Десетка за Стојчев

Тој по десетти пат триумфираше, препливувајќи ја патеката Св. Наум - Охрид за време од 5:35,13 часа, пред македонските пливачи Стефановски и Поп-Ацев Петар Стојчев се впиша во историјата на Охридскиот пливачки маратон. Во јубилејното 25. издание на оваа голема спортска манифестација бугарскиот пливач по рекорден десетти пат триумфираше со време од 5:35,13 часа. Всушност, ова беше соло-трка на големиот Стојчев на патеката "Климе Савин" (30 км) во конкуренција на 22 пливачи, 12 во машка и 10 во женска. Тој убедливо водеше од самиот старт во Св. Наум, па се до целта на Градското пристаниште во Охрид, каде лаворовиот венец наменет за најдобриот му го врачи покровителот на манифестацијата, претседателот на Р. Македонија Ѓорѓе Иванов. - Супер се чувствувам. Се беше во ред. Мило ми е што на подиумот сум со Стефановски и Поп-Ацев кои се мои драги пријатели. Добар ден за Балканот, изјави Стојчев по трката. Во последната маратонска трка сезонава, голем успех постигнаа и македонските пливачи - Томи Стефановски и ...
| | веќе видена | слични

МАРАТОНСКО ПЛИВАЊЕ МАКЕДОНЦИ на ВРВОТ од СВЕТСКАТА РАНГ-ЛИСТА Евгениј Поп Ацев и Томи Стефановски доминираа во Гран при-серијата од 10 трки што се одржува на три континенти, на која учествува светската пливачка елита Македонија последниве две децении речиси и нема спортисти во врвот на ранг-листите во кој било спорт, така што освојувањето на третото место на Евгениј Поп Ацев на светската ранг-листа маратонци на ФИНА и пласманот на четвртото место на Томи Стефановски се речиси неверојатни дострели за наши услови. Особено ако се земе предвид дека Евгениј и Томи се пливачи, а овој спорт кај нас во последно време трпи само ниски удари. На крајот од сезоната, по девет трки од десет во календарот, на три континенти, Поп Ацев (23) забележа одлична завршница на Охридскиот маратон, се пласира на подиумот. Со тој резултат Поп Ацев официјално стана трет маратонец во светот. Гран при-серијата маратони на Светската пливачка федерација (ФИНА) во кои е и Охрид е далеку најквалитетна серија пливачки маратони. Маратони ...
| | веќе видена | слични

Поп Ацев со третото место во Охрид го освои и третото место во генералниот пласман на гранпри-серијата маратони сезонава и со тоа го оствари најголемиот успех на еден македонски пливач-маратонец Поп Ацев имаше одлична сезона, која ја круниса во Охрид Македонското маратонско пливање ги оствари најдобрите резултати во историјата, откако Евгениј Поп Ацев го освои третото, а Томи Стефановски четвртото место во гранпри-серијата маратони сезонава, во рамките на Светската пливачка федерација (ФИНА). Никогаш досега не сме имале еден пливач толку високопласиран на крајот од сезоната, а двајца во самиот врв „уште помалку“. Најдобриот пласман досега на крајот на една сезона беа двете петти места на Стефановски, во 2001-та и пред две години. Ова е епилогот на 25. Охридски пливачки маратон, во неделата, во кој, очекувано, 10. пат победи Бугаринот Петар Стојчев, а Стефановски и Поп Ацев завршија веднаш зад него. Пласманот во оваа трка на Стефановски е најдобар на еден македонски пливач на гранпри-сериите, а првпат е и ...
| | веќе видена | слични

Стефановски и Поп Ацев на пиедесталот Најдобрите македонски маратонски пливачи Евгениј Поп Ацев и Томи Стефановски го направија својот најголем успех во светската Гран при серија завршувајќи ја сезоната на третото, односно четвртото место во генералниот пласман. Круна на одличната сезона беше Охридскиот маратон, последен од гран при серијата на ФИНА за оваа година, на кој двајцата се искачија на победничкиот пиедестал. Во конкуренција на 12 пливачи, Стефановски го освои второто место, а Поп Ацев беше третопласиран. Во генералниот пласман Поп Ацев освои 56 бода за трето место со што го направи најголемиот успех на македонското маратонско пливање. Победник на трката беше Бугаринот Петар Стојчев кој во своето 18. учество на Охридскиот маратон го забележа десеттиот триумф. Тој пристигна на целта за 5:35,13 часа примајќи го ловоровиот венец од претседателот на РМ, Ѓорѓе Иванов. Во женска конкуренција славеше Карла Ситиќ од Хрватска.
| | веќе видена | слични

Пријатно е да се разговара со Петар Стојчев, еден од најдобрите светски маратонци во пливање, стар познајник на љубителите на пливањето во Охрид, бидејќи од 2001 година, кога првпат настапи на Охридскиот маратон, само во 2005 година не беше победник. Зад него со завчерашната трка останаа 10 победи, кои во блиска иднина тешко дека некој маратонец ќе успее да го собори овој рекорд. „Охрид е како мој град, тука се чувствувам одлично, пријатно, опкружен со многу пријатели, не само маратонци, туку и со граѓаните на Охрид, кои на секој чекор ми посакуваат добредојде во нивниот град, ме викаат на гости, и оние што ги познавам, па дури и оние што ги гледам првпат“, беа првите зборови во телефонскиот разговор со Петар Стојчев наредниот ден по трката кога се подготвуваше со својот тренер Красимир Тиманов и неговиот сонародник, исто така, маратонски пливач, Цветан Јорданов да замине од Охрид. „Годинава беше мојата мошне успешна сезона, победив на четири маратони: во Аргентина на маратонот во Санта Фе, потоа во Канада ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот маратонец Петар Стојчев како да е претплатен на победи на Охридскиот пливачки маратон. Во јубилејното 25 издание на оваа спортска манифестација тој триумфира по десетти пат и тешко дека некој во иднина ќе успее да го собори овој негов рекорд. Времето што тој го оствари на целта на 30 километарската патека „Климе Савин“ беше 5:35,13 часа. Несекојдневен успех остварија нашите Томи Стефановски (5:36,15 часа) и Евгениј Поп Ацев (5:36,29 часа) на второто, односно, третото место што е нивни најголем успех на маратоните во Охрид. Во женска конкуренција победи Карла Ситиќ од Хрватска со време 5:52,55 часа пред Шпанката Естер Нуњез со 5:59,19 часа и Хеихо Пилар од Аргентина (6:02,22 часа). Стојчев беше доминантен во водите на Охридското езеро. Речиси половина трка или временски околу 3,5 часа пливаше сам, оставајќи ги зад себе конкурентите. Наметна темпо што тешко можеше да го следат останатите учесници на маратонот иако Италијанецот Волпини, Аргентинецот Бертола, па и Стефановски и Поп Ацев се обидуваа во ...
| | веќе видена | слични

ПЛИВАЊЕ 25. ОХРИДСКИ МАРАТОН Феноменалниот Бугарин по 10. пат на врвот во Охрид, а македонскиот двоец со второто и третото место оствари рекордни резултати во нашето маратонско пливање Со време 5:37:39,46 часа бугарскиот маратонец Петар Стојчев по десетти пат победи на најквалитетната традиционална спортска манифестација во Македонија, Охридскиот пливачки маратон. Веднаш до Стојчев местата на подиумот ги зазедоа македонските маратонци Томи Стефановски и Евгениј Поп Ацев. Стефановски со второто место го забележа највисокиот пласман на еден македонски маратонец на една трка во Гран при серијата на Светската пливачка федерација (ФИНА). Со третото место Поп Ацев го обезбеди и третото место на конечната светска ранг-листа на маратонци. Тоа е највисок пласман на еден македонски маратонец на оваа листа. До шестата победа во серија Стојчев стигна „лесно“ откако во ниту еден момент од трката не беше загрозено неговото водство. - Ги знам кратките патеки на езерото - рече на шега Стојчев и додаде: Трката беше ...
| | веќе видена | слични

Јубилејното 25 издание на Охридскиот маратон повторно во знакот на Петар Стојчев. Бугарскиот маратонец со време од 5 часа и 35 минути ја забележа 10 победа во Охрид и го обезбеди првото место на Светската ранг листа за 2011-тата година. Историски успех забележаа и македонските маратонци Томи Стефановки и Евгениј Поп Ацев кои ги освоија второто односно третото место што е најголем успех за македонските пливачи во историјата на маратонот.
| | веќе видена | слични

Охридски маратон Бугаринот Петар Стојчев ја забележа јубилејната десетта победа во последните 11 настапи на 25. издание на Охридскиот пливачки маратон. Патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до Охрид во должина од 30 километри Стојчев ја исплива за 5 часа и 35 минути и 13 секунди. Со триумфот во Охрид, Стојчев го обезбеди првото место и во генералниот пласман на Светската ранг-листа за 2011 година, со освоени 101 бод. Историски успех остварија и македонските маратонци Томи Стефановски и Евгениј Поп Ацев, кои ги освоија второто, односно третото место, што е најголем успех на нашите пливачи во две и пол децениската историја на обновениот Охридски пливачки маратон. Стефановски ја исплива патеката за 5:36,26 часа, додека Поп Ацев стигна на целта три секунди по него. Во женска конкуренција триумфираше Карла Ситиќ од Хрватска, која го повтори успехот од минатата година. (С.Д.)
| | веќе видена | слични

Десетта победа на Бугаринот Петар Стојчев на 25-тиот Охридски пливачки маратон. Патеката „Климе Савин“ од Свети Наум до Охрид во должина од 30 километри Стојчев ја исплива за 5 часа, 35 минути и 13 секунди. Со триумфот во Охрид Стојчев го обезбедува првото место и во генерален пласман на Светската ранг-листа за 2011 година, со освоени 101 бод. Историски успех на нашите маратонци Томи Стефановски и Евгениј Поп Ацев кои патеката ја испливаа за 5.36,26 односно 5.36,29 часа и ги освоија второто и третото место, што е најголем успех на македонските пливачи во две и полдецениската историја на обновениот Охридски пливачки маратон. Поп-Ацев со освоеното трето место во Охрид ја обезбеди и третата позиција на Светската ранг-листа на ФИНА. Победник во женска конкуренција е Карла Ситиќ од Хрватска на која и беа потребни 5 часа, 52 минути и 55 секунди за да го преплива Охридското Езеро. Зад неа како втора целта ја мина Шпанката Естер Нуњез Морера со резултат 5.59,19, додека третопласирана е Аргентинката Гељо Пиљар со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Десетка за Стојчев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: