Гостивар во црно – комеморација за последно збогум на жртвите


Општина Гостивар со една минута молк ја започна комеморативната седница со која им се одаде почит на 14 жртви кои го загубија животот во несреќата. Општинскиот совет прогласи тридневна жалост. Големата болка е присутна и кај нас – рече градоначалникот Арбен Таравари. Премиерот Зоран Заев рече дека лично ќе се заложи да им помогне на семејствата во оваа трагедија и им рече дека не се сами во овие тешки денови. И Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, ја сподели тагата со граѓаните на Гостивар. Пред Општинската зграда се собраа голем број на граѓани за да го кажат последното збогум на жртвите во несреќата. РЕПОРТЕР: САЛИЈЕ САДИКУ
| | веќе видена | слични

Гостивар денеска се простува со уште девет нивни сограѓани кои ги загубија животите во автобуската несреќа на патот Скопе – Тетово. Вчера беа погребани петмина од загинатите. Општината прогласи тридневна жалост. Photo: EPA/GEORGI LICOVSKI
| | веќе видена | слични

Гостивар е завиен во црно. Денеска семејствата и гостиварци ќе се простат од уште девет нивни сограѓани. Вчера беа погребани петмина од загинатите, Несреќата се случи во средата кај селото ласкарци. Повредени се 37 лица.
| | веќе видена | слични

Пред зградата на општината Гостивар од вчераутро знамињата се наоѓаат на половина јарбол во знак на жалост и почит за 14-те загинати во стравотната сообраќајна несреќа, која завчера во попладневните часови се случи на автопатот Скопје – Тетово, кај селото Ласкарци. На комеморативната седница на Советот на општината Гостивар, на која присуствуваа претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Зоран Заев, министри, пратеници, претставници на политичките партии, гостиварци и други гости, со едноминутно молчење им беше оддадена на 14-те загинати и беше усвоена одлука за тридневна жалост на општината Гостивар. – Загубата е тешка, но уште е потешка ако вакви настани ни се повторуваат. Ова е поука секојпат да бидеме внимателни, нека ни биде поука да бидеме сплотени, да се почитуваме и секојпат да си укажуваме на вакви моменти, затоа што животот е краток, многу брзо пропаѓа. Нека животот исполнет со моменти на среќа и радост, а не со тага – рече меѓу другото во обраќањето шефот на државата Ѓорге Иванов. Претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Заев вчера се потпиша во книгата на жалост за загинатите во несреќата, по Комеморацијата. -Драги пријатели и сограѓани, загубата е ненадоместлива, но не сте сами и нема да ве оставиме сами. Ве уверувам дека како Влада и како надлежни органи, ќе сториме сѐ, да ги расветлиме причините за трагичната несреќа. Нека почиваат во мир вашите сакани и наши сограѓани, напиша тој.
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 806 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 259 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 190 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гостивар во црно – комеморација за последно збогум на жртвите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: