Ѕвездите бараат Евросонг да не се одржи во Израел


Повикувајќи се на кршење на човековите права , во отвореното писмо до ББЦ бараат од јавниот сервис од организаторите да побара натпреварот за песна на Евровизија да се одржи во друга држава. ,, Евросонг иако се смета дека е лесна забава , тоа не значи дека не треба да се води сметска за човековите права” , се наведува во писмото. ББЦ им одговори на уметниците дека не треба учеството на јавниот сервис да се користи во политички цели. Годинешниот натпревар треба да се осдржи во мај во Тел Авив , откако лани победи израелската пејачка Нете. Писмото во кое се обвинува Израел за окупацијата на Голанд и убиствата над Палестинците , е испратено на некокку недели пред почетокот на националниот натпревар за претставник на Британија на Евросонг.
| | веќе видена | слични
3 копии

Мадона ќе потпише договор вреден 1,5 милиони долари за изведување на 2 песни на натпреварот за песна на Евровизија 2019-та, што ќе се одржи во Тел Авив, Израел, пренесуваат светските медиуми. Според медиумите појавувањето на Мадона на Евровизија ќе го финансира милијардерот Силван Адамс. Како што пренесуваат медиумите, договорот најверојатно ќе биде потпишан од страна на Силван Адамс и менаџментот на Мадона во следните неколку дена. Тел Авив оваа година ќе биде домаќин на натпреварот за песна на Евровизија 2019-та. Евровизија 2019 ќе биде 64 издание на фестивалот Евровизија. Домаќин ќе биде Израел која победи на Евровизија 2018-та во Португалија со претставничката Netta – Toy.
| | веќе видена | слични

Францускиот евровизиски претставник Билал Асани, кој деновиве триумфираше на националниот избор со темата „Roi“ (Крал), добивал смртни закани заради фактот што натпреварот ќе се одржува во Израел. Имено, 19-годишниот пејач со мароканско потекло, кој е хомосексуалец и е познат по необичните сценски настапи, изјавил дека анти-израелски активисти му се заканувале со смрт, а добивал закани и заради сексуалната ориентација.Тој случаите ги пријавил и во полиција, но додал дека нема да му застанат на патот за Тел Авив. „Дознав дека животот таму е мошне возбудлив и едвај чекам да стигнам“, рекол тој.Инаку, Билал се прославил преку бројните видеа што ги објавувал на својот канал на Јутјуб, а во 2015 се натпреварувал во детската верзија на натпреварот „Глас“ (The Voice), каде што на аудицијата ја отпеал евровизиската „Rise Like A Phoenix“ на контроверзната Кончита Вурст.Неговата евровизиска песна „Roi“ зборува за самоприфаќањето, а интересно е тоа што како коавтори се потпишуваат минатогодишните претставници „Мадам ...
| | веќе видена | слични

На 9 февруари, в сабота ќе се одржи црногорскиот национален избор за песна на „Евровизија 2019“, а на манифестацијата симболично наречена „Монтевизија“ ќе се натпреваруваат вкупно 5 изведувачи. Фестивалот беше возобновен лани, откако претходно се одржал само двапати, во 2005 и во 2006 година, а овој пат за билетот за Тел Авив ќе се натпреваруваат: „Д-мол“, Андреа Демировиќ, Моника Кнезовиќ, Ивана Поповиќ-Мартиновиќ и Нина Петковиќ.Од осамостојувањето во 2006, Црна Гора како самостојна земја се вклучи во натпреварот во 2007 година, испраќајќи свои претставници вкупно 10 пати (со пауза во 2010 и 2011), а пласман за финале обезбедила само двапати – со Сергеј Четковиќ во 2014 (19. место) и со Кнез во 2015 година, со засега највисокото 13. место. Имајќи ги предвид токму тие две песни, се чини дека моќните балкански балади со етно-призвуци најдобро поминуваат кај евровизиската публика, а најблиску до тој „рецепт“ годинава е темата „Невиност“ на Ивана Поповиќ-Мартиновиќ.Сепак, црногорците знаеле да испратат и по ...
| | веќе видена | слични

Билал Хасани е францускиот претставник на Евровизија 2019. 19-годишниот кој има мароканско потекло, е роден во Париз и обожава да се шминка и да носи перики. Неговата победа со песната „Roi“ („King” или „Крал“) го лансира во финалната вечер, бидејќи Франција е една од земјите од „големата петка“ кои имаат директен пласман во финалето. Хасани, кој не крие дека е хомосексуалец, наиде на различни реакции. Додека едни го поддржаа, други го обвинија дека со изведбата во Израел сака да предизвика контроверзија, а до него стигнаа и закани по живот.
| | веќе видена | слични

Организаторите на Евровизија ќе ѝ платат 1,5 милиони долари на Мадона за да испее две песни на Евровизија што годинава ќе се одржи во Израел, пишуваат светските медиуми. Според нив, настапот на Мадона на Евросонг ќе го финансира милијардерот Силван Адамс. Договорот ќе биде потпишан во следните неколку дена. Оваа година Евровизија ќе се одржи во Тел Авив, Израел. Ова е 64. издание на фестивалот. Текстот Мадона ќе испее две песни на Евросонг за 1,5 милиони долари е превземен од Reporter.mk .
| | веќе видена | слични

Туристите кои в мај имаат намера да дојдат на Еуросонг во Тел Авив, ќе може наместо во скапи хотели, да изберат „урбано кампување”. Се говори за капацитет од околу 2.000 лица.Градските власти објавија дека посетителите ќе може да бираат меѓу понуди за основно кампување и нешто полуксузна варијанта. „Градот под шатори“ ќе биде подигнат во паркот Јаркон, близу салата во која свеченоста ќе се одржи, а камперите ќе имаат сѐ што вообичаено е потребно за ваков престој. Градоначалникот Рон Хулдаи објави дека цените ќе бидат сосем достапни, но конкретни, официјални бројки сѐ уште не се изнесуваат.Се очекува, европскиот музички ТВ натпревар да привлече најмалку 10.000 странски туристи. Тел Авив, инаку, е град со нешто повеќе од 400.000 жители.Израелската пејачка Нета Барзилаи победи на минатиот Еуросонг 2018 во Лисабон, па така Израел стана домаќин годинава. Текстот Камп за посетителите на годинашниот Евросонг е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични

Луѓето од културата, уметноста, популарната музика како наши најголеми амбасадори, со голем број контакти и претставувања надвор од границите на земјава, сметаат дека би било апсурдно да ги нарекуваат северномакедонци при нивните настапи во странство, а што се однесува до преименувањето на институциите во кои работат некои од нив, велат дека е одлука што веројатно ќе биде донесена на друго ниво.Со каков интензитет и во кој временски рок придавката „северна“ ќе влезе во употреба кога станува збор за големите меѓународни манифестации од културата и забавниот живот на кои Македонија има свои претставници останува отворено прашање.Македонија пролетва ќе настапи на една од најголемите европски манифестации од областа на популарната музика, „Евровизија“, која ќе се одржи во мај во Тел Авив, Израел, а на која ќе нѐ претставува Тамара Тодевска, со настап во второто полуфинале, на 16 мај. Од Македонската телевизија информираат дека на извлекувањето нашата земја била означена како БЈРМ.– Сѐ уште немаме официјална ...
| | веќе видена | слични

Луѓето од културата се надеваат дека ќе се смени само името на државата, но не и атрибутот „македонски“, и оттука дека ќе останат македонски писатели, музичари, актери при своите настапи во странство, а јазикот, музиката, уметноста ќе се именуваат единствено како македонски Луѓето од културата, уметноста, популарната музика како наши најголеми амбасадори, со голем број контакти и претставувања надвор од границите на земјава, сметаат дека би било апсурдно да ги нарекуваат северномакедонци при нивните настапи во странство, а што се однесува до преименувањето на институциите во кои работат некои од нив, велат дека е одлука што веројатно ќе биде донесена на друго ниво. Со каков интензитет и во кој временски рок придавката „северна“ ќе влезе во употреба кога станува збор за големите меѓународни манифестации од културата и забавниот живот на кои Македонија има свои претставници останува отворено прашање. Македонија пролетва ќе настапи на една од најголемите европски манифестации од областа на популарната музика, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вивиен Вествуд, Питер Габриел и Волф Алис се дел од 50-те британски уметници кои побараа овогодишниот Евросонг наместо во Израел да се одржи во некоја друга држава, јави BBC. Причината за ваквото барање, како што се наведува во отвореното писмо до BBC, е „кршење на човековите права во Палестина“ од страна на израелските власти. – Евросонг можеби е лесна забава, но тоа не значи дека не треба да се води сметка за човековите права, стои во писмото. „Не смееме да затвораме очи пред систематското кршење на човековите права во Палестина од страна на Израел. BBC според својот статут мора да ја промовира слободата на изразувањето. Треба да дејствува во согласност со своите принципи и да изврши притисок врз Евровизија да се премести натпреварувањето во земја во која не се случуваат активности против слободата“, истакнуваат британските музичари во писмото. BBC во одговор на писмото наведе дека тоа што телевизијата го покрива овој меѓународен музички натпревар, е несоодветно да се користи за политички цели. Некои од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На секаков начин СДСМ се обидува да избегне одговорност од криминалот, посочи потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во своето гостување во ...
сите 437 | | | веќе видена

Македонското Собрание се распушти отварајќи пат за предвремени избори на 12 април, осум месеци пред истекувањето на тековниот мандат, како голем тест за про-ЕУ ...
сите 324 | | | веќе видена

Дополнителната заменичка-министерка за внатрешни работи Славјанка Петровска во врска со нарачката на личните документи со новото уставно име истакна дека ...
сите 152 | | | веќе видена

Новинарот Предраг Димитриевски на телевизија 24 со огромна доза на сомнеж говореше за денешната одлука на Вилма Рускоска јавноста да биде изземена од судењето ...
сите 282 | | | веќе видена

Мухамед Зеќири, потпретседател и пратеник од СДСМ во емисијата „Отворено“ на ТВ 24 зборуваше за Маршот за правда, на кој учевствуваа 15.000 граѓани, и објасни ...
сите 111 | | | веќе видена

Извршителот Христијан Мицкоски потонат во очај и без идеи свири како што диригентот Груевски му диригира но не погоди ниту една нота, не успеа да оствари ниту ...
сите 158 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 95 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија категорично ја демантира изјавата на техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев дека одлуката за поништување на ...
сите 198 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѕвездите бараат Евросонг да не се одржи во Израел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: