Куба го прославува 85-тиот роденден на Фидел Кастро

Куба денеска го прославува 85-тиот роденден на поранешниот лидер Фидел Кастро. На свеченоста во театарот „Карл Маркс“, во Хавана настапиле музичари од неколку држави од Латинска Америка. Но, на музичкиот спектакал не присуствувале ниту поранешниот лидер, ниту пак неговиот брат Раул Кастро кој сега е претседател на земјата. Фидел Кастро поради болест се откажа од власта во 2006 година и му ја предаде на брат му. Оттогаш ретко се појавува во јавност, а последен пат се појави на конгресот на Комунистичката партија во април годинава. Еден интересен факт, Кастро го држи рекордот, запишан дури и во Гинисовата книга, за најдолг говор во Обединтетите Нации. На 29 септември во 1960 година (фото), неговиот говор траел точно 4 часа и 29 минути. Сепак, тоа не е негов најдолг говор. Тој во Хавана, на третиот Конгрес на Комунистичката партија во 1986 година зборел неворајтни 7 часа и 10 минути! Кој преживел, разбрал…:) Кратко URL : http://www.zdravo.com.mk/?p=4406
| | веќе видена | слични

Куба уште минатата недела започна да го слави 85. роденден на Фидел Кастро, со организација на концерти, балетски претстави и изложби, а прославата финишираше во саботата со гала-концертот "Песна на лојалноста" во театарот "Карл Маркс" во Хавана, во присуство на 5.000 луѓе, но без славеникот Кастро. Фидел Кастро ја водеше Куба 50 години, а во 2006 година поради здравствени причини власта му ја препушти на помладиот брат Раул. Фидел Кастро многу ретко се појавува во јавноста и времето го минува пишувајќи книги и колумни во весниците за разни меѓународни прашања. Роден на 13 август 1926 година од татко Шпанец и мајка Кубанка, Фидел стана херој на кубанската револуција кога во 1959 година од власт беше тргнат Фулгенсио Батиста.
| | веќе видена | слични

Останато

Судот во Солун денеска го одложи за 24 октомври судењето на поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола ...
сите 239 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи суспендираше четворица вработени кои Јавното обвинителство ги сомничи дека учествувале во настаните од 27 април во ...
сите 183 | | | веќе видена

(Отворено писмо од Борис Змејковски- еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и прв генерален секретар на партијата) Почитувани граѓани на МАКЕДОНИЈА, Почитувани ...
сите 126 | | | веќе видена

Од досега обработените 98,22 проценти или од 3.418 од вкупно 3.480 избирачки места кандидатите за градоначалници од СДСМ водат во 50 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 158 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски вчера во полиција пријавил дека вработен во администрацијата ги променил бравите на просториите на архивата ...
сите 190 | | | веќе видена

Општинската изборна комисија од Битола им ги врачи уверенијата на новата градоначалничка Наташа Петровска и членовите на новиот состав на Советот на ...
сите 238 | | | веќе видена

Болните и изнемоштени лица во вториот круг на локалните избори за избор на градоначалник на општина Штип ќе гласаат на 28 ми октомври, информира денеска Весна ...
сите 400 | | | веќе видена

Победуваме за модерно и напредно Скопје, за Скопје каде има соживот и почитување, за солидарно Скопје. За Скопје кое се развива и Скопје кои нуди можости за ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Куба го прославува 85-тиот роденден на Фидел Кастро

Од:
До кого (е-маил):
Порака: