Лондон се срами од хулиганите

По три ноќи исполнети со вандализам, пљачкосување и улична анархија, четвртата ноќ во Лондон помина мирно и покрај спорадични обиди на разни банди млади луѓе да испровоцираат нови немири. Копија на случувањата во главниот град на Велика Британија имаше во неколку града од средна и западна Англија, особено во етнички и расно мешаниот Бирмингем, каде што има и три жртви во еден засега необјаснет инцидент. Во Манчестер велат дека не е виден таков вандализам во последните 30 години, а во Ливерпул и во Нотингам, триесетина млади насилници држеа под опсада една локална полициска станица, напаѓајќи ја со запаливи бомби. Осуммилионски град на стравот Лондон, за кого неговите жители велат дека е осрамотен, во тридневното насилство на криминалните банди, претходната ноќ ја помина без нарушувања на редот и мирот. Но, градот се чинеше исплашено и притаено, нетипично за овој осуммилионски град што живее 24 часа на ден. Улиците дури и во центарот беа полупразни, автобусите и возовите беа празни, а голем дел од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Денескана пладне додека десетмина лица кои ја блокираа улицата пред Собранието на Република Македонија во еден момент нападнаа еден млад дечко кој со велосипед ...
сите 48 | | | веќе видена

УФЦ шампионот Кабиб Нурмагомедов стана планетарна ѕвезда после победата над Конор Мекгрегор, а неодамна си доби и голем графит во еден дел од Инстанбул. ...
сите 152 | | | веќе видена

Една од најголемите глумици во некогашна Југославија, Милена Дравиќ, само неколку дена откако наполни 78 години се збогува со животот и замина во вечноста. Ќе ...
сите 74 | | | веќе видена

 Од Роби Вилијамс до Кара Делевињ, познатите личности изгледаа префинето и гламурозно на свадбата на принцезата Еугенија. Неодамна се случи и втората кралска ...
сите 43 | | | веќе видена

Фудбалерите кои отсуствуваа поради стомачен вирус добиваат шанса уште од првата минута, најмногу голови ќе се очекуваат од Пандев, нашите сениори се многу ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лондон се срами од хулиганите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: