Човек заедно со момче во количка се качил на трамболина, а тоа што го сторил го воодушеви светот (видео)


Заедно со тренерот пошле на трамболина и почнале да скокаат на неа. Во еден момент очилата на Вајат паднале, а еден од тренерите предложил тој да ги причува. За време на целиот настан тој само зборувал дека сака побрзо да скока а насмевката на неговото лице е јасен показател колку тој уживал во ова.
| | веќе видена | слични

Тенер Вилсон штедел со години за да му купи на својот неподвижен пријател Брендон Квалс електрична инвалидска количка. Брендон имал долго време количка , која рачно се движи , па се заморувал кога се движел од училница во училница или по долгите ходници, поради што го болеле рацете.   Неговиот пријател Танер решил да го израдува и две години работел и штедел за да му купи електрична количка. Работел кај локалниот автомеханичар и парите ги чувал за количката на Брендон. Минатиот месец конечно успеал да собере доволно пари и му ја купил количката на својот пријател. ,,Ја донесоа количката и само почнав да плачам. Не можев да поверувам дека направил нешто толку убаво за мене.” , изјави Брендон. Кога го прашале Танер што го натерало да направи толку добро дело , тој одговорил дека Брендон е добар пријател и сакал нешто да направи за него. ,,Сите на училиште ме прашуваат дали вредеше , дали вредеше ? Им реков дека вреди 100%.” , изјави Танер.
| | веќе видена | слични

Возач од Русија предизвика целосен хаос и тоа не на улица, туку на тротоар. Како што се гледа на снимката од камерата, луѓето се шетаат по улига, кога автомобил со силна брзина влетал меѓу нив и предизвикал неред. Автомобилот буквално удрил во 7 луѓе, кои први се нашле на удар.Прегазените луѓе останале неподвижно да лежат.
| | веќе видена | слични

Приказната за двајца американски тинејџери привлекоа национално и светско внимание поради несебичниот чин на вистинско пријателство. Имено, CNN пишува, Танер Вилсон со години штедел пари за да му помогне на својот пријател и да му купи електрична инвалидска количка. Средношколец од Аркансас, Брендон Куалс веќе долго време користи модел на инвалидска количка која се придвижува рачно. Брендон со количката морал да слегува или качува по ходниците на училиштето поради што го болеле рацетe и се уморувал. "Навистина чувствував голем замор во рацете", рекол Брендон за Nes9. Работел и штедел пари Неговиот пријател Танер одлучил да го усреќи Брендон и две години штедел за да му купи нова количка. Работел со скратено работно време кај локалниот автомеханичар и заработените пари ги оставал на страна. Минатиот месец заштедил доволно пари и на својот пријател му купил електрична инвалидска количка. "Сонував за таква количка" "Ја донесоа количката и започнав да плачам. Не можев да верувам дека направи нешто толку убаво ...
| | веќе видена | слични

Околу 700 лица кои користат количка не можат да се движат по кумановските улици затоа што инфраструктурата не е прилагодена н а нивните потреби. Во Куманово речиси и да нема спуштен тротоар за непречено движење на инвалидизираните, поради што тие и нивните придружници се соочуваат со големи проблеми. „Во Куманово на прсти од една рака можат да се видат луѓето во количка, било сами или некој да им помага. Од проста причина ш то ако треба да се движат, тоа мора да го прават на улица, бидејќи тротоарите на пешачките премини не се спуштени за да може количката без напор да се спушти. Во Куманово буквално нема ниту еден спуштен тротоар. Нема на плоштадот, нема пред о пштината. Јас морам да се движам на улица и само се надевам дека некој нема да ме згази. Поминуваат покрај мене на 5-10 сантиметри со голема брзина. Потребата за движење е основното човеково право и зато а не можам да си дозволам да седам дома, да бидам на некој начин во притвор, затоа што општеството не создало услови за мое непречено движење“, вели ...
| | веќе видена | слични

Француското обвинителство отвори истрага во врска со инцидентот во кој полицаец употребува солзавец против човек во инвалидска количка кој учествува на протестите на „Жолтите елеци“. Полицаецот употреби солзавец против демонстрантот во инвалидска количка за време на 16-та седмица од одржувањето на протестите на „Жолтите елеци“ во Тулуз, град на југот на Франција. На снимката која што се прошири на интернет може да се види како демонстрантот во жолт елек се движи со количката веднаш зад полицаецот, кој што се врти и прска со солзавец во правец на лицето на човекот. Во телефонски разговор за локална телевизија, овој човек, кој се претставил како Паскал Буре, изјави дека имал намера да помине покрај полицаецот за мирно да го напушти протестот и да си оди дома. Како што пренесува новинската агенција „АП“, тој изјавил дека има намера да поднесе и приватна тужба против полицаецот.
| | веќе видена | слични

Француското обвинителство покрена денеска истрага против полицаец , кој испраска со солзавец лице во инвалидска количка. Полицаец испрска демонстрант во инвалидска количка за време на антивладиниот протест на ,,Жолтите елеци” во Тулуз, град на југот на Франција. На видеото , објавено на социјалните мрежи се гледа како полицаецот се расправа со друг демонстрант , а лицето во инвалидска количка , кое носи жолт елек го следи полицаецот. Тој во еден момент се врти и го прска инвалидот со солзавец во лице.
| | веќе видена | слични

Полицаец испрска демонстрант во инвалидска количка за време на антивладиниот протест на ,,Жолтите елеци” во Тулуз, град на југот на Франција. На видеото , објавено на социјалните мрежи се гледа како полицаецот се расправа со друг демонстрант , а лицето во инвалидска количка , кое носи жолт елек го следи полицаецот. Тој во еден момент се врти и го прска инвалидот со солзавец во лице.
| | веќе видена | слични

Останато

Техничкиот премиер Оливер Спасовски во своето гостување на Канал 5 кажа дека се размислува во наредните два месеци да се воведат нови мерки, покрaј во ...
сите 364 | | | веќе видена

За најновата состојба на бројот на заболени и сите други информации поврзани со коронавирусот денеска на пресконференција ќе зборува министерот за здравство ...
сите 170 | | | веќе видена

Северна Македонија од вчера и официјално е 30. земја-членка на Северноатлантската алијаса, откако во вонредни околности, во услови кога светот се соочува со ...
сите 124 | | | веќе видена

Министерството за здравство информира дека на веб-страницата на Институтот за јавно здравје во делот за извештаи за состојбата со коронавирусот во земјата, ...
сите 278 | | | веќе видена

Вчера вечер во хотелот „Монтенегро” стигнаа првите 40, најголем дел од нив велешани, кои владата на Северна Македонија со чартер лет ги донесе од Малта прво ...
сите 331 | | | веќе видена

Владата денеска на седница ја разгледа и усвои Информација за регионалните и ЕУ активности со цел олеснување на транспортот и трговијата на стоки по појавата ...
сите 243 | | | веќе видена

Здружението за надворешна и меѓународна политика „Совет на Амбасадори“ ја поздравува потврдената Одлука за почеток на преговортите за членство на Северна ...
сите 324 | | | веќе видена

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 600.859 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 27.417, а оздравеле 133.426 лица. – ...
сите 540 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Човек заедно со момче во количка се качил на трамболина, а тоа што го сторил го воодушеви светот (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: