Уапсени двајца осомничените за нападот во Ангола

Истрагата околу нападот на тогоанската репрезентација полека, но сигурно се движи во вистинска насока. Така, Уапсени се двајца припадници на Фронтот за ослободување на Кабунда (ФЛЕЦ) кој се осомничени за убиството на членовите на фудбалската репрезентација на Того, по нападот на автобусот со кој оваа селекција во петокот патуваше на Купот на Африканските нации кој се игра во Ангола Ова доаѓа како официјално соопштение од стран на јавниот обвинител на оваа земја Антонио Нито, кој додава дека истрагата продолжува и понатаму. Во Того од денеска почнува да се одбележува тридневна жалост, поради смрта на трите члена од делегацијата на оваа земја која беше нападната во Ангола додека патуваше на Африканскиот Куп на нациите.
| | веќе видена | слични

Премиерот и ЦАФ контра желбите на играчите Репрезентацијата на Того и официјално е исклучена од Купот на африкански нации во Ангола откако не се појави на својот прв натпревар со Гана. - Тие се дисквалификувани. Б-групата продолжува со три селекции - соопштија организаторите.Претходно, премиерот на Того Жилберт Уонгбо демантираше дека неговата земја сака повторно да се вклучи во турнирот, што е спротивно на изјавата на министерот за спорт Чао дека е испратено барање тоа да се случи откако ќе помине тридневна национална жалост за тројцата загинати во петочниот напад врз репрезентативниот автобус. Африканската фудбалска конфедерација (ЦАФ) веднаш ја отфрли можноста за презакажување мечеви.- Информацијата што се појави на некои сајтови дека играчите сакаат да се вратат на првенството е неточна. Ние го повлековме тимот врз основа на тоа што тој беше цел на терористички напад. ЦАФ се обиде да го прикаже нападот како нешто што нема врска со првенството, па излезе дека сега Того прави проблеми - рече Уонгбо.Сепак, ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на Брегот на Слоновата Коска, Вахид Халилхоџиќ, вели дека фудбалерите тешко можат да се концентрираат на фудбалот поради невообичаената воена состојба која го следи Африканскиот куп на нациите. Поранешниот југословенски репрезентативец ја поведе својата репрезентација во Ангола како фаворит за освојување на титулата, а во разговор за босанскиот дневен весник „Аваз“ раскажа како се чувствува во услови кога екипата во чекор ја следат војската и полицијата. - Ситуацијата не е ни малку пријатна, павилјонот во кој сме сместени го чуваат до заби вооружени полицајци. Тренинзите ги одржуваме под нивна заштита и сето тоа ме потсетува на војна. Слично како сега се чувствував во 1992 година во Мостар, за време на агресијата на нашата земја - рече Халилхоџиќ, кој сепак додаде дека не се плаши за својата безбедност. Искусниот стратег прераскажа неколку настани од провинцијата Кабинда, градот во кој беше нападната фудбалската експедиција на Того. - Прес-конференцијата за новинарите беше откажана од безбедносни ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Африканската фудбалска конфедерација, Иса Хајату, изјави дека репрезентацијата на Того не е дисквалификувана од Купот на нациите, жали за инцидентот и жртвите во нападот, но сепак сметал дека селекцијата требала на настапи на турнирот бидејќи тоа било единствениот начин да му се спротивстави на насилството. "Жал ми е што репрезентацијата на Того се повлече од Купот, јасно е дека по големата трагедија на никој не му било до фудбал, но сепак токму настапот е вистински одговор за насилството. Фудбалерите сакаа да играат, но за жал беше донесена политичка одлука за повлекување. Сакам само да кажам дека Конфедерацијата не го дисквалификуваше Того туку тие сами се повлекоа од турнирот", изјави Хајату.Со оваа изјава се демантираа шпекулациите дека Того е дисквалификуван од натпреварувањето и дека наскоро ќе следат санкции за овој потег.
| | веќе видена | слични

Водачот на групата која тврди дека изведе вооружен напад на автобусот на фудбалската репрезентација на Того при што загинаа три лица, денеска предупреди дека во текот на натпреварувањето на африканскиот Куп на нации можат да се случат нови напади, но мета ќе бидат единствено војниците од Ангола. Родригес Мингаш, водачот на Фронта за слобода на покраината Кабинда, во телефонски разговор за агенцијата "АП" изјавил дека Кабинда е во војна и нема да има примирје. Терористите во петокот во Кабинда изведоа вооружен напад на автобусот на селекцијата на Того, при што погинаа три лица, а осум беа ранети. Селекцијата на Того поради тоа се повлече од турнирот во Ангола. Мингаш рекол дека мета на нападот биле само војниците кои го чувале автобусот и нагласил дека неговата група ќе продолжи со нападите на вооружените сили на домаќинот на Купот на африкански нации. Тој додал дека и стадионот во Кабинда, на кој војниците од Ангола ќе го чуваат редот може да биде една од метите за напад.
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Того ќе биде дисквалификувана од шампионатот на Африка доколку вечерва не го одигра натпреварот од првото коло од Б групата против Гана, соопшти Африканската фудбалска конфедерација. Од раководството на репрезентацијата на Гана е побарано нејзините играчи да се подготвуваат како да ќе биде одигран натпреварот, а такви инструкции добиле и судиите. - Од Фудбалската федерација на Того не добивме никаква информација, ниту дали ќе игра, ниту дали нема да игра. Се што знаеме за тоа е од медиумите. Во ваков случај, судиите во 19,30 часот ќе означат почеток на натпреварот, а ако фудбалерите на Того не бидат на теренот, нивниот тим ќе биде дисквалификуван од првенството, истакна портпарол на Африканската фудбалска конфедерација. Според него не постои можност натпреварот меѓу Гана и Того евентуално да се одложи за некој друг ден. Репрезентацијата на Того вчера отпатува од Ангола, откако во нападот врз нивниот автобус се убиени помошникот тренер и портпаролот на екипата, додека резервниот ...
| | веќе видена | слични

Само неколку дена откако беа убиени тројца членови на делегацијата на Того, терористите упатија нови закани, овој пат кон најголемата ѕвезда на Африканскиот куп на нациите, Дидие Дрогба. „Ти си следниот“, гласеше пораката упатена од терористите кон неколку фудбалери меѓу кои е и репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска. Заканите ги упати опасната терористичка организација ФЛЕЦ, фронт за одвојување на Кабунди од Ангола, која е виновна за нападот на автобусот на Того.Веднаш по нападот над Того, Дрогба бил многу вознемирен, посебно што челниците на англискиот премиерлигаш Челзи му се јавиле и му порачале да се врати веднаш во Лондон.- Се јавија од Челзи и му кажаа дека токму тој е на пописот на оние кои ќе бидат на удар на терористите. Поради таквите закани беше многу вознемирен, и со часови го убедував да остане. Му кажав дека сум поминал и полош пекол, дека осигурувањето на денешниот натпревар во Кабунди ќе биде многу силно. Дидие беше многу потресен кога ги посетивме репрезентативците на Того во ...
| | веќе видена | слични

Репрезентацијата на Того сепак нема да настапува на Купот на африкански нации откако државните власти решија да ја повлечат својата фудбалска селекција од турнирот што се одржува во Ангола. Три лица го загубија животот откако сепаратистичка група го нападна автобусот со кој Тогоанците требаше да пристигнат во Ангола, по што фудбалерите решија да го откажат својот настап. Но, 24 часа по инцидентот тие го сменија својот став решавајќи да играат на Купот на африкански нации. - Во тие половина час колку што траеше пукањето сите помисливме дека сме мртви. Им се јавувавме на најблиските за да се збогуваме од нив, навистина мислевме дека тоа е крајот. Откако го преживеавме тој хорор, сметавме дека треба да останеме во Ангола и да играме во чест на оние што го загубија животот во инцидентот - прокоментира капитенот на Того, Емануел Адебајор. До нов пресврт во ситуацијата дојде откако премиерот на Того, Жилберт Хунгбо, испрати официјална наредба до фудбалерите да се спакуваат и да се вратат во своите клубови.- ...
| | веќе видена | слични

Ослободителниот фронт на енклавата Кабинда (ФЛЕК), кој во петокот изврши напад врз автобусот на репрезентацијата на Того, при што загинаа тројца нејзини членови, се заканил со нови крвави походи врз учесниците на Купот на африкански нации, чии мечеви стартуваа, и покрај драматичната ситуација во регионот. Герилската група која се бори за независност на Кабинда ги оправда своите методи со фактот дека во регионот се води војна.- Ние сме во војна, а во војна се е дозволено. Го сакаме Адебајор, но сите ќе ги изрешетаме. Сите се наши мети. Оваа операција беше само почеток - изјави портпаролот на локалните бунтовници, додавајќи дека тие и претходно ја предупредувале Африканската фудбалска конфедерација (ЦАФ) да не го носи Купот во оваа покраина. Британските медиуми ја пренесоа изјавата на селекторот на Брегот на Слонова Коска Вахид Халилхоџиќ дека Дидје Дрогба бил предупреден од својот клуб Челзи дека и тој би можел да се најде на ударот на терористите.- На Дрогба му се јавија од Челзи и му рекоа дека и тој се ...
| | веќе видена | слични

И покрај најавите на репрезентативците на Того дека би можеле да се вратат на африканскиот Куп на нации по завршување на тродневната жалост во таа земја, која е објавена поради убиството на три члена од делегацијата, до тоа најверојатно нема да дојде. Имено, африканската фудбалска конфедерација соопшти дека репрезентацијата на Того ќе биде дисквалификувана од турнирот кој се одржува во Ангола.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 369 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 319 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Медиумите под контрола на Зоран Заев изминативе неколку денови во повеќе наврати се фатени „живи“ како шират лажни вести по нарачка од СДСМ кои се во паника од ...
сите 230 | | | веќе видена

Врз основа на пронајдените материјали и факти дека жртвите се главно од странско потекло мораме да тргнеме од тоа дека станува збор за злосторство мотивирано ...
сите 77 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уапсени двајца осомничените за нападот во Ангола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: