Конечно победа!

2 копии

Македонската фудбалска репрезентација успеа да слави на мечот со селекцијата на Азербејџан. Нашите фудбалери со голот на Горан Пандев во 58-та минута успеаја да забележат победа против селекцијата на Азербејџан и со тоа да ја вратат самодовербата пред септемвриските квалификации. Првото полувреме им припадна на фудбалерите на Азербејџан кои имаа неколку шанси, но сигурен на голот на Македонија беше повратникот Томе Пачовски кој неколку пати одлично и правовремено интервенираше. За разлика од првото полувреме, во вториот дел нашите играчи тргнаа многу по офанзивно и тоа вроди со плод во 58-та минута. Попов изведе аут од левата страна, ја уфрли топката во шеснаесетникот, а Горан Пандев најдобро се снајде се ослооди од чуварот и најде место да пласира во противничкиот гол за водство на Македонија од 1:0. До крајот на мечот имаше по неколку добри акции на двете страни но резултатот не беше променет. Оние кои настапија на оваа средба покажаа дека со пожртвувана игра се стигнува до поволен резултат. ...
| | веќе видена | слични

Со голот на Горан Пандев Македонија славеше со 1-0 над Азербејџан, во меч во кој дебитираа пет млади фудбалери Стефан Ристовски (лево) беше еден од петте дебитанти Голот на капитенот Горан Пандев во 57. минута беше доволен за прв триумф на македонската фудбалска репрезентација по пауза од 10 месеци, на пријателскиот натпревар против Азербејџан во Баку. Најдобрата македонска селекција на овој меч настапи со значително изменет состав од оној во квалификациите, во кои досега од шест меча имавме само една победа, онаа над Андора со 2-0 минатиот октомври. Бобан Бабунски, в.д. селекторот, кој седеше на сениорската клупа единствено за овој меч, се одлучи да ја подмлади репрезентацијата повикувајќи неколку играчи од селекцијата што тој ја предводи. Во дресот со националниот грб дебитираа десниот бек Стефан Ристовски и напаѓачот Александар Трајковски, кои беа во почетната постава, а во второто полувреме шанса добија и играчот од средниот ред Стефан Спировски, напаѓачот Самир Фазли, како и стоперот Владимир ...
| | веќе видена | слични

Горан Пандев со голот во средата го прекина својот голгетерски пост во репрезентацијата и мрежата ја затресе по малку повеќе од 17 месеци И тој претходен гол беше во пријателски меч (против Црна Гора, во Скопје),а последниот во квалификациски натпревар го постигна на 10 септември 2008 година, против Холандија, во Скопје, од пенал. Голот на Пандев против Азербејџан беше негов 24. за Македонија, од кои осум се на официјални и 16 на пријателски средби.
| | веќе видена | слични

Пријателски меч - Македонија со 0:1 (0:0) го совлада Азербејџан на гости Бабунски му сервира нов состав на Тошак По серијата слаби резултати во квалификациите, македонската фудбалска репрезентација, конечно, успеа да победи, и тоа на гости. Совладан е стариот муштерија, репрезентација на Азербејџан, со 1:0, но што е најважно, в.д. селекторот Бобан Бабунски му сервира на новиот репрезентативен учител, Велшанецот Џон Тошак, нов состав со дури петмина дебитанти. Во победата над Азербејџан учествуваа дебитантите Стефан Ристовски, Александар Трајовски, Стефан Спировски, Самир Фазли и Владимир Димитровски, како и повратниците Влатко Гроздановски и Томе Пачовски. Со отсутните Митрески, Новески и Лазевски, во следните квалификациски циклус за Мундијалот во БразилТошак ќе има можност да состави тим кој би бил спој на искусни и на млади фудбалери. По победата, селекторот Бобан Бабунски беше задоволен не само од резултатот туку и од играта, особено во второто полувреме . - Задоволен сум од нашето издание, особено во ...
| | веќе видена | слични

Новиот македонски селектор Џон Тошак сумирајќи ги сите впечатоци за играта на нашиот тим на пријателскиот дуел со Азербејџан нагласува дека деновиве ќе има комплетна слика за целокупниот потенцијал на репрезентацијата, пред и попрецизно да ги соопшти своите очекувања за идните наши квалификациски дуели... "Во секој случај играта против Азербејџан не е комплетен индикатор за можностите на оваа селекција, иако секако сите заедно може да бидеме задоволни од извојуваната победа. Како и да е, факт е дека н$ чека напорна работа за да дојдеме до посакуваната цел, да го подигнеме македонскиот репрезентативен фудбал на едно повисоко ниво од досегашното", вели Тошак по тест дуелот во Баку, кој го следеше преку ТВ екраните... "Основно на што се концентрирав следејќи го натпреварот со Азербејџан беше околу начинот на игра на тимот, но и индивидуалниот ефект на одредени позиции. Во секој случај деновиве сериозно ќе се осврнам и на минатите натпревари на Македонија во рамките на досегашните квалификации за ЕП 2012 па ...
| | веќе видена | слични

ФУДБАЛ КОМБИНИРАНИОТ СОСТАВ НА МАКЕДОНИЈА ГО ПОЛОЖИ ТЕСТОТ ВО БАКУ Македонската фудбалска репрезентација ја забележа првата победа во 2011 година. Минимално со 1-0 го победи Азербејџан на пријателскиот меч во Баку. Првиот стрелец во националниот дрес, Горан Пандев, го постигна единствениот гол во 58 минута. Со овој погодок Пандев останува водечки на листата со стрелци во репрезентативниот дрес, со 24 гола. Македонија се немаше израдувано на триумф во претходните 10 месеци кога во шест меча претрпе пет порази и само еднаш ремизира. „Црвено-жолтите“ последен пат победија против Андора (2-0), на гости лани во октомври, во квалификациски меч за ЕП-2012. - Атмосферата во тимот се врати во вистинско време. Азербејџан одигра поагресивно во првиот дел, но во второто полувреме квалитетот дојде до израз и мислам дека имавме шанси за поубедлива победа. Пред с`, мило ми е што младите репрезентативци ја искористија шансата и се надевам дека ќе паметат и ќе вратат со добра игра на стартот на квалификациите за ЕП за ...
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Македонија ја впиша четвртата победа во петтиот меч со селекцијата на Азербејџан. За континуитет на позитивниот биланс во дуелите со оваа екс-советска република, со која имаме и едно реми, се погрижи Горан Пандев чиј гол во 58 минута беше доволен за наш триумф на „Далга арена“ во Баку. Бабунски е задоволен од прикажаната игра посебно во второто полувреме и, се разбира од резултатот кој ја враќа атмосферата во националниот тим. Комбинираниот состав што го поведе во Баку го положи испитот, пред се младите фудбалери, кои сериозно тропаат на портите на А тимот. Како што вели ќе има што да му пренесе на новиот селектор, Џон Тошак, кој ќе го презеде македонското фудбалско кормило на 26 август и ќе дебитира на нашата клупа во Москва против Русија на 2 септември во квалификациите за ЕП 2012. Кам-бек во репрезентацијата, по тешката повреда во ланското првенство на Белгија, имаше и голманот на Жерминал, Томе Пачовски. „Средбата е корисна за новиот селектор, Џон Тошак, од повеќе аспекти. ...
| | веќе видена | слични

Младите ја искористија својата шанса и се надевам дека ќе се оддолжат со добра игра и кога е најпотребно во октомври на старот од квалификациите за следното ЕП 2013 (до 21 г.) против Србија Конечно малку причина и за задоволство кај фудбалските навивачи на Македонија. Најдобрата репрезентација забележа победа против Азербејџан (1:0) на пријателскиот натпревар во Баку. Со ова е прекината серијата порази, а Горан Пандев заврши со постот и го постигна својот 24-ти гол во националниот дрес. Тоа внесува и доза на оптимизам пред продолжување на настапите во Б-групата од квалификациите за ЕП 2012 против Русија на 2 септември во Москва и четири дена подоцна со Андора во Скопје. Во Баку двете репрезентации имаа по едно полувреме на теренот на Далга Арена, домаќинот првото, а Македонија второто кога и ја материјализира својата понадмоќна игра. Селекторот на младата репрезентација на Македонија (до 21. г) Бобан Бабунски, кој овој пат седеше на клупата на А-тимот само за средбата со Азербејџан, им даде шанса и на ...
| | веќе видена | слични

Позитивна вест од Баку, се будиме од кома. Најдобрата македонска фудбалска репрезентација славеше со 1-0 на гостувањето против Азербејџан во пријателски натпревар одигран во Баку. Горан Пандев погоди во 57-та минута. Тимот за контролниот дуел го селектираше Бобан Бабунски, заврши добра работа. Победата доаѓа во право време, новиот селектор Џон Тошак веројатно ја доби првата слика за составот со кој има амбиција да оди на големо натпреварување. Одработивме за победа и тоа во овој момент е најважно. /З.А.
| | веќе видена | слични

Најдобрата македонска фудбалска репрезентација вчера славеше со 1-0 на гостувањето против Азербејџан во пријателски натпревар одигран во Баку. Горан Пандев погоди во 57-та минута. Тимот за контролниот дуел го селектираше Бобан Бабунски. Со репрезентацијата во иднина ќе работи Џон Тошак. Следните натпревари македонската фудбалска репрезентација ќе ги одигра наредниот месец. На 2 септември Македонија и гостува на Русија на стадионот Лужнки во Москва, додека на 6 септември на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, Македонија ја пречекува репрезентацијата на Андора.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 132 | | | веќе видена

Седум лица се задржани на распит во врска со терористичкиот напад во Стразбур извршен во вторникот, соопшти денеска францускиот главен обвинител за борба ...
сите 198 | | | веќе видена

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов на 28 декември, во 12 часот, ќе има редовно годишно обраќање пред пратениците во Собранието. Известувањето ...
сите 142 | | | веќе видена

Додека Основното јавно обвинителство најавува дека за две недели ќе ги добие првичните информации за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски, а ...
сите 119 | | | веќе видена

Човекот којшто го лаже, краде и продава својот народ и својата држава нормално е да бега од јавно соочување со лидерот на опозицијата, порача портпаролот на ...
сите 215 | | | веќе видена

Обидите на британската премиерка Тереза Меј да добие гаранции од ЕУ за својот договор за брегзит, нејзините противници го прогласија за срамен неуспех, кој не ...
сите 384 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Конечно победа!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: