Османи: Имплементацијата на Планот 18 основа за уште еден позитивен извештај на ЕК


Имаме исклучително успешна динамика на имплементација на предвидените реформи од Планот 18, што верувам дека ќе резултира со уште подобар извештај на Европската Комисија од минатогодишниот, заедно со уште една безусловна препорака до Советот на ЕУ, оценил денеска вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на брифингот во Брисел со претставниците на Работната група при Советот на Европската унија за Западен Балкан /проширување (КОВЕБ/КОЕЛА). Османи, соопшти владиниот Секретаријат за европски прашања, на состанокот изразил очекување дека напредокот ќе резултира со потврда на одлуката на Советот на ЕУ во јуни, за почеток на преговори со Република Северна Македонија. Османи брифирал за напредокот на земјата во испорачување на предвидените реформи во насока на подготовка на земјата зa почеток на преговорите за членство со ЕУ посочувајќи притоа на динамиката на спроведување на реформите предвидени во План 18, особено во клучните области на владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со генералниот секретар за меѓународни и економски односи на Министерството за надворешни работи на Грција, Јоанис Брахос. – На средбата беа отворени темите за исполнувањето на обврските кои произлегуваат од Преспанскиот договор, економската соработка помеѓу двете земји, со посебен фокус на регионалната економска интеграција и досега реализираните економски реформи, соопштија од Секретаријтот за европски прашања. Наведоа дека целта на разговорот биле можностите за унапредување на меѓусебната соработка во сите наведени области, со посебен фокус на проектите за прекугранична соработка кои се реализираат со финансирање преку ИПА средствата на Европската Унија. – Напредокот во меѓусебната комуникација и економската соработка ја одбележува новата ера на билатерални односи помеѓу двете земји по потпишувањето на Договорот од Преспа, и е веројатно најважната придобивка од напредокот во политичките односи, истакна ...
| | веќе видена | слични

На средбата беа отворени темите за исполнувањето на обврските кои произлегуваат од Преспанскиот договор, економската соработка помеѓу двете земји, со посебен фокус на регионалната економска интеграција и досега реализираните економски реформи. Целта на разговорот беа можностите за унапредување меѓусебната соработка во сите наведени области, со посебен фокус на проектите за прекугранична соработка кои се реализираат со финансирање преку ИПА средствата на Европската Унија. „Напредокот во меѓусебната комуникација и економската соработка ја одбележува новата ера на билатерални односи помеѓу двете земји по потпишувањето на Договорот од Преспа, и е веројатно најважната придобивка од напредокот во политичките односи “ – истакна Османи на средбата, посочувајќи на одлуката на Владата за поддршка и реализација на проектот за развој на преспанскиот регион и отворањето на граничниот премин „Маркова нога“. Во рамките на средбата беа отворени и останатите прашања за билатерална соработка, особено во рамките на размената ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Односите во владеачката коалиција се добри и Владата продолжува со својата работа, порача вицепремиерот и член на ДУИ Бујар Османи на новинарско прашање во врска со изјава на потпретседателот во СДСМ и пратеник Мухамед Зекири дека е опција и доколку може Влада без ДУИ. - Ние имаме добри односи помеѓу владејачката коалиција. И не гледам дека сега имаме потреба во Влада да се дефокусираме со вакви обиди што повеќе имаат за цел да ја оживеат дебатата низ социјалните мрежи отколку да одразуваат некоја динамика на односи меѓу двете политички партии. - Владата продолжува со својата работа. Вчера до два ноќе имавме седница на Влада, носевме важни одлуки за земјата. Продолжуваме понатаму со реформската агенда бидејќи ова се историски мигови за земјата да добие датум за преговори што го чекаме веќе 18 години, изјави Османи на заедничката прес-конференција со француската министерка за европски прашања Натали Лоазо. Во врска со тоа дали она што се случуваше во Парламентот со барањето за симнување на имунитетот на ...
| | веќе видена | слични

Бујар Османи со став дека потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, не е оној преку кој комуницираат коалициските партиите, а неговите обвинувања ги нарече „индивидуални ставови“ кои воопшто не можат да влијаат врз односите на двете партии. Според него, коалициските партнери и понатаму имаат добри односи. -Нашите односи ги базираме врз договорените меѓусебни начела меѓу двете партии, начелата дефинирани меѓу лидерите на двете партии. Притисокот кој вие го спомнавте не е притисок кој ги претставува ставовите на СДСМ кон нас. Ние имаме разни форми преку кои ги објавуваме ставовите меѓу двете политички партии, а тоа се лидерите на партиите. Јас сум со генералниот секретар на партијата, така што ова се формални методи на комуникација. Другите повеќе се за социјалните мрежи отколку да ја одразуваат динамиката на односите меѓу нас – рече Османи. Оваа изјава, вицепремиерот за европски прашања ја даде по средбата со министерката за европски прашања при Министерството за Европа и надворешни работи, Натали Лоазо. Меѓу ...
| | веќе видена | слични

Односите во владејачката коалиција се добри и Владата продолжува со својата работа, изјави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи.„Ние имаме добри односи во владејачката коалиција. И не гледам дека сега имаме потреба во Влада да се дефокусираме со вакви обиди што повеќе имаат за цел да ја оживеат дебатата низ социјалните мрежи отколку да одразуваат некоја динамика на односи меѓу двете политички партии. Владата продолжува со својата работа. Вчера до два ноќе имавме седница, носевме важни одлуки за земјата. Продолжуваме понатаму со реформската агенда, бидејќи ова се историски мигови за земјата да добие датум за преговори што го чекаме веќе 18 години”, рече Османи, одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјава на потпретседателот во СДСМ и пратеник Мухамед Зекири дека е опција и дека може Влада без ДУИ.Во врска со тоа дали она што се случуваше во Парламентот со барањето за симнување на имунитетот на Трајко Вељаноски е поврзано со судбината на СЈО, односно дека на ДУИ не му одговара да продолжат ...
| | веќе видена | слични

-Ние имаме добри односи помеѓу владејачката коалиција. И не гледам дека сега имаме потреба во Влада да се дефокусираме со вакви обиди што повеќе имаат за цел да ја оживеат дебатата низ социјалните мрежи отколку да одразуваат некоја динамика на односи меѓу двете политички партии. Владата продолжува со својата работа. Вчера до два ноќе имавме седница на Влада, носевме важни одлуки за земјата. Продолжуваме понатаму со реформската агенда бидејќи ова се историски мигови за земјата да добие датум за преговори што го чекаме веќе 18 години, изјави Османи на заедничката прес-конференција со француската министерка за европски прашања Натали Лоазо. Во врска со тоа дали она што се случуваше во Парламентот со барањето за симнување на имунитетот на Трајко Вељаноски е поврзано со судбината на СЈО, односно дека на ДУИ не му одговара да продолжат со истраги бидејќи, како што беше речено, се вмешани и нивни функционери, Османи рече дека тоа е лажна вест и дека ДУИ дава апсолутна и целосна поддршка на СЈО. – ДУИ е и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, беше домаќин на делегација на Република Франција предводена од министерката за европски прашања при Министерството за Европа и надворешни работи на Република Франција, Натали Лоазо, која е во работна посета на земјава. Вицепремиерот Османи изрази лична благодарност до министерката Лоазо за заложбите и искрената поддршка од страна на Франција за нашите европски интеграции која беше посочена на денешните средби, и ја оцени посетата како историска за земјава со оглед на тајмингот – кога Северна Македонија се движи кон почеток на пристапните преговори со ЕУ. „Безбедна, стабилна и силна Европа, со силни и ефикасни институции на Европската Унија, претставуваат приоритети за кои несомнено постои заемен интерес меѓу Република Северна Македонија и Република Франција“, истакна Османи, притоа додавајќи дека европската интеграција на земјите од Западен Балкан дополнително ќе придонесе за стабилен, безбеден и интегриран Балкан кој ќе претставува ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министрите на владина седница ја прифатија информацијата во врска со потпишување билатерална спогодба меѓу Република Северна Македонија и Република Грција за отворање нов граничен премин во регионот на Преспанското Езеро кај месноста Маркова Нога. Според министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, отворањето на овој граничен премин ќе ги зајакне врските меѓу двете земји и ќе ја олесни комуникацијата и движењето на луѓе и стоки. „Во духот на европските вредности, прекуграничната соработка подразбира намалување на бариерите за соработка меѓу земјите и луѓето во регионот заради обезбедување услови за подинаминачен развој. Станува збор за прекуграничен регион што стагнира во развојот. Убеден сум дека со наша иницијативност и со поддршка од Европската Унија ќе успееме да создадеме услови овој приреден потенцијал да биде ставен во функција на развојот на регионот и на граѓаните што живеат на двете страни од границата“, рече Фазлиу на состанокот на работните групи на техничко ниво од Македонија и од Грција, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Естонија претставува успешна европска приказна, модел од кој Северна Македонија стекнува важни искуства и чија континуирана поддршка има особено значење за нашите европски интеграции. Ова денеска го истакна вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на средбата со заменик-министерот за европски прашања на Република Естонија Мати Маасикас, кој е во работна посета на државата. Вицепремиерот Османи, како што информира Секретаријатот за европски прашања, најнапред изрази огромна благодарност до Маасикас за континуираната поддршка од неговата земја за аспирациите за членство во Унијата на нашата земја, но и благодарност за тоа што Република Естонија е земја промотор на процесот на проширување на ЕУ. Османи, како што се наведува во соопштението, ја презентираше динамиката на спроведување на реформите предвидени во План 18, особено во клучните области на владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупцијата. – ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фатен е на дело како договара судски одлуки и активности на обвинителството. Тоа е јасен показател како Луј Витон власта, креирала Луј Витон судство кое треба ...
сите 384 | | | веќе видена

Снимките кои беа објавени во неделата од страна на пратеникот Антонио Милошоски а на кои се слушаше гласот на Зоран Заев ќе бидат дадени на форензика. Според ...
сите 122 | | | веќе видена

Рочиштето за предметот „Рекет“ е одложено. Не се појави најавениот сведок- поранешниот градоначалник на Општина Центар, бизнисменот Владимир Тодоровиќ. Со ...
сите 123 | | | веќе видена

Граѓанскиот концепт "Едно општество за сите" ги победува стереотипите. Времето на поделби заминува во историјата.Денес, моноетничкиот концепт кога партиите се ...
сите 207 | | | веќе видена

Пораките испратени и од власта и од опозицијата на почетокот од предизборјето ги исцртаа контурите на предизборната кампања. Според она што можевме да го ...
сите 140 | | | веќе видена

Уште не се знае кој ги исчкрта таблите на Агенцијата за млади и спорт и на Агенцијата за медиуми, каде што со спреј се „унередени“ информативните табли на овие ...
сите 361 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи: Имплементацијата на Планот 18 основа за уште еден позитивен извештај на ЕК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: