Германскиот претседател повика толеранција во земјата

Објавено: пред 6 часа | Прочитано: 40 | Печати Сподели со твоите пријатели! Споделете ја веста со Вашите пријатели Германскиот претседател Кристијан Вулф денеска, на централната свеченост по повод 50 години од почетокот на градењето на Берлинскиот ѕид, го повика германското општество на повеќе отвореност, вклучувајќи поголема интеграција на странците и толеранција. Тој, исто така, оцени дека ѕидот бил симбол на драстичната комунистичка присила и истовремено нејзина пропаст. Вулф потсети на разделените семејства и пријателства за време на постоењето на Ѕидот и нагласи дека „на крајот, слободата е непобедлива“. Германскиот претседател на свеченоста на која присуствуваат и канцеларот Ангела Меркел, министри, членови на парламентот, поранешни и актуелни политичари и други, порача дека Германците мораат да бидат горди на својата земја, бидејќи, како што рече, ѕидот не паднал, туку бил урнат. - Ја цениме и заштитуваме слободата, која сега, конечно, ја имаме за сите, рече Вулф. Меркел порача дека неправедната ...
| | веќе видена | слични

Стотина илјади берлинци точно напладне во саботата застанаа во тишина за да ја одбележат 50-годишнина од почетокот на изградбата на берлинскиот ѕид, а во спомен на 1393-те жртви кои го загубија животот обидувајќи се да пребегаат од истокот на запад Викендов се одбележа 50-годишнината од почетокот на изградбата на симболот на Студената војна, 140 километри долгиот Берлински ѕид кој физички го подели градот на источен и западен, но симболички го подели и светот. Дента кога ѕидарите под надзор на војската почнале да го креваат ѕидот, комуникацијата во поделениот град меѓу четирите сили почнала да замира што била и целта на источногерманските власти затоа што ѕидот требало да го сопре одливот на Германци кои сакаа од истокот да преминат на запад при што го користеа токму слободното движење низ Берлин. Имено, до изградбата на ѕидот за 3,5 милиони источни Германци Берлин беше портата кон слободата. Ѕидот ги разделуваше Источна и Западна Германија точно 28 години и 1 ден, а ненадејната и ненајавена градба на ѕидот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нека прекинат да глумат лудило во Јавното обвинителство, порача денеска адвокатот Јанаки Митровски, во врска со најновите детали од криминалната афера Рекет, ...
сите 128 | | | веќе видена

Веднаш да се најде замена за притворената специјална јавна обвинителка Катица Јанева, порача денеска од Новаци премиерот Зоран Заев.Тој испрати јавна порака ...
сите 383 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски го прашува републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески каде се парите од рекетот ако објавениот извештај навистина ...
сите 153 | | | веќе видена

Мерката притвор од 30 дена на Јанева и беше доделена поради можност од бегство, влијание врз сведоци и инволвирани во истрагата за предметот „Рекет“ и ...
сите 382 | | | веќе видена

Објавувањето на записникот од страна на еден портал само покажува колку е порозно и некадарно обвинителството, вели за Пресинг Тв адвокатот Звонко ...
сите 236 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Германскиот претседател повика толеранција во земјата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: