Две мали деца останаа без мајка- жртвите од страшната несреќа на возраст од 19 до 33 години


Четиринаесетмина – некои се знаеле меѓу себе, некои си биле странци, загинаа вчера во страшната несреќа кај село Ласкарци откако авбтобус на компанијата „Дурмо турс“ се преврте и падна во провалија, пренесува Телма . Тројца најмлади загинати се студенти, Онур Садику наредниот месец требало да наполни 20 години, а се враќал од испит на Медицинскиот факултет. Денеска неговите колеги кажаа дека го положил. 21 –годишната Бејза Узеири студирала архитектура и се враќала во родната Долна Белица. Бобан Аврамовски загина на 22 години и незавршени студии по дизајн на ФОН. 30-годишната Ваљдета Хамити била асистентка на информатика на универзитетот Мајка Тереза. Дома остави 7-месечно бебе и постарото 4-годишно дете. Вчера по пауза поради болеста на детето повторно се вратила на работното место. Две ќерки имаше 39-годишниот Дејан Ристоски, ИТ инжинер во Народната банка на Македонија, кому семејството, компјутерите и фудбалот му биле дел од животот. Кошарката и членството во КК Гостивар пак била второто занимање на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Дебреше обвиено во цpно. Денеска им беше кажано последното збогум на Раметула Абдурахими и Валдете Хамити. Илјадници граѓани се собраа во гостиварско Дебреше во чест на двете жpтви кои загинаа во фаталната несpеќа, пренесува ТВ21. Раметула Абдурахими, роден во Дебреше, имал 34 години и бил татко на три деца. Работел во Центарот за образование на возрасни при Министерството за образование. Неговиот татко вели дека не знаел дека неговиот син наcтрадал во сообраќајната несреќа се додека не се вратил од Швајцарија. Беше неочекувана вест, печалбарството го направи своето. Кога се вратив од печалба, не знаев ништо, цела Македонија, целото село знаеше дека животот на мојот син Раметула згаcна, дека веќе е во рајот. Кога влегов дома, сфатив дека мојот син не дише, изјави Аднан Абдурахими, татко на Раметула Абдурахими. Со болка и cолзи, вујкото на Раметула, Ислам Нуредини вели дека ваквите болки оставаат неизлeчиви и вечни pани. Како и секое семејство кое тaгува за своите блиски, Раметула за мене не беше само внук, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија и денеска тагува по прерано згаснатите животи во катастрофалната автобуска несреќа кај Карпалак која се случи на 13 февруари доцна попладнето. Ова се нашите сограѓани кои прерано починаа: Раметула Абдураими, единец во семејството Абдураими Валдете Хамити (1989), од Дебреште, мајка на две деца Јовица Трпевски, од Гостивар, син на пратеникот Благојче Трпевски Арсен Арсовски Онур Садику (19), од Гостивар Есат Емрули, од Гостивар Ајдин Исмаили (19) од Гостивар Бесим Фетаи, од Врапчиште Бејза Узеири, од Долна Бањица Зоран Давидовски (1981), вработен во Град Скопје Бобан Аврамовски, студент на ФОН Трпана Јаневска, пензионерка од Гостивар Дејан Ристевски, вработен во Народна банка на Македонија Павле Костоски, од Гостивар, дипломец на правниот факултет во Скопје. Во стравичната автобуска несреќа на патот Скопје- Тетово повредени се 37 лица. Двајца од повредените, сместени во ГОБ „8 Септември“ кои се во критична состојба, се мажи на возраст од 40 до 50 години и имаат повреди на мозокот, интрацеребрални ...
| | веќе видена | слични

Шестмина пацинети се уште се во тешка состојба, четворица од се на КАРИЛ со тешки повреди во абодменот, повреди на глава, а на 20-годишната девојка имаше ампутација на нога, била во животозагрижувачка состојба, додека во боницата „8-ми Септември“ двајца се во критична состојба со повреди на главата. Во Градската болница „8-ми септември“ има 28 пациенти, шест се пуштени на домашно лекување. Ноќеска 14-годишно момче во болницата „8-ми Септември“ и 40-годишен повреден биле оперирани. На оваа клиника 40 и 50-годишен пациент се на респираторни машини со повреди на главата, додека момчето е во добра состојба. Во сообраќајната незгода што се случи во средата кај селото Ласкарци загинаа 14 патници. Во четвртокот заврши идентификацијата на загинатите. Раметула Абдураими, единец во семејството Абдураими Валдете Хамити (1989), од Дебреште, мајка на две деца Јовица Трпевски, од Гостивар, син на пратеникот Благојче Трпевски Арсен Арсовски Онур Садику (19), од Гостивар Есат Емрули, од Гостивар Ајдин Исмаили (19) од ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Била во Скопје да си го види внучето, па се качила во автобусот на смртта: Трпана почина во грозоморната сообраќајка Несреќата која ја зави Македонија во црно и понатаму боли и пече. Една од загинатите во автобусот кај селото Ласкарци завчера е и 63-годишната Трпана Јанеска. Пензионерката се враќала дома откако го посетила внучето и семејството на ќерката во Скопје. Исто така, најстара жртва е Есат Емрулаи кој имал 66 години. Тој подлегна на повредите последен и иако се јавил на роднините дека е добро, починал во текот на ноќта.
| | веќе видена | слични

Познат е идентитетот на 14 патници кои го загубија животот во вчерашната автобуска несреќа кај Карпалак. Раметула Абдураими, единец во семејството Абдураими Валдете Хамити (1989), од Дебреште, мајка на две деца Јовица Трпевски, од Гостивар, син на пратеникот Благојче Трпевски Арсен Арсовски Онур Садику (19), од Гостивар Есат Емрули, од Гостивар Ајдин Исмаили (19) од Гостивар Бесим Фетаи, од Врапчиште Бејза Узеири, од Долна Бањица Зоран Давидовски (1981), вработен во Град Скопје Бобан Аврамовски, студент на ФОН Трпана Јаневска, пензионерка од Гостивар Дејан Ристевски, вработен во Народна банка на Македонија Павле Костоски, од Гостивар, дипломец на правниот факултет во Скопје Нека почиваат во мир.
| | веќе видена | слични

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најави дека првичните сознанија од истрагата за автобуската несреќа се очекуваат денеска откако вчера заврши увидот на местото на несреќата кај скопското селото Ласкарци. „Истрагата трае, Во увидот беа вклучени професори од машински факултет, припадници на МВР, исто така од Бирото за судски вештачења под водство на надлежниот јавен обвинител. За утре ќе можеме да очекуваме првични сознанија околу аспектите кои што ги гледа истрагата“, изјави синоќа Спасовски во гостувањето во дневникот на телевизијата „1ТВ“. Тој рече и дека се покренати пет постапки за говор на омраза и се поднесени соодветни пријави до јавните обвинителства во Скопје, Струмица и Куманово, а МВР работи на детекција на други профили на социјалните мрежи од кои се шират говори на омраза. Претходно, МВР соопшти дека е утврден идентитетот на 14-темина загинати во автобуската несреќа, која што се случи завчера околу 17 часот на автопатот Скопје – Тетово, кога автобус сопственост на „Дурмо турс“ со ...
| | веќе видена | слични

Четиринаесет животи однесе автобусот на смртта на патот Скопје-Тетово кај селото Ласкарци, кога излета од патот, ја проби оградата, влета на стариот пат и падна во провалија. Тројца најмлади загинати се студенти, Онур Садику наредниот месец требало да наполни 20 години, а се враќал од испит на Медицинскиот факултет. Денеска неговите колеги кажаа дека го положил. 21 –годишната Бејза Узеири студирала архитектура и се враќала во родната Долна Белица. Бобан Аврамовски загина на 22 години и незавршени студии по дизајн на ФОН, пренесе Република. 30-годишната Ваљдета Хамити била асистентка на информатика на универзитетот Мајка Тереза. Дома остави 7-месечно бебе и постарото 4-годишно дете. Вчера по пауза поради болеста на детето повторно се вратила на работното место.
| | веќе видена | слични

Познат е идентитетот на 14 патници кои го загубија животот во вчерашната автобуска несреќа кај Карпалак. Македонија тагува по прерано згаснатите животи. Ова се нашите сограѓани кои починаа во катастрофалната несреќа: Раметула Абдураими, единец во семејството Абдураими Валдете Хамити (1989), од Дебреште, мајка на две деца Јовица Трпевски, од Гостивар, син на пратеникот Благојче Трпевски Арсен Арсовски Онур Садику (19), од Гостивар Есат Емрули, од Гостивар Ајдин Исмаили (19) од Гостивар Бесим Фетаи, од Врапчиште Бејза Узеири, од Долна Бањица Зоран Давидовски (1981), вработен во Град Скопје Бобан Аврамовски, студент на ФОН Трпана Јаневска, пензионерка од Гостивар Дејан Ристевски, вработен во Народна банка на Македонија Павле Костоски, од Гостивар, дипломец на правниот факултет во Скопје Повредени се 37 лица, од кои 29 се лекуваат во Градската општа болница „8 Септември“, шест се во Клиничкиот центар, а двајца пациенти се во Тетовската болница. Повредените се на возраст од 15 до 65 години. Од Основното јавно ...
| | веќе видена | слични

Ударите на камбаните и молитвите на оџите од џамиите, кои ги објавуваа тажните вести за загинатите и времето на погребот, за миг го нарушуваа тивкиот амбиент на градот, а минувачите меѓу себе тивко се распрашуваа за лицата што загинале кои се, кои им се родителите, блиските, што работат… Предминатата ноќ беше тешка за цела Македонија, а вчерашниот ден беше уште потежок за гостиварци, а така ќе биде и во следните денови. Низ гостиварските улици ја немаше секојдневната раздвиженост. Полупразни улици, празни ресторани и кафулиња, понекој купувач во продавниците. Поздравот меѓу пријателите и роднините беше „Господ да им ги прости душите на загинатите, да им биде лесна земјата, а на повредените да им даде сила што побрзо да заздрават, да се вратат меѓу своите, меѓу секојдневните обврски, да ги надминат траумите што ги доживеаја“. Ударите на камбаните и молитвите на оџите од џамиите, кои ги објавуваа тажните вести за загинатите и времето на погребот, за миг го нарушуваа тивкиот амбиент на градот, а минувачите меѓу ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 813 | | | веќе видена

Фотелјата на разрешената Рашела Мизрахи, ќе остане празна се до изборот на министрите во новата Влада по изборите. Но нејзините овластувања во Министерството ...
сите 360 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 257 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

За тие 11 режимски години кога извршителот Христијан Мицкоски му беше советник на неговиот шеф Никола Груевски, се затворија над 10.000 компании, се наведува ...
сите 199 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена

Втор ден операторите задолжени за закажување на термини за издавање на лични документи не возвраќаат на повиците на граѓаните. Од вчера е невозможно да се ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Две мали деца останаа без мајка- жртвите од страшната несреќа на возраст од 19 до 33 години

Од:
До кого (е-маил):
Порака: