веќе видена | слични

Овој викенд, на 9-ти август, хрватската пејачка Даниела Мартиновиќ ќе биде главната ѕвезда на настанот Делчевско лето 2019, организирано од општина Делчево. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Заменик на претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски, денеска имаше средба ...
сите 187 | | | веќе видена

Првиот круг разговори меѓу рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден заврши по скоро два часа, објави новинската агенција ТАСС, ...
сите 253 | | | веќе видена

До Советот за општи работи на ЕУ има уште осум дена, а Македонија уште е во голема неизвесност за својата европска иднина, затоа што бугарската техничка влада ...
сите 80 | | | веќе видена

Од денеска целосно се укинува полицискиот час, угостителските објекти нема да имаат ограничување во работното време, свадбите ќе може да се организираат со ...
сите 147 | | | веќе видена

Нема подобрување во македонско - бугарските односи. Бугарија е во стапица поради блокадата на Северна Македонија, вели екс бугарскиот заменик-министер за ...
сите 479 | | | веќе видена

Романските новинари пишуваат за македонската навивачка фаланга, дека уште синоќа го освоиле Букурешт, покажувајќи ретко видени емоции и љубов кон државата и ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КУД Свети Сава по 13 пат ќе ја преставува Македонија на фестивалот во Гуча

Од:
До кого (е-маил):
Порака: