Рестриктивните закони за абортус ја поделија американската јавност


Гувернерот на американската сојузна држава Луизијана, Џон Бел Едвардс, синоќа потпиша нов рестриктивен закон за абортус, кој ја забранува процедурата откако ќе ...
| | веќе видена | слични
2 копии
5 копии

Законите за забрана на абортусот во некои сојузни држави во САД се „елементи на криза организирана и платена од екстремистички групи“, изјави Кејт Гилмор, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денеска стартуваше и кампањата „Слобода е кога самата одлучуваш“ на Асоцијација за здравствена едукација и истражување - ХЕРА, чија цел е зајакнување на свеста ...
| | веќе видена | слични

Во време кога правата на жените беа уназадени во неколку држави во САД, нашата земја направи напредок во родовата рамноправност со новиот Закон за прекинување ...
| | веќе видена | слични

Стапи на сила новиот закон за прекин на бременоста, со кој им се олеснува на жените да го остварат ова право. Од Министерството за здравство велат дека со ...
| | веќе видена | слични

Жените до 12тата гестациска недела ќе може да абортираат само со писмено барање. Со новиот закон се укинуваат и досегашните административни процедури. Ќе нема ...
| | веќе видена | слични
2 копии
повеќе

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рестриктивните закони за абортус ја поделија американската јавност

Од:
До кого (е-маил):
Порака: