Опозицискиот фронт повторно во одбрана на криминал?

Цановски ја повика опозицијата да му го "потпира" комплексот Космос Откако увиде дека не може законски, Цаноски се обидува со познатиот модел на притисок на СДСМ да издејствува противправна градба на Космос Се става ли опозицијата во одбрана на евентуалниот криминал на Фијат Цаноски? Откако застанаа на страната на криминалните дејствија на Рамковски, Заев и Бучковски, Вечер праша, дали најавената средба на опозицискиот фронт за во вторник, по иницијатива на Фијат Цаноски значи дека повторно ќе се врши притисок и врз правосудните органи за сметката на како што велат од општина Гази Баба, прекршените закони за градба "Средбата на опозцискиот фронт е на иницијатива на Фијат Цаноски. Опозицискиот фронт само одговара на барањето на еден од своите коалициони партнери. Какви мерки ќе се преземат и што ќе бидат следните чекори, ќе се знае откако ќе заврши средбата. СДСМ и останатите партии од опозицијата се залагаат за почитување на правосудните институции и затоа мислам дека не може да разговараме за евентуален ...
| | веќе видена | слични

Од сопственикот на ФИНЕ,Фијат Цаноски на текствовите објавени на телевизија Сител на 10.08.2001 во информативните емисии и во весникот Вечер на 11.08.2011 со наслови ,, Опозицијата ќе се координира во одбрана на Фијат Цаноски,, и ,, Опозицискиот фронт повторно во одбрана на криминал? Текстовите се потпишани и прочитани од новинарот Александар Спасовски. Најостро реагираме не лажните конструкции,заклучоците и оцрнувањата во текстовите .Го прашуваме новинарот, кој стои со потпис на текстот и одговорниот уредник и на двата медиума и електронски и печатен Драган Павловиќ Латас, врз основа на што ги темелат заклучоците и наведените ставови и клевети дека опозицијата под моја наредба ќе вршела,како што стои во текстот,притисок врз правосудните органи ,за наводни прекршувања на Законот за градба. Чиста клевета и и намерна тенденција е ставот во прашална форма ,цитирам ,,Се става ли опозицијата во одбрана на криминалот на Фијат Цаноски? Господа Латас ,Спасовски и сите кои стојат зад овие клеветења дали Вие ...
| | веќе видена | слични

Објавено: пред 7 часа | Прочитано: 756 | Печати Сподели со твоите пријатели! Споделете ја веста со Вашите пријатели За прилозите со наслов „Опозицијата ќе се координира во одбрана на Фијат Цаноски,, и ,, Опозицискиот фронт повторно во одбрана на криминал?“, кои одеа вчера во вестите на Сител и во денешниот број на Вечер, Фијат Цаноски ќе го тужи уредникот на Сител Драган Павловиќ Латас и новинарот Александар Спасовски кој се јавува како автор на прилозите на телевизијата и на текстовите во весникот. Во соопштението до јавноста Цаноски најостро реагира на како што вели лажните конструкции, заклучоците и оцрнувањата во текстовите, поврзани со станбениот проект „Космос“. - Го прашуваме новинарот, кој стои со потпис на текстот и одговорниот уредник и на двата медиума и електронски и печатен Драган Павловиќ Латас, врз основа на што ги темелат заклучоците и наведените ставови и клевети дека опозицијата под моја наредба ќе вршела, како што стои во текстот, притисок врз правосудните органи, за наводни ...
| | веќе видена | слични

Инвеститорот на Космос, пратеникот Фијат Цаноски, побара јавно соочување со градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски, на кое ќе ги презентирал неговите факти, за кои вели дека се законски основани во случајот со уривањето на комплексот во изградба. Трајковски пред два дена презентираше документи врз основа на кои тврдеше дека инвеститорот и изведувач на Космос не само што градел спротивно на Деталниот урбанистички план и на Законот за градба, туку немал проект по кој ги изведува градежните зафати. “Јасна е намерата со вакви однапред подготвени и од друг напишани ставови, без никаква законска основа, тенденциозно да се наштети лично на мојот углед и финансиски да се уништи инвестициската фирма ТДУ ФИНЕ ДОО–Скопје“, пишува Цаноски во своето отворено писмо до првиот човек на општина Гази Баба. Според Цаноски, секое бегање од јавно соочување ќе значи дека општината не е заинтересирана да ги слушне неговите ставови и да ја погледне документацијата со која ќе ја докажел легалноста на целиот проект. ...
| | веќе видена | слични

Претседателите на партиите од опозицискиот фронт на 16 август ќе се договорат како ќе реагираат на ситуацијата во која се најде пратеникот Фијат Цаноски по уривањето на неговиот објект „Космос“ - Добивме барање на средбата да се разговара за актуелните случувања поврзани со случајот „Космос“, за загрозување на слободите и правата на Цаноски и за загрозување на правото на претприемаштво и водење бизнис - велат од СДСМ. Сејадин Џафери, портпарол на Партијата за европска иднина, вели дека е рано да се зборува за следните чекори. - Во наредните денови ќе согледаме дали постои можност проблемот да се решава во некоја од комисиите или ќе побараме прашањето да биде ставено на седница на Собранието - вели Џафери. Покрај ПЕИ и СДСМ, на средбите ќе учествуваат и НСДП на Тито Петковски, Либералната партија на Ивон Величковски, како и етничките партии на Турците, Србите, Ромите, на чело со Ердоган Сарач, Драгиша Милетиќ и Самка Ибраимовски. Општината Гази Баба му одговори на Цаноски на барањето за јавно соочување. ...
| | веќе видена | слични

Инвеститорот на комплексот „Космос“, пратеникот Фијат Цаноски упати повик за јавно соочување до градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски, но тој вчера го одби барањето за дебатирање. „Не гледам причина за некакви јавни дебати на кои ме повикувате, кога Вие ги одбегнавте сите форми на институционален дијалог, не не' известувавте како орган за Вашата работа, иако имавте обврска, одбивате да примите официјални акти за комуникација и работевте спротивно на законите“, рече тој во одговорот до Цаноски. Градоначалникот Трајковски не гледа рационална причина за дебата која ќе се одвива надвор од институциите, затоа што таква форма на комуникација ќе го симнела, вели, нивото на општествена дебата. Таквата една дебата за градоначалникот претставува „непотребен драматуршки ефект“ кој не носи ништо продуктивно, туку напротив е беспредметна затоа што нема институционална поткрепа ниту ефект. Градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски го потсетува сопственикот на фирмата инвеститор, Фијат Цаноски, дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавното обвинителство на Република Македонија соопшти дека дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Тетово извршил увид во тетовска Мала ...
сите 67 | | | веќе видена

Пленарната седница за уставните измени почна со истата неизвесност како и претходните денови за тоа дали има двотретинско мнозинство за пристапување кон измена ...
сите 74 | | | веќе видена

Локалниот бугарски портал Русе 24 пренел дека неколку метри од местото каде е пронајдено телото на убиената новинарка Викторија Маринова е пронајден дел од ...
сите 200 | | | веќе видена

Кабиб Нурмагомедов беше далеку подобар ривал од Конор МекГрегор во октагонот и повеќе од заслужено славеше во УФЦ борбата која се одржа во Лас Вегас, а иако во ...
сите 127 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за уставни прашања со 10 гласа „за“ и 7 „против“ донесе заклучок со кој го поддржа Владиниот предлог за пристапување кон промена на ...
сите 40 | | | веќе видена

[freetext] Кој колку инвестира во македонската економија?! Македонските граѓани и бизнисмени минатата година инвестирале речиси една милијарда евра во основни ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Опозицискиот фронт повторно во одбрана на криминал?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: