ФОКУС НА ДЕНОТ: Македонија тагува, познат идентитетот на жртвите, причината мистерија


Директорот на Градскаат болница „8 Септември“, Христијан Костов изјави дека двајца се во критична состојба. „Се јавуваат многу граѓани што сакаат да ја изразат својата солидарност, да дадат крв, меѓутоа можностите ни се ограничени“, вели Костов. Повредените се на возраст од 15 до 65 години. Eден од патниците кој ја преживеа тешката сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово за телевизија Клан раскажа дека пред да се случи несреќата почувствувал дека нешто се случува. Патникот изјавил дека првично слушнал врева внатре во автобусот и потоа возачот ја изгубил контролата и излетале од патот. „Нешто почна да тропа и забележав дека нешто не е во ред. Станав и си помислив да не заспал возачот или нешто друго се случува. Го видов возачот, беше стегнат зад воланот и се потрудив да скокнам кај него, да му помогнам да го држи правецот, но во тој момент го изгуби правецот и помина на другата лента, на правецот Тетово – Скопје. За среќа немаше други возила на другата лента и само се стегав за седиштето. Само го ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Порталот Тетова1 објави видео од автобус кој на автопатот Тетово – Скопје се движи со над 135 километри на час. Видеото е направено од автомобил, а возачот се обидува да го следи автобусот, но му оди тешко. Патем покажува на брзиномерот со кој тој се движи, а тоа е 140 км на час. Автобусот дури и повеќе.
| | веќе видена | слични

Уште еден од патниците од кобниот автобус рано утрово им подлегна на повредите. Се работи за машко лице на возраст од 39 години кое се лекувало на КАРИЛ во Скопје. Бројот на загнати во несреќата достигна 15. На скопските клиники и во ГОБ „8 Септември“ четворица пациенти остануваат во критична состојба. Во ужасната сообраќајна несреќа од 13 февруари на лице место загинаа 7 патници, а седум многу брзо потоа им подглегнаа на повредите.
| | веќе видена | слични

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје заедно со увидни екипи на МВР денеска во 13.15 минути го завршил увидот на местото на тешката сообраќајна несреќа што се случи вчера на патниот правец Скопје-Тетово, во која 14 лица загинаа, а повеќемина се повредени. Обвинителството засега ги нема причините за трагедијата. Интензивно се работи на утврдување на сите детали кои можат да ги откријат причините за несреќата. Со оглед на тежината на настанот и обемот на истражни дејствија кои ќе се преземат во претходна постапка, во постапувањето по овој предмет е вклучен и втор јавен обвинител од Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје, велат од ОЈО Скопје. „Автобусот на компанијата ‘Дурмо турс’, кој преминувајќи преку двете сообраќајни ленти излета од автопатот и се преврте во близина на стариот пат, е подигнат од местото на несреќата и по наредба на јавниот обвинител врз него ќе се врши детално техничко вештачење од страна на Машинскиот факултет во Скопје. Заради правилно утврдување на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија во своето блиско минато не памети автобуска сообраќајна несреќа како онаа што се случи завчера на автопатот Скопје – Тетово, кога преполн автобус на превозникот „Дурмо турс“ излета од патот и се преврте во бездна во близината на селото Ласкарци, при што загинаа 14 луѓе, а триесетина беа повредени, меѓу кои седуммина се наоѓаат во критична состојба, пишува Нова Македонија. Кон средината на декември минатата година, автобус на струшкиот превозник „Еуробус“ излета од патот во близината на српскиот град Лесковац, при што загинаа пет лица. Тогаш како причина за несреќата беше посочено брзо возење во услови кога на патот имало снег и временските услови биле лоши. Минатиот октомври уште еден македонски автобус имаше сообраќајна несреќа, овој пат во близината на Линц, во Австрија. Тогаш автобусот се судри со камион товарен со дрва. За среќа, во оваа несреќа немаше загинати патници, а деветмина беа потешко повредени. Во октомври 2017 година, македонски автобус учествувал во сообраќајна несреќа повторно во ...
| | веќе видена | слични

Триесет и шест повредени од автобуската несреќа кај Ласкарци се наоѓаат на лекување во Градската општа болница „8 септември“ и во Клиничкиот центар во Скопје. Од нив шест денеска ќе бидат пуштени на домашно лекување. Во „8 септември“ остануваат 22 пациенти, од кои шестмина се на одделот за Интензивно лекување и кај двајца од нив во текот на ноќта се извршени операции. Се работи за 15 годишно момче и 40 годишен маж, кои имаат повеќе повреди, а интервенциите се извршени во пределот на абдоменот. Како што соопшти директорот на ГОБ Христијан Костов, тие се во добра состојба, самостојно дишат, но се на одделот за Реанимација и нивната состојба се следи. Двајца пациенти се уште се на респираторен систем уште од првиот ден кога се донесени и кај нив има повеќе повреди, но доминантни се на главата. Во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје се наоѓаат 8 пациенти, од кои четворица се на КАРИЛ, другите се на Неврохирургија, Торакална и трудницата е на Гинекологија. Како што изјави министерот за здравство Венко ...
| | веќе видена | слични

Еден од патниците кој ја преживеа тешката сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово за телевизија Клан рече дека пред да се случи несреќата почувствувал дека нешто се случува и отишол кај возачио за албанските медиуми раскажал за тоа што доживел. Патникот изјавил дека првично слушнал врева внатре во автобусот и потоа шоферот ја изгубил контролата и излетале од патот. „Во 16:15 часот излегов од работа од Mинистерство за економија и околу 16 и 30 тргнавме од станицата кај Симпо во Карпош и тргнавме на пат. Се сеќавам дека бев седнат на третото седиште не од страната на возачот, туку од другата страна. Нешто почна да тропа и забележав дека нешто не е во ред. Станав и си помислив да не заспал возачот или нешто друго се случува. Го видов возачот, беше стегнат зад воланот и се потрудив да скокнам кај него, да му помогнам да го држи правецот, но во тој момент го изгуби правецот и помина на другата лента, на правецот Тетово – Скопје. За среќа немаше други возила на другата лента и само се стегав за седиштето. ...
| | веќе видена | слични

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје, заедно со увидни екипи на Министерството за внатрешни работи, го заврши увидот на местото на тешката сообраќајна несреќа што се случи на патниот правец Скопје – Тетово, во која 14 лица го загубија животот, а повеќемина се повредени. – Автобусот на компанијата „Дурмо турс“, кој преминувајќи преку двете сообраќајни ленти излета од автопатот и се преврте во близината на стариот пат, е кренат од местото на несреќата и по наредба на јавниот обвинител врз него ќе се врши детално техничко вештачење од страна на Mашинскиот факултет во Скопје – соопшти обвинителството. Надлежниот јавен обвинител ќе ја побара целокупната документација од компанијата „Дурмо турс“ – Возачот што управувал со автобусот е хоспитализиран и добил телесни повреди. Веднаш по несреќата јавниот обвинител имаше првичен разговор со него и притоа тој не даде релевантни податоци за целиот настан. Јавниот обвинител усно е известен дека анализата на примероци на крв и урина покажала ...
| | веќе видена | слични

По несреќата, во јавноста веднаш проструија неколку верзии за тоа што би било можна причина за кобниот настан. Се шпекулираше со наводен инфаркт на возачот или, пак, друга здравствена тегоба, потоа се спомнуваше пукната гума, како и друг голем дефект, но сите тие причини едноподруго беа елиминирани со нашето новинарско истражување, како и по разговорите со очевидци што биле присутни на местото на несреќата. Од она што можеше да го забележи нашата екипа, според трагите на коловозот и на самиот автобус, а по консултација со сообраќајни експерти, со голема веројатност се наметнува една нова верзија за она што се случило. Имено, според збирно собраните и анализирани информации, автобусот се движел со голема брзина кон Тетово, возејќи по десната коловозна лента. Очевидците укажуваат дека непосредно пред благиот свиок надесно, во атарот на селото Ласкарци, автобусот во обид да претекне патничко возило, кое се движело со помала брзина, нагло свртел преминувајќи на левата сообраќајна лента. Токму за овој момент се ...
| | веќе видена | слични

Еден од патниците кој бил внатре во автобусот кој вчера имаше сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово, за албанските медиуми раскажал за тоа што доживел. Патникот изјавил дека првично слушнал врева внатре во автобусот и потоа шоферот ја изгубил контролата и излетале од патот. - Пред се сочуство за загинатите. Во 16:15 часот излеговме од работа од министерство за економија, некаде околу 16:30 тргнавме на пат. Бев седнат во третото седиште на спротивната страна од шоферот и наеднш почна една врева. Јас станав и дојдов до шоферот кога забалежав дека автобусот има проблеми со правецот на движење. После ова автобусот излезе на другата лента на автопатот Тетово – Скопје за среќа немаше други возила. Се сеќавам на моментот кога автобусот се преврте и потоа кога автобусот застана излегов од прозор. Немам посериозни повреди, изјави патникот кој бил внатре во автобусот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 806 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 259 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 190 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФОКУС НА ДЕНОТ: Македонија тагува, познат идентитетот на жртвите, причината мистерија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: