Пердју: Рамковниот е модел за решавање на етнички конфликти и во други региони

Во врска со барањата на некои лидери од албанскиот политички корпус за проширување на Рамковниот со нови барања од етничките Албанци, Пердју категорично тврди дека Охридскиот договор е завршен и нема да биде отворен за повторни расправи Рамковниот договор ја придвижи Македонија напред кон полна демократија, права на граѓаните и признавање на културниот и етничкиот идентитет на луѓето во земјата. Постигнат е голем напредок, вели поранешниот заменик-генерален секретар за операции во НАТО и медијатор во преговорите меѓу македонската и албанската страна во создавањето на Охридскиот договор пред една деценија, Џејмс Пердју. Во интервјуто за "Дојче Веле", Пердју вели дека било тешко да се преговара, а многу потешко да се применува, што е најважно. Тоа што договорот е реализиран во голема мера, според Пердју, ги негира критиките дека Охридскиот не е добар инструмент за заштита на етничките права на Албанците и другите етнички заедници. Пердју е задоволен од спроведувањето на овој меѓународен документ и тврди дека е ...
| | веќе видена | слични

Помалите етнички заедници не треба да бараат нови рамковни договори одделно, бидејќи одредбите од Уставот и законите се однесуваат на сите заедници во Република Македонија, вели претседателот Иванов Историјата не научи дека е неопходно прво да се постигне мир, за да се овозможи развој на демократијата. Токму тоа го постигна Охридскиот рамковен договор, рече претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на прославата од десетгодишнината од потпишувањето на Рамковниот. Иванов додаде дека во едно мултиетничко општество е можна демократија доколку политичките лидери настојуваат да донесуваат одлуки што водат кон поврзување, а не кон судири, а изминативе десет години е постигнато едно ниво на поголемо разбирање и толеранција, а со тоа Македонија ги исполни и критериумите за членство во НАТО и Европската унија. -Охридскиот рамковен договор беше основа за измени во Уставот, легислативата, децентрализацијата на моќта, правичната застапеност во државната администрација, обезбедувањето на образование на мајчин ...
| | веќе видена | слични

Јубилејните 10 години од постоењето на Рамковниот се одбележаа без премиерот Груевски, но и без главните потписници и клучни фигури во овој историски за Македонија договор, сега составен дел од Уставот. Покрај Џафери и Љубчо Георгиевски, во последен момент присуството го откажа и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски. Неофицијално пак, Груевски ќе учествувл на конфернцијата на 5 септември во Скопје. Рамковниот треба прецизно да се толкува, останатите помали етнички заедници да не се маргинализираат и да не се заборава унитарниот карактер на државата, со овие пораки шефот на државата Ѓорге Иванов ја отвори Конференцијата потенцирајќи дека Рамковниот договор е еден од клучните реформи за евроинтегративниот пат на Македонија. Уникатен договор за интергација, без асимилација. - Тоа е нашиот пат во градењето функционален мултиетнички соживот. Нашите напори во иднина треба да ги насочиме кон тоа да им овозможиме на граѓаните економски напредок, квалитетно интегративно образование кое ќе продуцира успешни и ...
| | веќе видена | слични

Објавено: пред 7 часа | Прочитано: 566 | Печати Сподели со твоите пријатели! Споделете ја веста со Вашите пријатели На десет годишнината од одбележувањето на Рамковниот договор потпишан во 2001, свои обраќања имаа претседателот Георге Иванов и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Поканата за лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски задоцнила, па затоа тој утре ќе оствари средба на приемот кој го организира Муса Џафери. Иванов истакна дека договорот ги зближил и интегрирал Македонците и Албанците и донел многу бенефити, но и дека многу семејства останале без блиски членови. - Албанците се потценија, беа затворани, бараа да учат на нивниот мајчин јазик и ова незадоволство насобрано со векови мораше да експлодира еден ден. Со Охридскиот мировен договор се отвори пат за постојаниот дијалог и тој дијалог продолжува и денес, рече лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Поддршка за Рамковниот договор оддаде Џејмс Пердју, претставник на САД. МС
| | веќе видена | слични
8 копии

Премиерот Никола Груевски дефинитивно нема да учествува на конференцијата посветена на десетгодишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, што денеска и утре се одржува во Охрид, потврдуваат од Владата. Тие велат дека јубилејот за одбележување на десетгодишнината од Охридскиот рамковен договор претпоставува низа на активности, настани и конференции на кои учество ќе земат политичари, независни интелектуалци, претставници на медиумите, припадници на невладиниот сектори меѓународната заедница. „Премиерот Груевски согласно предвидената агенда ќе присуствува на конференцијата за одбележување на десетгодишнината од Рамковниот договор што ќе се одржи на 5 септември и на која се очекува да присуствува еврокомесарот за проширување Штефан Фуле, како и други високи гости од меѓународната заедница. Денешната конференција која се одржува во Охрид е под покровителство на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов “, информираат за Макфакс од Владата. Дводневната конференција во Охрид започна ...
| | веќе видена | слични

Јубилејот за одбележување на 10-годишнината од Охрискиот рамковен договор претставува низа на активности, настани и конференциии, на кои учество ќе земат политичари, независни интелектуалци, претставници на медиумите, припадници на невладиниот сектор и меѓународната заедница. Оттука премиерот Груевски, согласно предвидената агенда, ќе присуствува на конференцијата за одбележување на 10-годишнината од Рамковниот договор, што ќе се одржи на 5 септември и на која се очекува да присуствува еврокомесарот на проширување Штефан Филе, како и други високи гости од меѓународната заедница. Денешната конференција која се одржува во Охрид е под покровителство на претседателот Иванов.
| | веќе видена | слични

Ниту еден од потписниците на Рамковниот договор 2001-ва не е присутен на Конференцијата посветена на 10-годишнината од документот , кој на Македонија и даде поинаков правец во градењето на демократијата и меѓуетничките односи. Лидерите кои со потпис гарантираа мир и остварувања на правата на албанскиот народ не го изнесоа ставот дали Македонија, 10 години по Охридскиот договор, е на вистинскиот пат? Бранко Црвенковски имал однапред договорена агенда. Од СДСМ откриваат дека поканата на организаторите задоцнила. Се очекува, тој да се појави утре на приемот, кој го организира Муса Џафери, на крајот од конференцијата. Тогашниот премиер Љубчо Георгиевски е надвор од државата. Во ДПА, до завршување на првиот ден од конференцијата, не објавија зошто почесниот претстедател Арбен Џафери е отсутен од конференцијата, иако е познат нивниот став во врска со Рамковниот – дека владејачката ДУИ, со години не го спроведува договорот кој ги гарантира правата на Албанците. Другите двајца потписници, претседателот Трајковски и ...
| | веќе видена | слични

Охридскиот рамковен договор не беше совршено решение, но ја спаси Македонија од граѓанска војна, која лесно можеше да се прелее низ целиот Балкан – ако во минатото беше критикуван од многу, сега е спротивната ситуација - фален е од многу.. И по една деценија од потпишувањето, овој важен документ функционира и се уште е релевантен но треба да се надградува, бидејќи одамна е постигната главната цел поради која беше донесен - а тоа беше редефинирање на внатрешниот изглед и односите на држава.та Но што сега? Каде Македонија се движи десет години по рамковниот ? Во отсуство на премиерот Груески кој не се појави на конференцијата, претседателот Иванов беше тој кој ги потенцираше придобивките од охридскиот рамковен договор, за кој рече дека не смее да биде злоупотребуван. Сите меѓународни претставници кои присутсвуваа на одбележувањето на десетгодишнината од рамковниот договор беа јасни во пораките дека ако беше завршена добра работа во 2001-тата со што се обезебеди опстанок на државата, тогаш треба уште ...
| | веќе видена | слични

Марија Котовска Овој дел од нашата понова историја навистина сеуште е трауматичен и болен. Болен затоа што раните на душата, за разлика од раните на телото, никогаш не зарастуваат. Иванов: (Деновиве, исто така, дознавме и некои нови детали за работи кои само ги претпоставувавме. Особено тоа се однесува на иницијалната фаза на создавање на таканаречениот „нон пејпр“ од кој подоцна произлезе и текстот на Рамковниот договор. Вистината кога тогаш излегува на виделина, а историјата е таа што ќе суди, рече претседателот Иванов) За позначајните достигнувања и закони произлезени од Рамковниот, зборуваше вицепремиерот Џафери. Со вкупно 130 закони произлезени од Рамковниот кои беа донесени во изминативе 10 години, речиси е комплетирана правната рамка на договорот. Во некои области, донесени се дури и повеќе закони од предвиденото. Џафери: (Со рамковниот договор исполнети се условите за рамноправност на сите граѓани на Република Македонија. Рамковниот договор претставува процес на демократизација и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Потпишувањето на Охридскиот договор пред десет години Охридскиот договор донесе мир и воспостави меѓуетничка толеранција - порака од конференцијата во Охрид. Неопходно е најпрво да се воспостави мир, за да се развие демократијата, а тоа го направи Охридскиот договор, рече македонскиот претседател Горѓе Иванов на отварањето на дводневната конференција во Охрид по повод десетгодишнината од потпишувањето на договорот. Според Македонскиот модел не се сведува само на правична застапеност во јавната администрација и државните институции, туку на взаемно почитување на интегритетот, културата, традицијата и обичаите. Тоа се вистинските вредности на соживот Иванов македонскиот договор има двојна улога, како инструмент со кој се обезбедува довербата на граѓаните, нејзините институции и симболи, но и како основа за градење и развивање на мултиетничка доверба која е пат во градење на функционален меѓуетнички соживот: „Македонскиот модел не се сведува само на правична застапеност во јавната администрација и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 164 | | | веќе видена

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 96 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 228 | | | веќе видена

Да се формира независно тело кое ќе ја расчисти најновата афера со прислушувањето на обвинителите – бара опозицијата. ВМРО-ДПМНЕ предлага таквото тело да биде ...
сите 323 | | | веќе видена

Двојно поскапи цени за паркинг во Скопје во услови на зголемена загаденост. Онаму каде што сегашната цена изнесува 35 ќе се плаќа 70 денари, зоните каде што се ...
сите 112 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пердју: Рамковниот е модел за решавање на етнички конфликти и во други региони

Од:
До кого (е-маил):
Порака: