Груевски на поставување на камен-темелник на нова спортска сала во село Петровец

Претседателот на Владата на Република Македонија, денеска ќе присуствува на поставувањето камен-темелник за изградба на училишна спортска сала, која е дел од проектот за изградба на 145 училишни спортски сали. Настанот ќе се одржи во Основното училиште „Кочо Рацин“, село Петровец, општина Петровец.
| | веќе видена | слични

Основното училиште "Кочо Рацин" во село Петровец ќе добие училишна спортска сала во која по девет месеци ќе спортуваат 800-те ученици и ќе се рекреираат жителите од општината Петровец. Спортската сала ќе биде современа и модерно опремена за различни видови спортови, на површина од 1.300 метри квадратни. Камен-темелот го постави премиерот Никола Груевски, заедно со министерот за образование и наука Панче Кралев и градоначалникот на општина Петровец Борче Митевски. - Салата ќе биде изградена според сите европски стандарди. Ќе има најмодерна спортска опрема и оспособена да се користи за кошарка, за ракомет, за одбојка, гимнастика, пинг-понг и за многу други спортови, а што е најважно - во целост ќе ги задоволи потребите на учениците. Попладне, кога нема ученици, таа ќе може да биде давана на користење на сите заинтересирани граѓани и спортски клубови. Салата ќе биде и дополнителен приход за училиштето во часовите кога ќе се издава на користење, рече премиерот Груевски. Тој додаде дека салата е дел од проектот ...
| | веќе видена | слични

По двете владини седници во петокот и во саботата, новиот министер за образование и наука Панче Кралев, првиот работен ден на терен, го помина во поставување камен темелник на нова спортска сала во основното училиште Кочо Рацин во Општина Петровец. Спортската сала е 46-та по ред, од проектот “Изградба и опремување на 145 спортски сали”, а ќе може да се користи и за спортски актвиности надвор од наставата. Изградбата на салата ќе чини 40 милиони денари. “Во О.У. Кочо Рацин наставата ја посетуваат 800 ученици Со цел на учениците од ова училиште да им се овозможат услови за наставата по спортот и спортски активности, министертството за образование и наукла во наредните 9 месеци. Комплетно опремена со спортски реквизити, соблекувални, тушеви и други помошни простории за учениците и соблекувални, изјави Панче Кралев, министер за образование и наука. ” Новиот министер денеска не одговараше на новинарски прашања. Си даде уште неколку дена, пред да одржи прес конференција на која, како што рече, ќе одговори ...
| | веќе видена | слични

Свето Николовски За 9 месеци 800 ученици од ОУ „Кочо Рацин“ од скопски Петровец ќе добијат најмодерна спортска сала, која што во попладневните часови ќе можат да ја користат и спортските клубови и граѓаните. Камен темелникот на салата со корисна површина од 1300 квадратни метри го поставија премиерот Никола Груевски, министерот за образование и наука Панче Кралев и градоначалникот на Петровец Борче Митевски. „Со изградба на оваа сала младите спортските клубови ќе добијат место кадешто ќе можат да спортуваат” - изјави градоначалникот Митевски. Новата спортска сала ќе биде опремена со најмодерна спортска опрема и ќе биде мултифункционална. Проектот за градба на спортски сали во земјава почна пред 5 години. „Анализите покажаа дека 2/3 од младите во основните училишта имаат проблеми со рбетниот столб, не спортуваат, пред се поради непостоење на спортски сали и затоа решивме сите училишта со повеќе од 300 ученици да добијат спортски сали и така дојдовме до бројката од 180 објекти што треба да бидат ...
| | веќе видена | слични

Салата која ќе се протега на површина од 1 300 метри квадратни, ќе биде готова за девет месеци. Ќе биде опремена и со најсовремена спортска опрема за сите спортови. Удрен камен темелник на спортска сала во основното училиште Кочо Рацин во скопски Петровец. Салата која ќе се протега на површина од 1 300 метри квадратни, ќе биде готова за девет месеци. Ќе биде опремена и со најсовремена спортска опрема за сите спортови. Освен учениците, салата со одреден надоместок ќе можат да ја користат и жителите на општината за одржување на спортски натпревари./Е.Ј.
| | веќе видена | слични

Премиерот Никола Груевски, заедно со министерот за образование и наука Панче Кралев и градоначалникот на општина Петровец Борче Митевски, поставија камен темелник на нова спортска сала во ОУ „Кочо Рацин“ во село Петровец. Шефот на Владата истакна дека салата ќе биде современа и модерно опремена за различни видови спортови, на површина од 1.300 метри квадратни. - Салата ќе биде изградена според сите европски стандарди. Ќе има најмодерна спортска опрема и оспособена да се користи за кошарка, за ракомет, за одбојка, гимнастика, пинг-понг и за многу други спортови, а што е најважно - во целост ќе ги задоволи потребите на учениците. Попладне, кога нема ученици, таа ќе може да биде давана на користење на сите заинтересирани граѓани и спортски клубови. Салата ќе биде и дополнителен приход за училиштето во часовите кога ќе се издава на користење, рече Груевски. Салата е дел од проектот на МОН за изградба на 145 спортски сали. Заедно со 35-те преку Агенцијата за млади и спорт треба да бидат изградени 180 училишни ...
| | веќе видена | слични

Учениците од основното училиште „Кочо Рацин“ во општина Петровец за девет месеци ќе добијат спортска сала. Денеска беше поставен камен–темелник за изградба на спортска сала во ова училиште, како дел од проектот за изградба на 145 училишни спортски сали. Министерот за образование, Панче Кралев го продолжи проектот којшто го започна неговиот претходник, Никола Тодоров. „Осумстотини ученици во ’Кочо Рацин’ по девет месеци ќе имаат можност да спортуваат“ изјави Кралев. На отворањето учествуваше и премиерот Никола Груевски кој рече дека Владата се решила на овој проект по едно истражување кое што покажало дека една третина од младите кои излегуваат од основните училишта имаат проблеми со рбетниот столб. Спортски сали ќе се градат во сите училишта со над 300 ученици. Тој најави градење на тениски игралишта во општината мултифункционални игралишта како и реновирање на училиштето „Кочо Рацин“.
| | веќе видена | слични

Останато

Руската авиокомпанија „Аерофлот“ ќе ја откаже до ноември нарачката на 20 авиони „Боинг 737 Макс“, освен ако компанијата Боинг може да и гарантира безбедност на ...
сите 239 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 160 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател, Гордана Силјановска-Давкова, вчера оствари средба со граѓаните во општина Крива Паланка и разговараше со нив за енормното загадување ...
сите 134 | | | веќе видена

За само неколку дена, лидерот на ВМРО ДПМНЕ, три пати остро ја нападна Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, споменувајќи мафијашко и рекетарско ...
сите 226 | | | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност, најавува УХМР за утре. Ќе дува слаб до умерен, а во западните делови до засилен ветер од западен правец. Прогноза за ...
сите 194 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 148 | | | веќе видена

Во своето гостување во емисијата „И што сега“ на МРТ, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николовски повикувајќи се на изјавата на Заев, истакна дека ...
сите 76 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски на поставување на камен-темелник на нова спортска сала во село Петровец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: