Со изложба на Лазар Дојчинов започнува празнувањето на празникот на лозарите Свети Трифун

Во Музеј-галерија Кавадарци, вечерва во 19 часот со традиционалната изложба на ликовниот уметни Лазар Дојчинов, започнува празнувањето на лозарите Свети ...
| | веќе видена | слични

На конкурсот пристигнале 68 песни од 53 автори, од кои дури 44 на ученици во основните училишта Поетскиот клуб „Тиквешки цветови“, во соработка со домот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Симболично закројување на винови лози беше реализирано денеска на лозјето на фамилијата Спанџови во атарот на кавадаречкото село Бегниште, а во организација на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По повод денешниот верски празник „Свети Трифун”, кој се смета за заштитник на лозарите, денеска во дворот на црквата „Свети Димитрија” во Кавадарци симболично ...
| | веќе видена | слични

 Во организација на Здруженијата на винари и  за поддршка на производите од грозје и туризмот „Винотек" и „Напредни лозари". Со тоа, како што беше речено, се ...
| | веќе видена | слични

Работилница за мерки за адаптација на земјоделско производство кон климатските промени и сезонските работи во лозарството, се одржа во Неготино, во рамки на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Дафина Стојаноска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денес се вклучи во емисија „Студио 10“ на телевизија 24 каде што ги повика граѓаните на денешниот протест да се ...
сите 406 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 846 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. По ...
сите 574 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче се огласи со поддршка за премиерот Зоран Заев по серијата бурни реакции што ги предизвика неговото интервју за ...
сите 300 | | | веќе видена

Претседателот на српскиот Парламент, Ивица Дачиќ, без влакно на јазикот ги коментира тезите на премиерот Зоран Заев од интервјуто за бугарската информативна ...
сите 257 | | | веќе видена

Психопатолошката елита на власт во Македонија, владее само поради тоа што цело време наоѓа нови моменти како да го повреди македонскиот народ, а истовремено да ...
сите 126 | | | веќе видена

Италијанскиот новинар фриленсер Франческо Касалини вели дека нашата земја треба да преговара со Бугарија, и покрај блокадата за почетокот на преговорите со ...
сите 112 | | | веќе видена

Женската иницијатива Женска слободна зона со обележување на јавните простори во градот Скопје, каде најчесто се случува сексуално вознемирување на јавни ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Со изложба на Лазар Дојчинов започнува празнувањето на празникот на лозарите Свети Трифун

Од:
До кого (е-маил):
Порака: