Се журкале во пена, завршиле привремено слепи

Четворица струмичани хоспитализирани со болки во очите Дваесетина млади струмичани се пожалиле на болки во очите и моментално слепило, откако во саботата биле на "пена парти", во ноќниот бар "Селект" во Струмица. Поради сериозноста на изгорениците кои ги добиле на рожницата, четворица од повредените тинејџери се задржани на лекување на Очното одделение во струмичката Општа болница. Според дежурната медицинска екипа на Очното одделение во Струмица, хоспитализирани се четворица пациенти, кои имаа зацрвенета рожница, големи болки и губење на видот. Дадена им била потребната терапија и нивната здравствена состојба почнала да се нормализира. Четиринаесет пациенти, кои исто така се пожалиле на печење во очите и болки, по примената терапија биле пуштени на домашно лекување. За болки во очите се пожалиле и двете танчарки во барот. Првите симптоми во очите од пената присутните гости ги почувствувале околу 3 часот утрово, по што ведаш побарале помош на Очното одделение во Струмица. На забавата неколку пати била ...
| | веќе видена | слични

Како што изјави вчера за ВЕЧЕР д-р Ленче Мацева, специјалист-офтамолог, вработена на Очното одделение во Струмичката општа болница шест лица биле хоспитализирани, а останатите по укажаната лекарска помош се пуштени на домашно лекување. Според неа ниту еден од пациентите нема да има трајно оштетување на видот Се стабилизира состојбата на дваесетината млади струмичани кои со болки во очите, црвенило, отоци и моментално слепило побарале лекарска помош во неделата наутро на Очното одделение во Стумичката општа болница. Вечерта, во саботата спроти неделата, тие биле на пена парти во познатиот струмички ноќен бар "Селект". Како што изјави вчера за ВЕЧЕР д-р Ленче Мацева, специјалист-офтамолог, вработена на Очното одделение во Струмичката општа болница, таа била дежурна кога младите во паника биле донесени во болницата. Според неа само 6 од нив биле хоспитализирани, а останатите по укажаната лекарска помош биле пуштени на домашно лекување. - Денеска ќе пуштиме уште едно лице на домашно лекување од оние шест кои се ...
| | веќе видена | слични

Објавено: пред 7 часа | Прочитано: 158 | Печати Сподели со твоите пријатели! Споделете ја веста со Вашите пријатели Струмичката пена, која наместо добра журка предизвикала моментно слепило, болки, отоци и инфекции во очите на околу 25 струмичани, од кои шест се хоспитализирани, денеска се најде на испитување во Институтот за јавно здравје, соопшти потпаролката на струмичката полиција, Хризантема Рендевска. Според информациите, со анализите треба да се утврди какви супстанции содржела пената што се употребувала во ноќниот бар „Селект“во саботата вечер на пена забавата и кои се причините за предизвиканите болки во очите на тинејџерите. - Ќе ги почекаме анализите од кои ќе се утврди дали има причини за кривично гонење на одредени прекрштители, па потоа ќе бидат процесуирани пријави. Во моментот полицијата се уште го истражува случајот - рече Рендевска. Во меѓувреме, од ноќниот бар „Селект“, каде се одржуваше забавата со пена, до медиумите беше испратена писмена реакција со која негираат каква било одговорност ...
| | веќе видена | слични

Состојбата со хоспитализираните лица после саботната забава со пена во Струмица се стабилизира. Од очното дделение во струмичката болница велат дека нови случаи немаат регистрирано, а шесте лица кои беа задржани вчера, сега се чувствуваат многу подобро. Сите се под контрола и терапија и во текот на утрешниот ден ќе бидат пуштени дома. Дека се чувствуваат подобро денеска потврдија и дел од хоспитализираните лица. Кои биле причините кои довеле до проблем со очите кај младите струмичани сеуште не е познато. Од СВР Струмица велат дека истите сеуште се испитуваат. Болка во очите, црвенило и моментална неможност за гледање - ова биле симптомите кои ги почувствувале дваесетина млади струмичани по саботната пена парти во ноќниот бар Селект, по што побарале лекарска помош во очното одделение. Од нокниот бар Селект вчера ги отфрлија сите обвинувања упатени на нивна адреса и потенцираа дека забавата била организирана на идентичен начин како и во останатите градови во републиката додавајќи дека организатор на истата ...
| | веќе видена | слични

Два дена откако дваесетина млади кои учествувале на пена забавата во клубот „Селект“ во Струмица со болки во очите побарале лекарска помош на очното одделение во болницата, нема резултати од анализата од хемискиот препарат од... Два дена откако дваесетина млади кои учествувале на пена забавата во клубот „Селект“ во Струмица со болки во очите побарале лекарска помош на очното одделение во болницата, нема резултати од анализата од хемискиот препарат од кој се прави пената. И натаму се прават обиди да се минимизираат последиците, но факт е дека младите се здобиле со привремено слепило поради изгореници на слузницата од окото.
| | веќе видена | слични

Струмичката полиција достави примероци од пената, до Републичкиот завод за здравствена заштита, од која со болки во очите, 25 струмичани побарале помош во болница, а шест се хоспитализирани, соопшти на денешната прес-конференција портпаролката на СВР Струмица Хризантема Рендевска. Според неа, Заводот за здравствена заштита треба од анализите да утврди какви супстании содржела пената што се употребувала во ноќниот бар „Селект“, во саботата вечер на „пена - забавата“ и што причинило болки во очите кај заболените тинејџери. - Ќе ги почекаме анализите од кои ќе се утврди дали има причини за кривично гонење на одредени прекрштители, па потоа ќе бидат процесуирани пријави. Во моментот полицијата сеуште го истражува случајот, рече Рендевска. Во меѓувреме, од ноќниот бар „Селект“, каде се одржуваше забавата со пена, до медиумите беше испратена писмена реакција, со која негираат каква било одговорност за последиците по здравјето на присутните на забавата, бидејќи за пената била задолжена фирма од Струга, која имала ...
| | веќе видена | слични

Што содржи пената која во саботата вечер ја расипа журката во струмичкиот бар Селект? Има ли штетни супстанции во средството или не ќе се знае после анализата на примерок од пената. Струмичката полиција и инспекциите на терен да ги испитаат причините за масовното реакција на очите кај дваесетина млади лица. За разорното дејство на вештачката пена сведочеа и гостите кои настрадаа во саботата. Велат дека видот го изгубиле уште додека биле во барот. - Почна да ми се замаглува видот, не знам како стигнав дома, го повикав татко ми да ме однесе во болница. Се уште имам болки, само за кратко додека ми ги ставаат капките во очите гледам, потоа повторно не можам да гледам, се ми е матно, вели еден од повредените гости. -Имав болки, гледав матно, а за кратко воопшто не можев да гледам. Дојдов утрината околу 5 часот, ми ставија капки во очите и се вратив дома, но на следниот преглед ,неколку часа подоцна, ме задржаа во болница. Сега ми е малку подобро, раскажува друг посетител од клубот. Од очното одделение ...
| | веќе видена | слични

Објавено: пред 7 часа | Прочитано: 327 | Печати Сподели со твоите пријатели! Споделете ја веста со Вашите пријатели Струмичката пена парти испрати во болница шестмина струмичани со болки, отоци и инфекција на очите. Бројот на хоспитализирани со моментно слепило се зголемил од четири на шест, а со исти симптоми на струмичкото oчно одделение до попладнево се пријавиле околу 25 лица. Од струмичката болница информираат дека хоспитализираните пациенти ќе бидат задржани неколку дена, додека да се нормализира нивната здравствена состојба. Според пациентите, болките во очите ги добиле од пена што била испуштана на подиумот во текот на прексиноќешната забава во барот „Селект“, во кој имало неколку стотици млади. - Едвај пристигнав дома. Легнав да спијам, но не можев од големи болки во очите. Речиси ништо не гледав. Го разбудив татко ми и дојдовме во болницата, каде ми дадоа терапија. Се уште имам болки во очите и не можам добро да гледам - вели Панче Пакетов, кој утрото во 3 часот бил примен прв на Очното ...
| | веќе видена | слични

Сподели Бројот на хоспитализирани струмичани со болки во очите, кои синоќа биле на забава со пена во ноќниот бар „Селект“ во Струмица, од четири вчера се зголеми на шест лица. Сите се жалат на неподносливи болки во очите, отоци и неможност да гледаат. На Очното одделените во болницата во Струмица велат дека до попладнево со исти симптоми се пријавиле околу 25 лица и очекуваат ситуацијата да се смири до утре. Информираат дека хоспитализираните пациенти ќе бидат задржани неколку дена, додека да се нормализира нивната здравствена состојба. Според пациентите, болките во очите ги добиле од пена што била испуштана на подиумот во текот на синоќешната забава во барот „Селект“, во кој имало неколку стотици млади. - Едвај пристигнав дома. Легнав да спијам, но не можев од големи болки во очите. Речиси ништо не гледав. Го разбудив татко ми и дојдовме во болницата, каде ми дадоа терапија. Се уште имам болки во очите и не можам добро да гледам, изјави Панче Пакетов, кој утрото во 3 часот бил примен прв на Очното ...
| | веќе видена | слични

Струмица - Дваесетина млади струмичани се пожалиле на болки во очите и на моментно слепило, откако биле на „пена-парти“, во ноќниот бар „Селект“ во Струмица. Поради сериозноста на изгорениците што ги добиле на рожницата, четворица од повредените тинејџери се задржани на лекување на Очното одделение во струмичката Општа болница. Според дежурната медицинска екипа на Очното одделение во Струмица, хоспитализирани се четворица пациенти, кои имаа зацрвенета рожница, големи болки и привремено губење на видот. Дадена им била потребната терапија и нивната здравствена состојба почнала да се нормализира. Четиринаесет пациенти, кои, исто така, се пожалиле на печење во очите и на болки, биле пуштени на домашно лекување по примената терапија. На болки во очите се пожалиле и двете танчарки во барот. Првите симптоми во очите присутните гости ги почувствувале околу 3 часот утрово, по што веднаш побарале помош во Очното одделение во Струмица. На забавата неколку пати била испуштена вештачка пена. Од СВР -Струмица ги зеле ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се журкале во пена, завршиле привремено слепи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: