Охрид и Струга да испорачаат план и рокови за спроведување на препораките од УНЕСКО

Двете општини на Охридското Езеро да прогласат мораториум на градежните активности до донесување на Планот за управување со природното и културно наследство, ...
| | веќе видена | слични

Струшките советници ќе дадат виза за мораториум на градежните активности до донесување на Планот за управување со природното и културно наследство и ќе ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Владата очекува советите на општините Охрид и Струга да постапат по препораките што им се пратени и во отстранување на спорните објекти на крајбрежјето што е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дивоградбите во охридскиот регион се актуелна тема во Македонија, а тоа наидува на лавинка критики од пошироката македонска јавност, како и реакциите на ...
| | веќе видена | слични

Ако државата и општинските власти сакаат ова прашање да се реши, а кое е едно од главните барања на УНЕСКО, и за регионот да не го загуби статусот кој го има ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 29. јули 2019 (ИНПРЕС) – Македонскиот премиер Зоран Заев најави дека доколку општините не постапат според правилата, ингеренциите за дивоградбите ќе ...
| | веќе видена | слични

Новите измени на Законот за управување со светското природно и културно наследство во Охридскиот регион одат на доработка во услови кога Комитетот за светско ...
| | веќе видена | слични

Овој План е исклучително важен заради тоа што во една од препораките на УНЕСКО се бара да се прогласи мораториум на градби во Охридскиот регион до неговото ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Воспитувачка во градинката „Младост“ во Тетово позитивна на Ковид-19. Освен неа, во изолација се испратени и две деца за кои се грижела, иако тие сега за сега ...
сите 356 | | | веќе видена

Две лица од Радовиш и од Кочани починале денеска на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип. Се работи за пациенти позитивни на коронавирусот – ...
сите 398 | | | веќе видена

Ќе нѐ има се повеќе, не треба да се обесхрабруваме. Тешка ќе биде битката, но ве уверувам дека на крајот народот ќе ја победи мафијата и ќе дојде правдата и ...
сите 187 | | | веќе видена

Гоце Делчев ќе биде една од темите на разговор на средбата, која премиерот Зоран Заев ја најави со бугарскиот премиер Бојко Борисов, а која треба да се ...
сите 430 | | | веќе видена

Дарко ЈАНЕВСКИ Заев вели дека Бугарите го чувствувале Гоце Делчев како бугарски револуционер. И тоа било факт. И сега, како на некој како него да му објасниш ...
сите 27 | | | веќе видена

Лекарската комора на Република Северна Македонија најостро го осудува инцидентот што се случи викендов на Клиниката за токсикологија кога пациент физички го ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Охрид и Струга да испорачаат план и рокови за спроведување на препораките од УНЕСКО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: