Граѓаните да не можат да оспоруваат закон пред Уставниот суд

Владата годинава ќе направи измени со кои поинаку ќе функционира Уставниот суд - вели Бучковски Граѓаните да не можат да поднесуваат претставки до Уставниот суд за преиспитување на уставноста на закони, законски одредби и други акти. Вакви законски измени, според пратеникот Владо Бучковски, подготвува Владата, по низата укинувања и поништувања на законски одредби од Судот. Според него, муабетите за посочените измени се шират во собраниските колуари.- Во изјавите на премиерот Никола Груевски за партиска работа на Уставиот суд гледам непримерен притисок од власта којшто му нанесува штета на угледот на државата. Каков Уставен суд сака да изгради премиерот? Никола Груевски поставува камен-темелник на зградата на Уставниот Суд. Од друга страна е и смислена политика на Груевски и ВМРО ДПМНЕ која ќе оди во правец годинава се дрзнат да направат и измени со кои поинаку ќе функционира Уставниот суд и всушност она што го заговараа по промашениот проект за веронаука сега ќе го реализираат - посочи пратеникот од СДСМ. ...
| | веќе видена | слични

Вељановски не ја коментира работата на судот, но вели дека можеби е незадоволен од некои одлуки што ги донел Уставниот суд, бидејќи првенствено како правник, читајќи ги нивните образложенија, забележал дека во нив е влезена и политика Нема да има никави промени во однос на функционирањето на Уставниот суд, тврди собранискиот спикер, Трајко Вељановски. Тој вчера посочи дека засега нема најави за промена на Уставот во однос на Уставниот суд. Со ова Вељановски ги демантираше тврдењата на пратеникот од СДСМ Владо Бучковски, кој пред неколку дена посочи дека во собраниските колуари се зборува дека Владата на премиерот Никола Груевски подготвува измени со кои до Уставниот суд не може секој поединец да поднесе претставка за преиспитување на уставноста на законите и законските одредби. Бучковски посочи дека политиката на Груевски и ВМРО ДПМНЕ ќе оди во правец годинава да се дрзнат да направат и измени со кои поинаку ќе функционира Уставниот суд и всушност она што го заговарале по промашениот проект за веронаука, ...
| | веќе видена | слични

Црвенковски: Оваа власт веќе забега Никола Груевски сака апсолутна власт. Лидерот на СДСМ обвинува дека премиерот врши притисок надвор од сите демократски норми за да го стави под своја контрола и уставниот суд и народната банка. „Очигледно е дека оваа власт веќе забега и дека Груевски веќе не се ни обидува, како до скоро тоа да го прави индиректно преку некои други, туку лично самиот ги дава изјавите и го води нападите кон овие институции. Ако падне Уставниот суд, значи паднал и Уставот“, изјави Бранко Црвенковски, претседател на СДСМ. Експертите во неколку наврати повикаа да не се врши притисок врз Уставниот суд за одлуките што ги носат. Порачаа - може да се коментира со правни аргументи, но не да се изнесуваат паушални оцени. „Судија со страв да суди, судија да суди под притисок, тоа не е судија. А притисокот е огромен“, вели Маргарита Цаца Николовска, поранешен судија во Стразбур. Цаца Николовска: Судија со страв да суди, тоа не е судија Премиерот Груевски го критикуваше Уставниот суд веднаш по ...
| | веќе видена | слични

Нема да има измени и дополнувања во Уставот, во делот на ингеренциите на Уставниот суд, порача од денешниот брифинг со новинарите и претседателот на парламентот Трајко Вељановски. Тој ги отфли како чиста шпекулација тврдењата на пратеникот Владо Бучковски, дека, власта се обидува да изврши упад во работата на Уставниот суд, преку редефинирање на можноста секој граѓанин да може да поднесе претставка до Уставниот суд. За Вељановски, се неприфаливи, тврдењата на Бучковски, дека Владата до Собранието ќе ги предложела измените на Уставот, со кои ќе се наведе кои субјекти ќе можат да поднесуваат иницијатива пред Уставниот суд, група пратеници, определени институции или голема група граѓани. За тврдењата на Бучковски, покрај Вељановски, немаа сознанија, ниту во владата. Оттаму, порачаа дека, за уставни измени немало никаков предлог ниту пак досега се разговарало околу тоа кој да смее, а кој не да поднесува иницијативи за оценување на уставноста. Вељановски, денеска не сакаше да ја коментира, ниту работата на ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието Трајко Вељановски демантира дека ќе има измени на Уставот во однос на функционирањето на Уставниот суд. Сега за сега, вели Вељановски, нема никакви најави за такви промени. Собранискиот спикер ги демантираше тврдењата на пратеникот од СДСМ, Владо Бучковски кој изјави дека во Собранието се зборува дека Владата на премиерот Никола Груевски подготвува измени со кои не може секој поединец да поднесе претставка до Уставниот суд за преиспитување на уставноста на законите, законските одредби и другите акти. Вељановски не сака да ја коментира работата на судот, која премиерот Никола Груевски ја оцени како партизирана. - Ги почитувам одлуките на Уставниот суд и одбивам да ги коментирам зашто ние ги носиме законите, иако предлагачи се други, и гласаме за одредени судии на Уставен суд, изјави Вељаноски, додавајќи дека можеби е незадоволен од некои одлуки што ги донел Уставниот суд, бидејќи првенствено како правник, читајќи ги нивните образложенија, забележал дека во нив е ...
| | веќе видена | слични

Политиката ја тресе стабилноста на уставниот суд – Некој од внатре му асистира на премиерот, го информира и го советува – скандалозни тврдења од високи извори во Уставниот суд за Канал 5. Двете најголеми политички партии од власта и од опозицијата до толку ги имаат изострено односите што се пресметуваат преку Уставниот суд – дијалогот се претвори во натпревар во моќта - алармираат извори од судот. Јавните обвинувања на премиерот Груевски дека Уставниот суд работи под партиска директива на Сдсм ја отвори пандорината кутија и контра обвинувања - за влијанија и од партии и од институции. Кој и со кого соработува, доведено ли е во прашање независното функционирање на судот - се оди до таму дека јавно ќе се реагира ако притисоците продолжат. Тешко може да се најде соговорник дури и од поранешни уставни судии кој отворено ќе ги анализира состојбите во институцијата што треба да биде заштитник на највисокото право - човековите слободи и права. Тие што ги консултираше Канал 5 толкуваат дека деновиве судот се соочува ...
| | веќе видена | слични

Јасминка ДоговаНедозволиви се политички притисоци што власта, на досега невиден начин, ги врши врз Уставниот суд, кој е натпартиски орган. Неговите одлуки само се извршуваат и нема орган што може да ги измени, за нив не се коментира ниту, пак, се дискутира постфестум. Таков е ставот на повеќето правни експерти во земјава кои истакнуваат дека премиерот Никола Груевски, наместо да ги обвинува уставните судии за партизираност, треба да ги спроведува нивните одлуки. Состојбата на постојаната изложеност на притисокот, вклучително и со последната изјава на премиерот Груевски кој за Уставниот суд рече дека е партиски диригиран, а за уставните судии дека носат катастрофални одлуки, според професорот по Уставно право Осман Кадриу, е недозволива, неразумна и неаргументирана. - Ваквите изјави укажуваат и на подлабоки проблеми во функционирањето и поставеноста на институциите и токму ова прашање треба да стане тема на сериозна посветеност на политиката во земјава - рече Кадриу. Тој вели дека власта треба да престане да ...
| | веќе видена | слични

Опозицијата тврди дека во игра се две сценарија: уставни измени и закон за Уставен суд Оливера ВојновскаЌе резултира ли канонадата напади од владејачката партија врз Уставниот суд со драконски мерки за дисциплинирање на врвната државна институција која ги штити уставноста и законитоста? Токму такви намери препознаваат одредени политички кругови по рафалните стрелби од премиерот и лидер на десницата, Никола Груевски. Шефот на Владата деновиве отворено обвини дека „две третини од уставните судии се партиски војници, кои одлуките ги носат онака како што ќе им шепне СДСМ“. Опозицијата тврди дека во игра се две сценарија за ставањето под контрола на Уставниот суд. Едната варијанта со уставни измени да се лимитира можноста за поднесување иницијативи пред Уставен. Втората можност е со носење закон за Уставен суд да се отвори патот за поинаков начин на избор на уставните судии. Со актуелните уставни решенија практично е невозможна смена на уставните судии според желбите на некоја политичка елита. Мандатот на ...
| | веќе видена | слични

Никаде во правните земји ниту се видело ниту се чуло Премиер да ја напаѓа работата на Уставниот Суд.Реагираат експертите за судство по некулкуте жестоки напади на Груевски до уставните судии.Поранешната судијка Маргарита Цаца Николовска смета дека стручната јавност, а не власта може да коментира одлуки на судот.Според неа партиската кфалификација која им ја даде премиерот на уставните судии не држи оти двајца од нив биле подржани токму од владеачката партија во собранието.Николовска не памети дека некогаш имало такви остри напади врз дигнитетот на судиите кои го гарантираат уставот и законите.Притисоците кон работата на судот почнаа откако уставните судии оценија дека проектите, на владеачката партија ВМРО ДПМНЕ,трето дете,веронауката во училиштата и последниот закон за полициските пензии се спротивни на уставниот поредок на земјата. Власта застана и зад учесниците на протестите пред судот, лани за укинување на веронауката во училиштата и вчера на полицајците кои имаат решенија за пензија а немаат години на ...
| | веќе видена | слични

Никола Трајковски Уставниот суд во Република Македонија е надлежен да ги оценува законите донесени од Собранието на Република Македонија, дали се во согласност со највисокиот правен акт во држава – Уставот. Најновата изјава на премиерот Никола Груевски негативно ја коментира одлуката на Уставниот суд во врска со привременото стопирање на пензионирањето на полицајците, со оправдување дека дури две третини од членовите на Уставниот суд работат под инструкции на СДСМ. Тој, очигледно, не може да го прифати фактот дека судиите работат независно и професионално, во исто време не можејќи да се помири со фактот дека не работат под негови инструкции, па затоа вината ја пронаоѓа кај други. Ова е знак дека Груевски јавно напаѓа и јавно жигосува независна институција што не може да се стави под негова апсолутна контрола. Крајно неприфатливо е премиер на една држава на ваков начин да ја осудува работата на Уставниот суд, да ги посочува неговите членови како опозиционерски инструирани пиони само зашто нему не му се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу барањето на претседателот Стево Пендаровски за политичка одговорност, вицепремиерката смета дека Владата не е единствена што има политичка одговорност ...
сите 604 | | | веќе видена

Се работи за класична стапица со која македонските власти се обидуваат полесно да дојдат до имињата на нејзините противници, на луѓето од опозицијата. Се ...
сите 208 | | | веќе видена

СДСМ и до гуша заглавениот во криминал Зоран Заев се во паника и демонстрираат нервоза. Заради тоа што живи се фатени во случајот „Рекет“, наместо да побараат ...
сите 336 | | | веќе видена

Катице морам повторно да ти напишам неколку реда. Читам денес по портали, а верувам читаш и ти, другар ти Боки Тредичи вриштел да биде префрлен во ...
сите 27 | | | веќе видена

Очигледно нестручноста на Зоран Атанасов и раководните структури во АХВ е толку голема што не го познаваат ниту Законот за ветеринарно здравје, по кој треба да ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граѓаните да не можат да оспоруваат закон пред Уставниот суд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: