Одбележани 20 години постоење на НВО „КХАМ“ од Делчево


Во Делчево невладината организација „КХАМ” го одбележа 20 годишниот јубилеј од своето постоење. Во изминатите 20 години, како што истакна извршниот директор ...
| | веќе видена | слични

Анкетите покажуваат дека речиси една третина од граѓаните во Македонија се уште не решиле или решиле да не излегуваат на гласање или пак не знаат за кого ќе ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Новоформираната Партија за демократски просперитет на Ромите (ПДПР) ги повика своите членови и ромската популација во целата држава да излезат на претстојните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Само 2.1 отсто од децата Роми се вклучени во предучилишното образование во Република Северна Македонија, но оваа бројка ќе се зголемува. Ова, денеска, го ...
| | веќе видена | слични
11 копии
4 копии

Во Делчево и официјално претставена новата политичка партија „Партија за демократски просперитет на Ромите“. Покрај благодарноста за големата поддршка, ...
| | веќе видена | слични

Има ли во оваа држава волја да се сменат работите на подобро во однос на дискриминиција на Ромите, образованието, пристап до здравствени услуги, рамнопрaвно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Граѓанската иницијатива „АВАЈА“ (на македонски: ДОАЃАМЕ), денеска, ја промовираше кампањата „Ние Гласаме, Ние Одлучуваме”. Иницијативата е составена од млади ...
| | веќе видена | слични

Ромите да бидат минимум 2 отсто застапени во државната и јавната администрација за да се запази правичната застапеност, да се направи двојна буџетска алокација ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Му дојде редот и на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој ги повикува медиумите на пунктот во спортската сала на СОУ „Перо Наков“ (поранешна ...
сите 331 | | | веќе видена

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со обвинувањата на министерката Мила Царовска дека ВМРО-ДПМНЕ го опструира законот за дигитални учебници, ...
сите 312 | | | веќе видена

Немало крвава престрелка во Ченто со убиени, туку сообраќајна незгода. Со вакво објаснување, доцна вечерва излезе МВР, а откако десетина портали објавија дека ...
сите 85 | | | веќе видена

Најмалку 40 лица загинаа, а 50 се повредени во израелските воздушни напади врз појасот Газа денеска, соопштија здравствените власти во палестинската енклава. ...
сите 366 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Одбележани 20 години постоење на НВО „КХАМ“ од Делчево

Од:
До кого (е-маил):
Порака: