Османи-Хан: Очекуваме извештај од ЕК за потврда на одлуката за преговори


Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи во рамките на посетата на Брисел оствари средба со Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, на која било разговарано за напредокот на земјата во испорачување на предвидените реформи во насока на отпочнување на претпристапните преговори со Унијата. Османи, како што информираат од неговиот кабинет, на средбата го известил еврокомесарот Хан за динамиката на спроведување на реформите предвидени во Планот 18, особено во клучните области на владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупцијата. – Очекуваме уште подобар Извештај за напредокот на земјата кој ќе го рефлектира реформскиот моментум во земјата, заедно со уште една препорака која ќе претставува основа за конфирмација на одлуката на Советот на ЕУ во Јуни, за почеток на преговорите со Република Северна Македонија, истакнал Османи на средбата. Османи, исто така, ги посочил и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска оствари средба со генералниот секретар за меѓународни и економски односи на Министерството за надворешни работи на Грција, Јоанис Брахос. – На средбата беа отворени темите за исполнувањето на обврските кои произлегуваат од Преспанскиот договор, економската соработка помеѓу двете земји, со посебен фокус на регионалната економска интеграција и досега реализираните економски реформи, соопштија од Секретаријтот за европски прашања. Наведоа дека целта на разговорот биле можностите за унапредување на меѓусебната соработка во сите наведени области, со посебен фокус на проектите за прекугранична соработка кои се реализираат со финансирање преку ИПА средствата на Европската Унија. – Напредокот во меѓусебната комуникација и економската соработка ја одбележува новата ера на билатерални односи помеѓу двете земји по потпишувањето на Договорот од Преспа, и е веројатно најважната придобивка од напредокот во политичките односи, истакна ...
| | веќе видена | слични

На средбата беа отворени темите за исполнувањето на обврските кои произлегуваат од Преспанскиот договор, економската соработка помеѓу двете земји, со посебен фокус на регионалната економска интеграција и досега реализираните економски реформи. Целта на разговорот беа можностите за унапредување меѓусебната соработка во сите наведени области, со посебен фокус на проектите за прекугранична соработка кои се реализираат со финансирање преку ИПА средствата на Европската Унија. „Напредокот во меѓусебната комуникација и економската соработка ја одбележува новата ера на билатерални односи помеѓу двете земји по потпишувањето на Договорот од Преспа, и е веројатно најважната придобивка од напредокот во политичките односи “ – истакна Османи на средбата, посочувајќи на одлуката на Владата за поддршка и реализација на проектот за развој на преспанскиот регион и отворањето на граничниот премин „Маркова нога“. Во рамките на средбата беа отворени и останатите прашања за билатерална соработка, особено во рамките на размената ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Односите во владеачката коалиција се добри и Владата продолжува со својата работа, порача вицепремиерот и член на ДУИ Бујар Османи на новинарско прашање во врска со изјава на потпретседателот во СДСМ и пратеник Мухамед Зекири дека е опција и доколку може Влада без ДУИ. - Ние имаме добри односи помеѓу владејачката коалиција. И не гледам дека сега имаме потреба во Влада да се дефокусираме со вакви обиди што повеќе имаат за цел да ја оживеат дебатата низ социјалните мрежи отколку да одразуваат некоја динамика на односи меѓу двете политички партии. - Владата продолжува со својата работа. Вчера до два ноќе имавме седница на Влада, носевме важни одлуки за земјата. Продолжуваме понатаму со реформската агенда бидејќи ова се историски мигови за земјата да добие датум за преговори што го чекаме веќе 18 години, изјави Османи на заедничката прес-конференција со француската министерка за европски прашања Натали Лоазо. Во врска со тоа дали она што се случуваше во Парламентот со барањето за симнување на имунитетот на ...
| | веќе видена | слични

Бујар Османи со став дека потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, не е оној преку кој комуницираат коалициските партиите, а неговите обвинувања ги нарече „индивидуални ставови“ кои воопшто не можат да влијаат врз односите на двете партии. Според него, коалициските партнери и понатаму имаат добри односи. -Нашите односи ги базираме врз договорените меѓусебни начела меѓу двете партии, начелата дефинирани меѓу лидерите на двете партии. Притисокот кој вие го спомнавте не е притисок кој ги претставува ставовите на СДСМ кон нас. Ние имаме разни форми преку кои ги објавуваме ставовите меѓу двете политички партии, а тоа се лидерите на партиите. Јас сум со генералниот секретар на партијата, така што ова се формални методи на комуникација. Другите повеќе се за социјалните мрежи отколку да ја одразуваат динамиката на односите меѓу нас – рече Османи. Оваа изјава, вицепремиерот за европски прашања ја даде по средбата со министерката за европски прашања при Министерството за Европа и надворешни работи, Натали Лоазо. Меѓу ...
| | веќе видена | слични

Односите во владејачката коалиција се добри и Владата продолжува со својата работа, изјави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи.„Ние имаме добри односи во владејачката коалиција. И не гледам дека сега имаме потреба во Влада да се дефокусираме со вакви обиди што повеќе имаат за цел да ја оживеат дебатата низ социјалните мрежи отколку да одразуваат некоја динамика на односи меѓу двете политички партии. Владата продолжува со својата работа. Вчера до два ноќе имавме седница, носевме важни одлуки за земјата. Продолжуваме понатаму со реформската агенда, бидејќи ова се историски мигови за земјата да добие датум за преговори што го чекаме веќе 18 години”, рече Османи, одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјава на потпретседателот во СДСМ и пратеник Мухамед Зекири дека е опција и дека може Влада без ДУИ.Во врска со тоа дали она што се случуваше во Парламентот со барањето за симнување на имунитетот на Трајко Вељаноски е поврзано со судбината на СЈО, односно дека на ДУИ не му одговара да продолжат ...
| | веќе видена | слични

-Ние имаме добри односи помеѓу владејачката коалиција. И не гледам дека сега имаме потреба во Влада да се дефокусираме со вакви обиди што повеќе имаат за цел да ја оживеат дебатата низ социјалните мрежи отколку да одразуваат некоја динамика на односи меѓу двете политички партии. Владата продолжува со својата работа. Вчера до два ноќе имавме седница на Влада, носевме важни одлуки за земјата. Продолжуваме понатаму со реформската агенда бидејќи ова се историски мигови за земјата да добие датум за преговори што го чекаме веќе 18 години, изјави Османи на заедничката прес-конференција со француската министерка за европски прашања Натали Лоазо. Во врска со тоа дали она што се случуваше во Парламентот со барањето за симнување на имунитетот на Трајко Вељаноски е поврзано со судбината на СЈО, односно дека на ДУИ не му одговара да продолжат со истраги бидејќи, како што беше речено, се вмешани и нивни функционери, Османи рече дека тоа е лажна вест и дека ДУИ дава апсолутна и целосна поддршка на СЈО. – ДУИ е и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, беше домаќин на делегација на Република Франција предводена од министерката за европски прашања при Министерството за Европа и надворешни работи на Република Франција, Натали Лоазо, која е во работна посета на земјава. Вицепремиерот Османи изрази лична благодарност до министерката Лоазо за заложбите и искрената поддршка од страна на Франција за нашите европски интеграции која беше посочена на денешните средби, и ја оцени посетата како историска за земјава со оглед на тајмингот – кога Северна Македонија се движи кон почеток на пристапните преговори со ЕУ. „Безбедна, стабилна и силна Европа, со силни и ефикасни институции на Европската Унија, претставуваат приоритети за кои несомнено постои заемен интерес меѓу Република Северна Македонија и Република Франција“, истакна Османи, притоа додавајќи дека европската интеграција на земјите од Западен Балкан дополнително ќе придонесе за стабилен, безбеден и интегриран Балкан кој ќе претставува ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Министрите на владина седница ја прифатија информацијата во врска со потпишување билатерална спогодба меѓу Република Северна Македонија и Република Грција за отворање нов граничен премин во регионот на Преспанското Езеро кај месноста Маркова Нога. Според министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, отворањето на овој граничен премин ќе ги зајакне врските меѓу двете земји и ќе ја олесни комуникацијата и движењето на луѓе и стоки. „Во духот на европските вредности, прекуграничната соработка подразбира намалување на бариерите за соработка меѓу земјите и луѓето во регионот заради обезбедување услови за подинаминачен развој. Станува збор за прекуграничен регион што стагнира во развојот. Убеден сум дека со наша иницијативност и со поддршка од Европската Унија ќе успееме да создадеме услови овој приреден потенцијал да биде ставен во функција на развојот на регионот и на граѓаните што живеат на двете страни од границата“, рече Фазлиу на состанокот на работните групи на техничко ниво од Македонија и од Грција, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Естонија претставува успешна европска приказна, модел од кој Северна Македонија стекнува важни искуства и чија континуирана поддршка има особено значење за нашите европски интеграции. Ова денеска го истакна вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на средбата со заменик-министерот за европски прашања на Република Естонија Мати Маасикас, кој е во работна посета на државата. Вицепремиерот Османи, како што информира Секретаријатот за европски прашања, најнапред изрази огромна благодарност до Маасикас за континуираната поддршка од неговата земја за аспирациите за членство во Унијата на нашата земја, но и благодарност за тоа што Република Естонија е земја промотор на процесот на проширување на ЕУ. Османи, како што се наведува во соопштението, ја презентираше динамиката на спроведување на реформите предвидени во План 18, особено во клучните области на владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупцијата. – ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правдоубиецот Зоран Заев се соочи со гневот и револтот на нашите граѓани. Затоа се крие и молчи. Фатен е на дело како договара судски одлуки и активности на ...
сите 383 | | | веќе видена

Зоран Заев е на чело на рекетарската банда која три години ја пустошеше македонската држава Зоран Заев го уништи правниот систем во државата. Тој од позицијата ...
сите 245 | | | веќе видена

Снимките кои беа објавени во неделата од страна на пратеникот Антонио Милошоски а на кои се слушаше гласот на Зоран Заев ќе бидат дадени на форензика. Според ...
сите 122 | | | веќе видена

Рочиштето за предметот „Рекет“ е одложено. Не се појави најавениот сведок- поранешниот градоначалник на Општина Центар, бизнисменот Владимир Тодоровиќ. Со ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи-Хан: Очекуваме извештај од ЕК за потврда на одлуката за преговори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: