Османи: Успешно ги имплементираме реформите, веруваме во позитивен извештај од ЕК


Напредокот на земјата во испорачување на предвидените реформи во насока на подготовка на земјата зa почеток на преговорите за членство во ЕУ, со акцент на динамиката на спроведување на реформите предвидени во План 18, се темите за кои ги брифирал вицепремиерот Бујар Османи претставниците на работната група при Советот на ЕУ за Западен Балкан /проширување (КОВЕБ/КОЕЛА), соопшти СЕП. – Имаме исклучително успешна динамика на имплементација на предвидените реформи до Планот 18, што верувам дека ќе резултира со уште подобар извештај на Европската Комисија од минатогодишниот, заедно со уште една безусловна препорака до Советот на ЕУ – истакна Османи, изразувајќи недвосмислено очекување дека овој напредок ќе резултира со потврда на одлуката на Советот на ЕУ во јуни, за почеток на преговорите со Република Северна Македонија. Османи ќе учествува и на брифингот во влијателниот тинк-тенк Центар за европска политика (ЕРС) на тема „Северна Македонија на патот кон ЕУ: „Хоум ран“ во преговорите за пристапување?“. Подоцна ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Односите во владеачката коалиција се добри и Владата продолжува со својата работа, порача вицепремиерот и член на ДУИ Бујар Османи на новинарско прашање во врска со изјава на потпретседателот во СДСМ и пратеник Мухамед Зекири дека е опција и доколку може Влада без ДУИ. - Ние имаме добри односи помеѓу владејачката коалиција. И не гледам дека сега имаме потреба во Влада да се дефокусираме со вакви обиди што повеќе имаат за цел да ја оживеат дебатата низ социјалните мрежи отколку да одразуваат некоја динамика на односи меѓу двете политички партии. - Владата продолжува со својата работа. Вчера до два ноќе имавме седница на Влада, носевме важни одлуки за земјата. Продолжуваме понатаму со реформската агенда бидејќи ова се историски мигови за земјата да добие датум за преговори што го чекаме веќе 18 години, изјави Османи на заедничката прес-конференција со француската министерка за европски прашања Натали Лоазо. Во врска со тоа дали она што се случуваше во Парламентот со барањето за симнување на имунитетот на ...
| | веќе видена | слични

Бујар Османи со став дека потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири, не е оној преку кој комуницираат коалициските партиите, а неговите обвинувања ги нарече „индивидуални ставови“ кои воопшто не можат да влијаат врз односите на двете партии. Според него, коалициските партнери и понатаму имаат добри односи. -Нашите односи ги базираме врз договорените меѓусебни начела меѓу двете партии, начелата дефинирани меѓу лидерите на двете партии. Притисокот кој вие го спомнавте не е притисок кој ги претставува ставовите на СДСМ кон нас. Ние имаме разни форми преку кои ги објавуваме ставовите меѓу двете политички партии, а тоа се лидерите на партиите. Јас сум со генералниот секретар на партијата, така што ова се формални методи на комуникација. Другите повеќе се за социјалните мрежи отколку да ја одразуваат динамиката на односите меѓу нас – рече Османи. Оваа изјава, вицепремиерот за европски прашања ја даде по средбата со министерката за европски прашања при Министерството за Европа и надворешни работи, Натали Лоазо. Меѓу ...
| | веќе видена | слични

Односите во владејачката коалиција се добри и Владата продолжува со својата работа, изјави вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи.„Ние имаме добри односи во владејачката коалиција. И не гледам дека сега имаме потреба во Влада да се дефокусираме со вакви обиди што повеќе имаат за цел да ја оживеат дебатата низ социјалните мрежи отколку да одразуваат некоја динамика на односи меѓу двете политички партии. Владата продолжува со својата работа. Вчера до два ноќе имавме седница, носевме важни одлуки за земјата. Продолжуваме понатаму со реформската агенда, бидејќи ова се историски мигови за земјата да добие датум за преговори што го чекаме веќе 18 години”, рече Османи, одговарајќи на новинарско прашање во врска со изјава на потпретседателот во СДСМ и пратеник Мухамед Зекири дека е опција и дека може Влада без ДУИ.Во врска со тоа дали она што се случуваше во Парламентот со барањето за симнување на имунитетот на Трајко Вељаноски е поврзано со судбината на СЈО, односно дека на ДУИ не му одговара да продолжат ...
| | веќе видена | слични

-Ние имаме добри односи помеѓу владејачката коалиција. И не гледам дека сега имаме потреба во Влада да се дефокусираме со вакви обиди што повеќе имаат за цел да ја оживеат дебатата низ социјалните мрежи отколку да одразуваат некоја динамика на односи меѓу двете политички партии. Владата продолжува со својата работа. Вчера до два ноќе имавме седница на Влада, носевме важни одлуки за земјата. Продолжуваме понатаму со реформската агенда бидејќи ова се историски мигови за земјата да добие датум за преговори што го чекаме веќе 18 години, изјави Османи на заедничката прес-конференција со француската министерка за европски прашања Натали Лоазо. Во врска со тоа дали она што се случуваше во Парламентот со барањето за симнување на имунитетот на Трајко Вељаноски е поврзано со судбината на СЈО, односно дека на ДУИ не му одговара да продолжат со истраги бидејќи, како што беше речено, се вмешани и нивни функционери, Османи рече дека тоа е лажна вест и дека ДУИ дава апсолутна и целосна поддршка на СЈО. – ДУИ е и ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, беше домаќин на делегација на Република Франција предводена од министерката за европски прашања при Министерството за Европа и надворешни работи на Република Франција, Натали Лоазо, која е во работна посета на земјава. Вицепремиерот Османи изрази лична благодарност до министерката Лоазо за заложбите и искрената поддршка од страна на Франција за нашите европски интеграции која беше посочена на денешните средби, и ја оцени посетата како историска за земјава со оглед на тајмингот – кога Северна Македонија се движи кон почеток на пристапните преговори со ЕУ. „Безбедна, стабилна и силна Европа, со силни и ефикасни институции на Европската Унија, претставуваат приоритети за кои несомнено постои заемен интерес меѓу Република Северна Македонија и Република Франција“, истакна Османи, притоа додавајќи дека европската интеграција на земјите од Западен Балкан дополнително ќе придонесе за стабилен, безбеден и интегриран Балкан кој ќе претставува ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Естонија претставува успешна европска приказна, модел од кој Северна Македонија стекнува важни искуства и чија континуирана поддршка има особено значење за нашите европски интеграции. Ова денеска го истакна вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, на средбата со заменик-министерот за европски прашања на Република Естонија Мати Маасикас, кој е во работна посета на државата. Вицепремиерот Османи, како што информира Секретаријатот за европски прашања, најнапред изрази огромна благодарност до Маасикас за континуираната поддршка од неговата земја за аспирациите за членство во Унијата на нашата земја, но и благодарност за тоа што Република Естонија е земја промотор на процесот на проширување на ЕУ. Османи, како што се наведува во соопштението, ја презентираше динамиката на спроведување на реформите предвидени во План 18, особено во клучните области на владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупцијата. – ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи оствари средба со заменик министерот за европски прашања на Република Естонија, Мати Маасикас кој е во работна посета на земјава.Османи изрази благодарност до својот соговорник за континуираната поддршка од неговата земја за аспирациите за членство во Унијата на нашата земја, но и благодарност за тоа што Република Естонија е земја промотор на процесот на проширување на ЕУ.„Естонија претставува успешна европска приказна, модел од кој Северна Македонија стекнува важни искуства, и чија континуирана поддршка има особено значење за нашите европски интеграции“, истакна Османи. Тој ја презентираше динамиката на спроведување на реформите предвидени во План 18, особено во клучните области на владеење на правото, безбедносните и разузнавачките служби, реформата на јавната администрација и борбата против организираниот криминал и корупцијата.„Очекуваме уште подобар Извештај за напредокот на земјата кој ќе го рефлектира реформскиот моментум во ...
| | веќе видена | слични

Иако е сѐ уште неизвесно дали земјите членки ќе дадат конечен датум за почеток на преговорите со Македонија, засега во ЕУ владее оптимизам дека целта ќе биде постигната на јунскиот Совет. По средбите на вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, со еврокомесарот Хан и високата претставничка, Федерика Могерини, вчера во Брисел, пораките се охрабрувачки. И двајцата повторно топло го поздравија донесувањето и ратификацијата на „историскиот“ Преспански договор како „инспирација за регионот и пошироко“. -Могерини ги пофали тековната реформска работа во земјата, потенцирајќи дека треба да продолжи со исто ниво на интензитет, бидејќи одржливи и опипливи реформски резултати се неопходно за да продолжи земјата да напредува во ЕУ процесот на интеграција, соопшти високата претставничка по средбата со Османи. Вицепремиерот ги информирал своите соговорници во Европската Комисија за реформскиот напредок во Македонија, соопштија двете страни, пред сѐ во областа на независноста на судството, разузнавањето и јавната ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска во Виена учествуваше на состанокот на министри задолжени за европски прашања од земјите од Западен Балкан, под покровителство на сојузниот министер за европски прашања на Австрија при канцеларијата на сојузниот канцелар, Гернот Блумел, кој беше посветен на предизвиците со кои се соочува Европската Унија во создавањето на иднината на Европа, се наведува во соопштението на СЕП. -Сите ние, земји кандидати за членство во ЕУ, имаме амбиција, но и заедничка цел да бидеме дел од ЕУ, бидејќи само стабилен, безбеден и просперитетен Балкан е силен гарант за стабилна, безбедна и просперитетна Европа во целина, изјави Османи на средбата. Тој посочи дека земјите од Западен Балкан не само географски, туку и политички и културно, отсекогаш претставувале дел од Европа. -Во регионот има нова реалност наречена Република Северна Македонија. Тоа е земја која недвосмислено станува 30-та членка на НАТО, која има реални очекувања уште оваа година да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фатен е на дело како договара судски одлуки и активности на обвинителството. Тоа е јасен показател како Луј Витон власта, креирала Луј Витон судство кое треба ...
сите 465 | | | веќе видена

Снимките кои беа објавени во неделата од страна на пратеникот Антонио Милошоски а на кои се слушаше гласот на Зоран Заев ќе бидат дадени на форензика. Според ...
сите 122 | | | веќе видена

Рочиштето за предметот „Рекет“ е одложено. Не се појави најавениот сведок- поранешниот градоначалник на Општина Центар, бизнисменот Владимир Тодоровиќ. Со ...
сите 123 | | | веќе видена

Уште не се знае кој ги исчкрта таблите на Агенцијата за млади и спорт и на Агенцијата за медиуми, каде што со спреј се „унередени“ информативните табли на овие ...
сите 406 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи: Успешно ги имплементираме реформите, веруваме во позитивен извештај од ЕК

Од:
До кого (е-маил):
Порака: