Пендаровски потпиша укази за четири закони со „Република Македонија“ во името

Иако уште од првиот ден во претседателскиот кабинет Стево Пендаровски во секоја пригода го користи новото име на македонската држава, наследникот на Ѓорге ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на Законот за координација на безбедносно-разузнавачката ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Стево Пендаровски ги потпиша указите за прогласување на Законот за координација на безбедносно-разузнавачката заедница на Законот за Агенција за ...
| | веќе видена | слични

 Ова се клучни закони за реформа на безбедносните служби, сооопшти денеска кабинетот на претседателот. Како што се потенцира во соопштението, со Законот за ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Собранието со двотретинско мнозинство денеска го донесе Законот за изменување и дополнување на Законот за организација и работа на органите на државната ...
| | веќе видена | слични

Целта на овие измени е надминување на констатираните непочитувања и недоследности на професионалната етика, основните принципи на ризично управување кои беа ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Пратениците на денешната 100-та седница одлучија Законот за организација и работата на органите на државната управа да оди во скратена постапка. За оваа точка ...
| | веќе видена | слични

За оваа точка треба да заседава матичната и Законодавно-правната комисија. Целта на овие измени е надминување на  констатираните непочитувања, недоследности на ...
| | веќе видена | слични

Во Собранието на Република Северна Македонија денеска седници ќе одржат комисиите за европски прашања и за финансирање и буџет. На дневен ред пред членовите и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вечерва во емисијата „Топ Тема“ гостуваше директорот на јавно здравје, Арбен Зибери кој што посочи дека поради новостаната ситуација со нагло зголемување на ...
сите 832 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва на прес - конференција потврди дека потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, неговата сопруга и малолетната ...
сите 399 | | | веќе видена

По сознанија дека некои од хотелите ќе ги отворат вратите за гостите, инспекторите од Државниот пазарен инспекторат, уште синоќа излегоа на терен и поднесоа ...
сите 262 | | | веќе видена

Ова е последна опција, која би требало да се користи само во најитни ситуации, рече Еспер на брифинг во Пентагон Секретарот за одбрана на САД Марк Еспер, вели ...
сите 341 | | | веќе видена

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина за време на полициска интервенција, е ужасен и ...
сите 200 | | | веќе видена

Вечерва на „Топ Тема“ Арбен Зибери посочи дека Комисијата за заразни болести ниту еднаш нема посочено дека е време или не е време за избори. Очигледно е дека ...
сите 158 | | | веќе видена

Министерството за труд и социјална политика информира дека хронично болните лица, родителите на дете до 10-годишна возраст или активно четврто одделение, ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски потпиша укази за четири закони со „Република Македонија“ во името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: