Хаса, Куртовски и Дука со сочувство до семејствата на загинатите во сообраќајната несреќа


Дебарскиот муфтија Рамазан Хаса, градоначалникот на Маврово и Ростуше, Медат Куртовски и вршителот на должноста градоначалник на Дебар, Хекуран Дука, изразија длабоко сочувство до семјествата на загинатите во сообраќајната несреќа, што се случи вчера попладне на автопатот Скопје-Тетово.– Несреќата е искушение што го погодува човечкиот дух, особено она што им се случи на нашите браќа во Гостивар, каде што трагичната автобуска несреќа ги зеде животите на многу млади луѓе, а многумина останаа повредени. Затоа, Дебарското муфтиство упатува искрено жалење и длабоко сочувство до семејства на сите настрадани, со молба до Бога да има милост. На повредените им посакуваме брзо закрепнување и да се вратат во своите семејства, напиша муфтијата Хаса на Фејсбук.– Со голема тага и жал ја примивме веста за настраданите и повредените во сообраќајна несреќа која се случи на автопатот Скопје – Тетово во која се преврте автобус полн со патници, наши сограѓани. Во мое и во име на жителите на Општина Маврово и Ростуше, изразувам ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Работодавачите во чии компании работеле повредените или загинатите во сообраќајната несреќа кај Ласкарци треба овие случаи да ги пријават во Државниот инспекторат за труд како несреќи на работното место, препорачуваат од Македонското здружение за заштита при работа. Во соопштението испратено до медиумите се наведува дека ова произлегува од Законот за безбедност и здравје при работа и оти непочитувањето ќе значи прекршување на Законот и е предмет на прекршочна постапка. Со пријавата од страна на работодавачите, повредените вработени имаат можност да им биде исплатена 100 проценти од платата за време на периодот на заздравување, а отсуството од работното место да биде заведено како „повреда на работа” со што во понатамошниот работен век доколку се појават компликации, ќе може да се утврди од каде тие потекнуваат. По враќањето на работа, неопходно е овие вработени веднаш да бидат упатени на насочени медицински прегледи за да се утврди нивната преостаната работна способност. Од Здружението напоменуваат дека им ...
| | веќе видена | слични

Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР), денеска излезе со соопштение во однос на сообраќајната несреќа кај Ласкарци. Од здружението потенцираат дека со оглед на тоа што повеќето патници на кобниот ден се враќале од работното место кон својот дом, според Законот за безбедност и здравје на работа (92/07) сите кои биле во работен однос, а патувале кон својот дом и се повредиле или загинале во сообраќајната несреќа, потребно е од страна на работодавачите да бидат пријавени во Државниот инспекторат за труд ( http://dit.gov.mk/ ) како несреќи на работното место. Со пријавата од страна на работодавачите, на повредените вработени ќе им следуваат следните законски можности: 1. Да имаат можност во полн износ (100%) од платата да им биде исплатена за време на периодот на заздравување (имајте в предвид дека при боледување, а кое не е поврзано со несреќа на работното место, можно е исплатената плата да биде помала и до 70%); 2. Отсуството од работното место да биде заведено како “повреда на работа”, а со ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Според Законот за безбедност и здравје на работа, сите патници што настрадаа во автобуската несреќа кај селото Ласкарци, а кои биле во работен однос и патувале кон својот дом, при што се повредиле или загинале во сообраќајната несреќа, потребно е од страна на работодавачите да бидат пријавени во Државниот инспекторат за труд како несреќи на работното место, соопшти Македонско здружение за заштита при работа. Оттаму предупредуваат дека непостапувањето на овој начин е прекршување на Законот и е предмет на прекршочна постапка. Со пријавата од страна на работодавачите, на повредените вработени ќе им следуваат следните законски можности: -Да имаат можност полн износ (100%) од платата да им биде исплатен за време на периодот на заздравување (имајте предвид дека при боледување, а кое не е поврзано со несреќа на работното место, можно е исплатената плата да биде помала и до 70%); -Отсуството од работното место да биде заведено како „повреда на работа”, а со тоа, во понатамошниот работен век, доколку се појават ...
| | веќе видена | слични

Бидејќи повеќето од патниците во автобуската несреќа кај Ласкарци, на кобниот ден се враќале од работното место кон својот дом , Македонското здружение за заштита при работа укажува дека работодавачите треба да пријават како несреќа на работа.-Според Законот за безбедност и здравје на работа (92/07) сите кои биле во работен однос, а патувале кон својот дом и се повредиле или загинале во сообраќајната несреќа, потребно е од страна на работодавачите да бидат пријавени во Државниот инспекторат за труд (http://dit.gov.mk/) како несреќи на работното место. Нагласуваме дека непостапувањето на овој начин е прекршување на Законот и е предмет на прекршочна постапка.Со пријавата од страна наработодавачите, на повредените вработени ќе им следуваат следните законски можности:Да имаат можност во полн износ (100%) од платата да им биде исплатена за време на периодот на заздравување (имајте в предвид дека при боледување, а кое не е поврзано со несреќа на работното место, можно е исплатената плата да биде помала и до ...
| | веќе видена | слични

На семејствата на загинатите во минатонеделната сообраќајна несреќа ќе им бидат исплатени најмногу по 9.000 евра, а на повредените по 4.500 евра, на име на патничкото осигурување, што е приближно до износите што се исплатуваат во соседните земји, но далеку под она што се исплатува за настраданите патници во поразвиените европски земји, каде што и уплатите за осигурување се повисоки Може ли да се вреднува и колку вреди еден човечки живот во Македонија е прашањето што се наметна откако осигурителната компанија „Еуросиг“ најави дека ќе ги обесштети повредените патници, како и семејствата на загинатите во трагичната сообраќајна несреќа на автобусот на „Дурмо турс“, која се случи на 13 февруари, на автопатот Скопје – Тетово, во близината на Ласкарци, а чиј последен биланс е 15 мртви и над 30 повредени. Според најавите од осигурителната компанија, на семејствата на настраданите ќе им бидат исплатени до 9.000 евра, додека на повредените ќе им бидат исплатени по 4.500 евра. – Упатив апел до семејствата да достават ...
| | веќе видена | слични

Осигурителната компанија „Еуросиг’ ќе им исплати оштштета на повредените и на семејствата на жртвите во автобуската несреќа што се случи на 13 февруари на автопатот Скопје-Тетово. во. Овој повик го упати Директорот на „Еуросиг“ повика да се достават потребните документи, а во рок од три дена, компанијата ќе изврши исплата, донава ТВ21. „Упатив апел до семејствата да достават документација што поскоро. Им посакувам што поскоро закрепнување“, изјави Кадри Моринај. За повредените ќе се исплатат од 4.500 евра а за семејствата на настраданите до 9 илјади евра.
| | веќе видена | слични
5 копии

Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во осигурителната компанија „Еуросиг“ за да добијат оштета. Овој повик го упати директорот на компанијата, Кадри Моринај кој изрази сочувство до семејствата на настраданите.-Упатив апел до семејствата да достават документација што поскоро. По три дена компанијата ќе изврши исплата. Им посакувам што поскоро закрепнување – изјави Моринај.За повредените ќе се исплатат од 4.500 евра, а за семејствата на настраданите до 9 илјади евра.-Оштетата ќе се врши според возраста и случаите, така како што предвидува законот. Вкупната сума изнесува 675 милиони евра – додаде Моринај.Извор:МЕТА
| | веќе видена | слични
4 копии

Директорот на осигурителната компанија Еуросинг, преку која бил осигурен автобусот на „Дурмо турс“ ги повикал семејстватаа на загинатите, но и на повредените што побрзо да достават документација за компанијата да им изврши исплата. -Упатив апел до семејствата да достават документација што поскоро. По три дена компанијата ќе изврши исплата. Им посакувам што поскоро закрепнување, изјави Кадри Моринај. Повредените и семејствата на жртвите во несреќата од 13 февруари кај село Ласкарци треба да ги обезбедат потребните документи и да ги достават во осигурителната компанија Еуросиг за да добијат оштета. Овој повик го упати директорот на компанијата Еуросиг. Тој изрази сочувство до семејствата на настраданите. За повредените ќе се исплатат од 4.500 евра а за семејствата на настраданите до 9 илјади евра. -Оштетата ќе се врши според возраста и случаите, така како што предвидува законот. Вкупната сума изнесува 675 милиони евра, додава Моринај. Автобусот на компанијата „Дурмо турс“ имал осигурување и ...
| | веќе видена | слични

Патничкиот автобус кој се преврти кај селото Ласкарци при што загинаа 15 лица бил осигуран, па псигурителната компанија „Еуросиг” потврди дека повредените патници и семејствата на загинатите ќе добијат соодветни оштети. За повредените ќе се исплатат по 4.500 евра, а за семејствата на настраданите до 9.000 евра. Оштетата ќе се врши според возраста и случаите, според законските прописи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 807 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Законот гарантира независен правосуден систем, но и одговорност и казнивост за сите што прекршиле закон. Тоа е една од основите за напредок на државата кон ...
сите 192 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 304 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хаса, Куртовски и Дука со сочувство до семејствата на загинатите во сообраќајната несреќа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: