Екологистите од Охрид и Струга алармираат негрижа за езерото

Објавено: пред 7 часа | Прочитано: 203 | Печати Сподели со твоите пријатели! Споделете ја веста со Вашите пријатели Екологистите од охридско - струшко, денес се сретнаа со министерот за животна средина Абдулаќим Адеми. Го потсетија дека не е завршен системот за прочистување на отпадните води на Охридското езеро и дека покрај езерото има градежни конструкции. Еколошкото друштво „Енхалон“ од Струга истакна дека езерото 13 години не е заштитено. Претставникот на еколошкото друштво „Грашница“ Борис Стојановски посочи дека неопходно е воведување комунален ред на плажите и дека имало поголем број пловни објекти во езерото отколку што системот можел да издржи. Адеми вети сериозно разгледување на сугестиите и замерките на претставниците на еколошките друштва. МС
| | веќе видена | слични

Охрид - Градот Охрид, со старото градско јадро и Охридското Езеро, како едно од најстарите на планетата и жив природен басен на ендемичен свет, веќе 31 година се на листата на УНЕСКО како заштитена природна реткост со цивилизациска вредност. По живиот свет, но и со количините пивка и чиста вода, Охридското Езеро го споредуваат со Бајкалското во Русија и со уште две три слични во Африка и во Јужна Америка. За охриѓани, пак, езерото значи живот во буквална смисла на зборот. Голем дел од населението живее од туризмот, но граѓаните се зависни од езерото и по основниот животен продукт, водата за пиење, бидејќи водоснабдителниот систем зафаќа езерска вода во близина на хотелите „Метропол“ и „Белви“. Но, УНЕСКО не може сам да го заштити езерото и биодиверзитетот во него. Особено не да им обезбеди сигурна иднина на охриѓани. За такво нешто е потребно заедничка, планска, континуирана активност на сите чинители. Свесни за значењето на езерото, Охрид и Македонија, уште во времето на поранешната југословенска заедница, ...
| | веќе видена | слични

Министерот за животна средина и просторно планирање, Абдулаќим Адеми, во Охрид оствари работна средба со невладини организации, еколошки друштва и граѓански здруженија од Охридско-струшкиот регион, чии активности претежно се насочени токму кон заштита на животната средина. “Тоа што го бараат и невладиниот сектор и граѓаните во Струга и Охрид е да се престане со градбите на брегот на Охридското Езеро, да се гради колекторот за отпадни води, како и другите активности што ние како министерство треба да ги реализираме. Се согласувам дека тие активности треба да продолжат, но сметам дека треба да имаме и тесна соработка со општините Охрид и Струга“, рече Адеми. Претставниците на НВО и на граѓанските еколошки здруженија од Охрид и Струга на министерот му ги изложија проблемите со кои се соочуваат. Најголем акцент беше ставен на проблемот со колекторскиот систем за заштита на езерото од отпадни води. “Тука е и проблемот со концесионерите на плажите, кои, наводно, немаат договори со Охридски Комуналец за одржување ...
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Екологистите од Охрид и Струга алармираат негрижа за езерото

Од:
До кого (е-маил):
Порака: