Иво Јосиповиќ трет претседател на Хрватска

Изборна победа на европската опција Тој однесе убедлива победа над својот соперник Милан Бандиќ, кого го декласира во "неговиот" Загреб и дури во 19 жупании, од 21 колку што има Хрватска Кандидатот на социјалдемократската опозиција Иво Јосиповиќ е новиот претседател на Хрватска, однесувајќи убедлива победа над својот соперник Милан Бандиќ, кого го декласира во "неговиот" Загреб и дури во 19 жупании, од 21 колку што има оваа земја. Според конечните резултати, во завчерашниот втор круг, Јосиповиќ освоил 60,26 отсто од гласовите (1,339 милиони избирачи), Бандиќ добил 39,74 отсто. Градоначалникот на Загреб победи само во дијаспората (заедно со БИХ) и Лично-сењската жупанија. Неочекувано, излезноста во вториот круг од изборите била 50,28 отсто, што е за шест отсто повеќе во споредба со првиот круг одржан пред две недели. Професорот Јосиповиќ (52) е третиот претседател на Хрватска откако државата стекна независност во 1991 година. Тој е доктор на правни науки, професор по меѓународно кривично право на ...
| | веќе видена | слични

ZAGREB, Croatia -- На својата прва прес-конференција во понеделникот (11-ти јануари), новоизбраниот претседател Јосиповиќ вети дека ќе се бори против корупцијата, предупредувајќи дека митото ги блокира реформите потребни за забрзување на процесот на интеграција на земјата во ЕУ. Тој рече дека сака да воспостави поблиска соработка со соседните земји. Јосиповиќ, кој доаѓа од најголемата опозициска Социјалдемократска партија, постигна лесна победа на изборите во неделата, победувајќи го градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, во вториот круг. Во другите вести од понеделникот, Врховниот суд ја потврди седумгодишната затворска казна што му беше изречена на поранешниот генерал Владимир Загорец за злоупотреба на службената должност и незаконско присвојување дијаманти во вредност од скоро 4 милиони евра. Адвокатот на Загорец рече дека ќе поднесе жалба до Уставниот суд и Европскиот суд за човекови права во Стразбур, ако биде потребно. Обвинителството вели дека кога Загорец поднесол оставка од позицијата ...
| | веќе видена | слични

Професори од Правниот факултет во Скопје го опишуваат Јосиповиќ како скромен човек посветен на науката Александра М. Митевска Скромен човек, голем професионалец, докажан демократ... Професори од Правниот факултет во Скопје не штедат комплименти за својот колега и долгогодишен познајник Иво Јосиповиќ, новоизбраниот претседател на Хрватска, кого аналитичарите веќе го гледаат како нова ѕвезда на политичкото небо над регионот.Иако до неодамна неговото име беше релативно непознато во политичките кругови, педесет и двегодишниот Јосиповиќ, кој зад себе има богата кариера како професор по кривично-процесно право и меѓународно казнено право на Универзитетот во Загреб, е добро познат меѓу македонските правници. Позната им е и неговата сопруга Татјана, која, исто така, е професорка на Загрепскиот универзитет, но по граѓанско право. Јосиповиќ во кусата автобиографија објавена на неговата веб-страница како претседателски кандидат наведува дека од 1980 година бил член на Сојузот на комунистите на Хрватска и дека ...
| | веќе видена | слични

Новиот хрватски претседател Иво Јосиповиќ сака неговата земја да стане модел за демократија и човекови права, во време кога се движи на патот за членство во Европската унија во 2012. Јосиповиќ говореше пред симпатизерите во Загреб откако изборните резултати потврдија дека однел победа во вториот круг со околу 60 проценти од гласовите пред противкандидатот, градоначалникот на Загреб Милан Бандиќ. Јосиповиќ, кој е професор по право и композитор на класична музика, коментираше дека секој Хрват победил на изборите. Тој рече дека сите Хрвати сакаат да живеат во држава каде се наградува работата, а се казнува криминалот и вети дека ќе ја зајакне правната држава, малцинските права и верските слободи во Хрватска. Новиот хрватски претседател во кампањата најави дека ќе се бори против корупцијата и организираниот криминал - главните услови за членство во ЕУ и дека ќе работи на подобрување на животниот стандард. (Крај)
| | веќе видена | слични

Хрватска се надева дека веќе ова лето ќе ги почне разговорите за влегување на земјата во Европската Унија, но според лондонскиот весник, таа и натаму го има сериозниот проблем со корупцијата и со организираниот криминал, како што го имаше и порано, во кои се вклучени и најголемите и најпознатите тамошни компании и банки. Десетина политичари и бизнисмени се уапсени, тројца министри мораа да поднесат оставки, во изминатите месеци, забележува весникот, инсистирајќи дека обидот на поранешниот премиер Иво Санадер да се врати во политиката, е само начин да си обезбеди имунитет за да не биде кривично гонет. Ваквата атмосфера во Хрватска го објаснува убедливиот успех на Јосиповиќ на претседателските избори, иако тој е правник и композитор на класична музика и нема речиси никакво политичко искуство. Еден таков Јосиповиќ стана претседател на Хрватска, само затоа што го краси чесноста, пишува „Гардијан“. Весникот смета дека Хрватска во следните месеци ќе биде условена со борбата против корупцијата и криминалот, ...
| | веќе видена | слични

Со убедливи 62 проценти освоени гласови, кандидатот на опозициската Социјалдемократска партија, Иво Јосиповиќ е новиот претседател на Хрватска.. Пред него е историска мисија – земјата да ја внесе во Европската унија и да ја искорени корупцијата.. Нема да ве разочарам, рече Јосиповиќ по убедливите 62 проценти освоените гласови.. Противкандидот Милан Бандиќ, го призна поразот и рече дека посветено ја продолжува функцијата градоначалник на Загреб.. Со звуците на Бетовеновата Ода на радоста, угледниот композитор и професор по меѓународно право, Иво Јосиповиќ, им порача на Хрватите дека музиката и политиката можат да одат рака под рака.. Иако помалку здодевен и нехаризматичен, но одмерен, дисциплиниран и проевропски ориентиран, со 62 остотна поддршка Хрватите го избраа профилот на новиот шеф на државата.. Ќе ја победам економската криза и корупцијата, а граѓаните наскоро ќе ја видат Хрватска како една од најсјаните ѕвезди на европското небо, рече Јосиповиќ.. -Бевме голем и добро ускладен оркестар, кој ја ...
| | веќе видена | слични

Јосиповиќ од првиот ден ќе мора да ги исполнува ветувањата за борба против корупцијата и организираниот криминал, нагласуваат хрватските медиуми Убедливата победата на Иво Јосиповиќ на претседателските избори во Хрватска ќе ги забрза преговорите на земјата за членство во ЕУ, оценија хрватските и светските медиуми. Кандидатот на опозициската Социјалдемократска партија (СДП) завчера на вториот круг од изборите освои 60,3 гласови, а неговиот ривал и градоначалник на Загреб Милан Бандиќ 39,7 гласови, соопшти државната изборна комисија на Хрватска. Јосиповиќ им се заблагодари на сите што излегле да гласаат и порача дека ќе биде претседател на сите граѓани на Хрватска. Тој им се обрати и на оние што не гласале за него, нагласувајќи дека сака да биде и нивен претседател затоа што сака да обединува. Јосиповиќ победи во сите жупании, освен во личко-сењската и во странство, каде што Бандиќ освои 92 отсто од гласовите. Во Загреб, на теренот на Бандиќ, Јосиповиќ освои 62 отсто, а градоначалникот на хрватската ...
| | веќе видена | слични

Кандидатот на социјалдемократската опозиција Иво Јосиповиќ по вториот круг од изборите, кои се одржаа во неделата, е избран за претседател на Хрватска, соопшти претседателот на Државната изборна комисија, Бранко Хрватин. Јосиповиќ по 99,62 проценти од преброените гласачки ливчиња, добил 60,29 проценти од гласовите, додека неговиот противник, независниот кандидат Милан Бандиќ, добил 39,71 проценти од гласовите. Јосиповиќ по соопштувањето на резултатите им се заблагодари на хрватските граѓани, а особено им се обрати на тие што не гласале за него. - Сакам да бидам и ваш претседател и не сакам да правам разделби, туку да обединувам. Стојам тука пред вас со дадена рака и велам дека ќе ви служам на вас и на Хрватска – рече Јосиповиќ. Тој истакна дека ова е победа што може да ја слават сите. - Секој жител на оваа земја е победник бидејќи длабоко верувам дека сите сакаме подобра и поправедна Хрватска. Верувам дека сите сакаме да живееме во земја во која се плаќа работата, а криминалот се казнува, во земја со ...
| | веќе видена | слични

Иво Јосиповиќ нов претседател на Хрватска ЗАГРЕБ, 12 јануари - Кандидатот на Социјалдемократската партија Иво Јосиповиќ е новиот претседател на Хрватска, соопшти вчера Државната изборна комисија во официјалните резултати од вториот круг на претседателските избори. Според нив Јосиповиќ освои 1.339.358 или 60,26 проценти од гласовите, додека независниот кандидат Милан Бандиќ доби 883.222 гласови или 39,74 отсто.Јосиповиќ (52) е третиот претседател на Хрватска откако државата стекна независност во 1991 година. Тој е доктор на правни науки, професор по меѓународно кривично право на Универзитетот во Загреб и композитор. Пратеник е од 2003 година. Главните поенти од неговата изборна кампања беа правна и социјална држава, почитување на човековите права и борбата против корупцијата и организираниот криминал. Надворешнополитичките приоритети на новиот претседател и неговата Социјалдемократска партија се зацврстување на позициите на државата во НАТО и што поскоро влегување на државата во ЕУ. Претседателот на партијата ...
| | веќе видена | слични

Кандидатот на социјалдемократската опозиција, Иво Јосиповиќ, (52) е третиот претседател на Хрватска откако државата стекна независност во 1991 година. Тој е доктор на правни науки, професор по меѓународно кривично право на универзитетот во Загреб и композитор. Потекнува од Далмација, Башка Вода, каде што секоја година го минува годишниот одмор. Основното, средното училишта и факултетот ги завршил во Загреб, по што магистрирал кривично право. Докторирал девет години подоцна во 1994 година. Држи предавања на Факултетот за правни науки, објавил 85 научни труда и беше избран да ја застапува Хрватска пред Хашкиот трибунал.Јосиповиќ добил 60,29 отсто од гласовите (1,339 милион гласови), при преброени 99,62 гласачки ливчиња. Неговиот противник Милан Бандиќ добил 39,71 отсто гласови (881.000 гласови). Излезноста во вториот круг од изборите била 50,28 отсто. Право на глас имаа 4,4 милиони луѓе.Главните поенти од неговата изборна кампања беа правна и социјална држава, почитување на човековите права и борбата против ...
| | веќе видена | слични

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 369 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 267 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Врз основа на пронајдените материјали и факти дека жртвите се главно од странско потекло мораме да тргнеме од тоа дека станува збор за злосторство мотивирано ...
сите 77 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 92 | | | веќе видена

Денес е седиште на партија должник во огромен долг од 8 милиони евра! Христијан Мицкоски е стечаен управник, извршител на неговиот шеф, Никола Груевски - ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иво Јосиповиќ трет претседател на Хрватска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: