Овој град прв ја забрани технологијата за препознавање на лица

Законодавците на градот ќе им забранат на јавните агенции да користат вештачко-разузнавачки софтвер со кој се открива нечиј идентитет врз основа на видеоклип ...
| | веќе видена | слични

Оваа одлука со осум гласа за и еден против ја донесе Одборот на супервизори на градот. Со таквата одлука Сан Франциско стана прв од големите американски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сан Франциско е првиот американски град кој забрани препознавање на лицата на улиците во градот. Како што наведува Би-Би-Си, градските одборници ја изгласаа ...
| | веќе видена | слични

Сан Франциско е првиот град во САД кој и забрани на полицијата да користи технологија за препознавање на лица. Градските советници гласаа со 8 наспроти еден за ...
| | веќе видена | слични

Сан Франциско е првиот американски град кој ја забрани технологијата за препознавање на лица по градските улици.Според Би-би-си, градските советници изгласале ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како структурно и системско решение, далеку од рацете на политичарите и во функција на јакнење на независноста и реформите во праводуството и воопшто го оцени ...
сите 360 | | | веќе видена

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 273 | | | веќе видена

Македонија увезла лани речиси 9.000 тони или точно 8,9 милиони килограми машински обезкостено месо со кое домашни компании направиле виршли и посебни салами. ...
сите 199 | | | веќе видена

Ќе и успее ли на власта да го „истурка“ во парламентот предлог законот за отпис на камати и репрограмирање на долговите на јавните претпријатија формирани од ...
сите 65 | | | веќе видена

 Мартин Јовановски (30) е роден во Скопје. Работи како овластен сметководител, а во слободното време ужива во книги кои го оставаат подзинат на крајот, да ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Овој град прв ја забрани технологијата за препознавање на лица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: