Костов: Двајца пациенти од синоќешната сообраќајна несреќа се во критична сосотојба

Пет лица се сместени на Одделот за интензивна нега во ГОБ „8 Септември“, од кои двајца се во критична состојба, по синоќешната автобуска сообаќајна несреќа што се случи на автопатот Скопје – Тетово кај селото Ласкарци, истакна вечерва директорот на Градската општа болница „8 Септември“ Христијан Костов. Прецизира дека во шок соба моментално се сместени двајца пациенти, кои се поставени на механичка вентилација со неуротраума, двајца нови пациенти кои се префрлени од Траума-центарот, како и една претходно оперирана пациентка на која и беше извадена слезината и која е во стабилна општа состојба. – Во моментов во критична состојба се двајцата што се на механичка вентилација со неуротраума. Другите се во добра општа состојба. Двајца од пациентите се качени од Одделот од траума центарот на Одделот за инвазивно лекување заради опсервација. Едниот од нив е на 15 годишна возраст, а другиот на 40 години. Кај нив има лесна промена на крвната слика, но се под контрола и се прават дополнителни испитувања. Засега се во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Хирургот Ридван Бајрами, кој завчера со целиот тим на ГОБ „8 Септември“ посветено работеше да им се помогне на повредените, за Женски магазин вели дека се чуди од каде ја црпел силата. Во вакви ситуации, треба да бидеш психички јак, да не се предаваш. Јас верувам во Господ, и мислам дека на целиот тим тој ни даде сила брзо да се организираме и да реагираме. Бев дежурен на работа кога се случи несреќата, и за половина час, заедно со тимот, успеавме да организираме 37 пациенти да се сместат на соодветните одделенија во болницата, раскажа доктор Бајрами за Женски магазин. Тој вели дека не бил на работа 27 часа како што првично беше пренесено, туку повеќе од 30 часа. Тој истакна дека не сака кога во јавноста докторите се прикажуваат како херои. Ми значи поддршката од целата јавност секако. На Фејсбук, имам преку 1.000 пораки. Им благодарам на сите што ми пишаа, но немам време на сите пораки да одговорам, за жал, додаде докторот со големо срце. Уште еден херој од ноќта е и Кемал, кој несебично им помагал на ...
| | веќе видена | слични

Моника Наумовска, сопруга на еден од повредените патници, денеска ја сподели нивната херојска приказна: „Еве сум тука во чекалната пред одделот во болницата „8 Септември“ каде што се сместени повредените од страотната сообракјајна несреќа. Мојот сопруг е повреден и тука сум за да се најдам доколку сум потребна. За среќа помина со не премногу тешки повреди. Велат дека засега неговата состојба е стабилна. Но, тоа не е причината што го пишувам ова. Тука во чекалната од утринава рано чекаа и уште тројца – мајка, татко и сестра. Ги прашав за кого чекаат, како е повредениот. Таткото ми рече „Синот се оперира беше повреден зошто скокна од патот за да им помогне на повредените. Не можеше да претпостави во мракот дека е високо 4-5 метра. Ја скрши раката, но сепак помагаше и ги вадеше настраданите заедно со мене. Им покажав слика од маж ми и рече „Да, него го извадивме меѓу првите. Сте имале голема среќа“. Благодарна сум му на Господ што го сочува маж ми, но и на овие за мене големи луѓе и херои Нехат Амети и Рами ...
| | веќе видена | слични

Трагичната несреќа која ја обви земјава во црно ги сплоти сите како никогаш досега. Социјалните мрежи се преплавени со искрени молитви и пораки за сочувство – но и со објави и фотографии од хероите кои изминативе два дена несебично даваа помош. Еден од нив е и познатиот хуманитарец Кемал. Во ладните ноќи, тој самоиницијативно готвел топла храна и делел пијалоци на семејствата кои со часови во болницата „8 Септември“ очекувале некаква добра вест за своите најмили. Уште поголеми воздишки предизвикаа и самите објави на Кемал. Тој сподели слики од лекарскиот тим и жителите кои помагаа да се извадат телата од автобусот и напиша: Ова се моите вистински херои! Утринава осамна нова приказна која ја напиша сопруга на еден од повредените патници. Таа вели дека во чекалната во „8 Септември“ го запознала семејството на момче кое ја скршило раката трчајќи кон автобусот да помогне. И покрај повредата, тој ги вадел телата на настраданите со својот татко. „Им покажав слика од маж ми и рече „Да, него го извадивме меѓу ...
| | веќе видена | слични

Момче си ја скршило раката кога притрчало да им помогне на повредените во страшната несреќа што се случи кај Лескарци. И покрај повредата, тој со скршена рака, заедно со неговиот татко, им помагал на повредените и ги вадел од автобусот. За оваа храбро момче на социјалната мрежа фејсбук раскажа Моника Наумовска, чиј сопруг бил меѓу повредените. Ви го пренесуваме статусот на Наумовска во целост: -Еве сум тука во чекалната пред одделот во болницата „8 Септември“ каде што се сместени повpедените од стpаотната сообракјајна несpеќа. Мојот сопруг е повреден и тука сум за да се најдам доколку сум потребна. За среќа помина со не премногу тешки повpеди. Велат дека засега неговата состојба е стабилна. Но, тоа не е причината што го пишувам ова. Тука во чекалната од утринава рано чекаа и уште тројца – мајка, татко и сестра. Ги прашав за кого чекаат, како е повpедениот. Таткото ми рече „Синот се опеpира беше повреден зошто скокна од патот за да им помогне на повpедените. Не можеше да претпостави во мpакот дека е високо ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Дечки, Кемал СК е нашиот херој од минатата ноќ! Самоиницијативно отиде пред болница и цела ноќ делеше чај и кафе на сите роднини кои беа насобрани пред болницата Ургентен центар 8 Септември во исчекување на вест за свпоте најмили. Дечково е познат хуманитарец и секогаш излегува прв за сѐ -напиша Верче Крстевска на својот фејсбук профил. -Кемал еден – стана за сите нас, да застанеме вечер сите ние за него! Дечково цела ноќ беше пред болница, се до 16 часот. Вечер повторно ќе биде таму од 19 часот. Кемал ја заслужува целата наша поддршка и почит!
| | веќе видена | слични
3 копии

Лекарите и медицинскиот персонал цела ноќ дежураа, а многумина од нив иако не повикани самите доаѓале и се пријавувале за да работат и да помогнат што е можно повеќе. Вчерашната ситуација ја разбуди хуманоста кај луѓето во целата наша држава. Случката ги обедини сите, од пријатели, до граѓани и медицински персонал, ноќеска сите беа пред болницата 8-ми септември. Веднаш биле повикувани лекари, сестри и болничари а многумина и самоиницијативно доаѓале на помош. Еден од нив е и доктор Ридван Бајрами кој на работа беше 27 часа. „На работа сме повеќе од 24 часа, вчера бев дежурен – шеф на екипата, после 4 часот се јавија од Брзата помош дека се случила несреќа. Брзо тимот се организира, беа известени сите екипи. Службата за информации работеше, некои колеги кои не беа информирани доброволно дојдоа. Хуманоста од страна на лекарите и од страна на медицинскиот персонал, болничари и административци беше на највисоко ниво.“ – вели Бајрами. Пет лица се сместени на Одделот за интензивна нега во ГОБ „8 Септември“, од кои ...
| | веќе видена | слични

Нехат Амети и Рами Пајазити биле меѓу првите кои вчера помогнаа во несреќата кога автобус се преверте на патот Скопје-Тетово и загинаа 14 луѓе. Сопруга на еден од повредените патници, денеска раскажа што е случувало додека ги спасувале патнниците од превртениот автобус. „Еве сум тука во чекалната пред одделот во болницата „8 Септември“ каде што се сместени повредените од страотната сообракјајна несреќа. Мојот сопруг е повреден и тука сум за да се најдам доколку сум потребна. За среќа помина со не премногу тешки повреди. Велат дека засега неговата состојба е стабилна. Но, тоа не е причината што го пишувам ова. Тука во чекалната од утринава рано чекаа и уште тројца – мајка, татко и сестра. Ги прашав за кого чекаат, како е повредениот. Таткото ми реше „Синот се оперира беше повреден зошто скокна од патот за да им помогне на повредените. Не можеше да претпостави во мракот дека е високо 4-5 метра. Ја скрши раката, но сепак помагаше и ги вадеше настраданите заедно со мене. Им покажав слика од маж ми и рече „Да, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нехат Амети и Рами Пајазити се двајца од хероите кои завчера по несреќата кај Карпалак беа првите кои им помогнаа на повредените патници од превртениот автобус на Дурмо турс. Моника Наумовска, сопруга на еден од повредените патници, денеска ја сподели нивната херојска приказна, која заслужува да се чуе насекаде: „Еве сум тука во чекалната пред одделот во болницата „8 Септември“ каде што се сместени повредените од страотната сообракјајна несреќа. Мојот сопруг е повреден и тука сум за да се најдам доколку сум потребна. За среќа помина со не премногу тешки повреди. Велат дека засега неговата состојба е стабилна. Но, тоа не е причината што го пишувам ова. Тука во чекалната од утринава рано чекаа и уште тројца – мајка, татко и сестра. Ги прашав за кого чекаат, како е повредениот. Таткото ми реќе „Синот се оперира беше повреден зошто скокна од патот за да им помогне на повредените. Не можеше да претпостави во мракот дека е високо 4-5 метра. Ја скрши раката, но сепак помагаше и ги вадеше настраданите заедно ...
| | веќе видена | слични

Откако девојка преку фејсбук повика вечерва да бидеме со Кемал СК, кој помага на семејствата на повредените кои спијат пред градската болница 8 Септември, се огласи и Кемал. Тој самоиницијативно отишол пред болница и цела ноќ делел чај и кафе на сите роднини кои биле насобрани пред болницата 8-ми Септември во исчекување на вест за свиоте најмили. Кемал вели дека тој не е вистинскиот херој, туку вистинските херои се жителите на Ласкарци кои излегле веднаш и ги ваделе повредените и загинатите од под автобусот. -Правите херои се жителите на Ласкарци. Драги мои сограѓани, ви благодарам за поддршката што ми ја давате, сакам да напоменам дека моментално пред болницата се наоѓаат околу 30-тина роднини и пријатели на повредените, така што нема потреба за храна, вода или било што, роднините доаѓаат во смени и се пред болница, а покасно се во ходникот во самата болница поради студеното време – напиша Кемал на фејсбук.
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 806 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 259 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 190 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Костов: Двајца пациенти од синоќешната сообраќајна несреќа се во критична сосотојба

Од:
До кого (е-маил):
Порака: