Изложба на литература посветена на Св. Кирил и Методиј во охридската библиотека


Охрид, 22. мај 2019 (ИНПРЕС) – Утре во библиотеката „Григор Прличев“ ќе биде отворена изложба на литература, а во пресрет на 24-ти мај – Денот на сесловенските ...
| | веќе видена | слични

Сесловенските просветители, светите Кирил и Методиј, денес во современиот свет се единствените личности кои можат да се дефинираат како мост меѓу вечниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во присуство на поголем број верници, Бигорското братство, заедно со сестринството од Рајчица, во спомен на светите рамноапостоли Кирил и Методиј беше одржана ...
| | веќе видена | слични

Игуменот на Бигорскиот манастир, архимандрит Партениј, веднаш по читањето на Светото Евангелие одржа слово посветено на светите рамноапостолни Кирил и Методиј, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, 24 Мај беше одбележан во општина Пустец. Одбележувањето беше со традиционален собир, кој ...
| | веќе видена | слични

Целта на настанот во македонската амбасада во Вашингтон е во САД да се промовираат македонската култура, јазик и културно наследство Предавање за сесловенските ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ го одбележа денешниот празник 24 мај Денот на светите просветители Свети Кирил и Методиј. Со повеќе настани и активности ширум ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со честитка за денешниот празник 24 мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Свети Кирил и Методиј: ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 246 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Адвокатите на Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати одземените пасоши на осомничениот во ...
сите 70 | | | веќе видена

Хрватска одигра нерешено 22:22 со Шпанија во последниот натпревар од групата А и оди во полуфиналето на Европското првенство како втор тим во групата. Шпанците ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако тоа се случи, ќе биде шести пат да се прогласи меѓународна вонредна состојба  во последната деценија, објави Ројтерс. Бројот на загинати од новиот ...
сите 295 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изложба на литература посветена на Св. Кирил и Методиј во охридската библиотека

Од:
До кого (е-маил):
Порака: